Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

США залякують Мілошевича

24 вересня, 1998 - 00:00

Принципово проти нової резолюції не виступила навіть Росія, яка досі намагалася хоч якось захистити Югославію — Москва протестує лише проти можливого міжнародного військового втручання в конфлікт. А Сполучені Штати вже ведуть переговори з іншими країнами — членами НАТО про можливість багатонаціональної військової операції, заявляючи, що для військового втручання дозвіл ООН є необов’язковим. Розділ 7 Хартії ООН, на яку часто посилаються у Вашингтоні, дозволяє застосування сили в разі, якщо мир і стабільність у регіоні під загрозою.

В Югославії вже запроваджено окремі санкції, зокрема Європейським Союзом. Так, літакам югославської компанії ЮАТ заборонено літати до країн Західної Європи, на що югославська влада відповідає, що такі заходи ні до чого не призведуть і порушують права людини на вільне пересування.

Президент Югославії Слободан Мілошевич реагує на це у звичному стилі — звинувачує Захід у антисербській позиції й вимагає дати можливість Югославії самій вирішувати її власні проблеми. І не можна сказати, що він зовсім не має рації — адже керівництво Армії визволення Косово вимагає переговорів лише щодо незалежності провінції, яка є історичним центром Сербії. Мілошевич стверджує, що готовий до негайних переговорів, але тільки про автономію Косово.

За підрахунками міжнародних спостерігачів, з лютого близько 275 тисяч жителів Косово внаслідок військових операцій стали бездомними, багато з них — біженці. Серед біженців, заявляє Белград, багато й сербів, які страждають від насильства з боку албанських екстремістів. Зброя та амуніція до косовських сепаратистів якимось дивом потрапляє з Албанії, незважаючи на чинне ембарго. Це, кажуть у Белграді, чомусь не враховується міжнародною спільнотою.

Що ж стосується України, то її офіційні представники заявляють, що виконуватимуть всі резолюції ООН, які, зокрема, можуть призвести й до серйозних санкцій проти Югославії. Втрати від попередніх санкцій проти Белграда становлять не один мільярд доларів. Як уникнути таких втрат цього разу — не знає ніхто.

№182 24.09.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: