Пониження курсу гривні щодо долара Леонід Кучма, звичайно ж, аргументував кризою в Росії: мовляв, невигідно механічно утримувати «старий» валютний коридор з огляду на інтереси наших експортерів в Росії. Очевидно: якщо ситуація погіршиться, Президент та уряд шукатимуть «аргументи» або у російській, або у так званій «світовій» кризах. Хоча, звичайно, причини нашої кризи треба шукати всередині. Наприклад, «батько» польских реформ, віце-прем’єр Польщі Лєшек Бальцерович переконаний, що суттєвих наслідків ситуація в Росії на його країну не матиме: «Польська економіка сильна і значно менше залежніша від Росії, ніж 8—10 років тому», — сказав він в інтерв’ю газеті «Жечпосполита».
У принципі, вчора Леонід Кучма ще намагався переконати ліцеїстів та пресу, що новий валютний коридор не означатиме «великих змін», що для гривні «це не буде обвалом», позаяк «у нас нема економічного підгрунтя для такої ситуації, як в Росії». Однак ще в останній день літа ділери УМВБ, визнаючи певну стабілізацію гривні на міжбанківському ринку, відзначали: подальший розвиток курсу буде залежати від перегляду валютного коридору. Його розширення дестабілізує ринок, передає агенство Українські новини. І як наслідок, девальвація гривні буде вже відбуватися в умовах ажіотажного попиту на валюту. Нагадаємо, позавчора голова НБУ запевнив, що девальвації гривні не буде, а вчора поступило повідомлення про випуск нової партії 5-гривневих купюр. До речі, окремі експерти передбачають, що до кінця вересня саме такий номінал доведеться віддавати за один долар.
Українські вищі особи, щоб зберегти курс гривні у межах пристойності, реально сподіваються лише на кредит розширеного фінансування від Міжнародного валютного фонду. Недаремно ж Леонід Кучма висловив впевненість, що Фонд підтримає зміни валютного коридору і все-таки надасть довгоочікуваний кредит:
«У мене була розмова з Мішелем Камдессю, що на цьому тижні програма може бути затверджена, — повідомив Леонід Кучма. — Це буде добра «підпорка» для України — як економічна, так і політична. Важливо, щоб міжнародні фінансові інституції підтвердили, що Україна — це та країна, з якою можна мати справу». Однак такою країною може бути лише та, яка, висловлюючись лексикою Президента, може «підперти» сама себе.
Президент також повідомив, що вдалося реструктуризувати зовнішні борги — банки, що володіють українськими акціями, погодились на відстрочку по платежам, і іноземному капіталу «тікати з України» не слід. Напевно, тому, що укази Президента «показали собі і всьому світові, що ми серйозно налаштовані на реформи».
«Далі все буде залежати від політичної стабільності, від співпраці уряду Президента з парламентом», — сказав Леонід Кучма, закликавши Верховну Раду не перешкоджати реалізації його економічних указів. А відповідаючи на питання про те, щоб він ще порадив нашим парламентаріям, пожартував з властивою йому «вишуканістю»: «Щоб їх не бачили і не чули, як це було під час відпустки».