В місті Умань Черкаської області в ніч на 21 грудня невідомі особи вчинили погром у місцевій синагозі. Зловмисники облили фарбою будівлю і залишили свинячу голову. Нагадаємо, що в цьому місті відбувається щорічне паломництво ортодоксальних євреїв-хасидів, адже саме тут знаходиться могила цадика Нахмана. Для місцевої громади така подія є досить вигідною, адже хасиди разом із тим залишають великі кошти. Саме тому говорити про зацікавленість місцевих в такому погромі не має сенсу. Враховуючи участь євреїв у АТО на сході України і навіть наявність Єврейської сотні, не варто підозрювати радикальні проукраїнські рухи в таких актах.
Щодо міфу про «фашистів» серед українських активістів. Нещодавно український громадський діяч і дисидент, голова Асоціації єврейських громадських організацій та общин України Йосиф Зісельс в інтерв’ю газеті «День» сказав: «Тоді й мене — єврея та одного із керівників єврейської громади — можна вважати «фашистом», адже я брав участь у Майдані, так само як і євреї гинули на Майдані і зараз воюють на Донбасі». Нагадаємо також, що цього року шанували 75-ту річницю трагедії в Бабиному Яру, на якій був зокрема присутній Президент України, який висловив надію на те, що Ізраїль визнає Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу.
Згадана провокація відбулась якраз в період, коли українсько-ізраїльські відносини підійшли до можливого розв’язання цього питання. Ізраїль, в свою чергу, нещодавно в ООН чітко проявив свою позицію щодо ставлення до цілісності й суверенітету України, ствердно проголосувавши за резолюцію Генеральної асамблеї ООН під назвою «Стан з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)».
Міністерство культури України зробило заяву з приводу погрому в синагозі, засудивши його. В ній наголошується, що цей інцидент трапився саме тоді, коли «не тільки внутрішньоукраїнська ситуація не дає підстав для зародження чи тим більше прогресування тенденції щодо поглиблення антисемітських проявів, але й налагоджується небачений до цього часу рівень порозуміння та співпраці між Україною та Ізраїлем». В свою чергу депутати Верховної Ради також зробили відповідну заяву, в якій зокрема зазначається: «Ми помічаємо, що подібні провокації постійно стають частиною кампанії ворожих нашій країні сил по дискредитації самого образу України і наших зусиль по побудові самостійної держави. Наше завдання — попереджати подібні провокації, роз’яснювати їхні справжні цілі — не тільки антисемітські, але й антиукраїнські».
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ, народний депутат України:
— Ізраїль не лише проголосував за прийняття Резолюції Генеральної асамблеї ООН, в якій дано чітке визначення Криму як української території, а РФ як агресора, але й може проголосувати за визнання Голодомору геноцидом українського народу. Крім того, готується візит прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана в Ізраїль. Абсолютно очевидно, що провокація в Умані вигідна і ворогам Ізраїлю, і ворогам євреїв, а найбільше ворогам України і українців. Тому з цього приводу ми зробили відповідну заяву в парламенті, підписали листа, яке Ганна Гопко озвучила з трибуни Верховної Ради. Ми вимагаємо від прокуратури та інших правоохоронних структур розібратися з цією ганебною провокацією.
Нагадаю, що після Революції Гідності й початку російсько-української війни Україна особливо демонструє суспільству приклади найвищої толерантності, шани українців до різних національностей та громадян інших країн. Тому в Україні найменше є підстав говорити чи то про антисемітизм, чи про вороже ставлення до представників будь-якого народу та будь-якої національності.