Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер представив п’ять сценаріїв розвитку Європейського Союзу після виходу з нього Великобританії. Перший сценарій передбачає «продовження колишнього курсу» — решта 27 країн союзу будуть, як і раніше, концентруватися на реформах, проблемі робочих місць, економічного зростання й інвестиціях.
Другий сценарій виходить із того, що головні зусилля ЄС докладатиме у напрямі розвитку спільного внутрішнього ринку за зупинення інтеграційних політичних процесів. Водночас «ресурси для спільної торгівлі обмежені», — попереджає голова Єврокомісії, що призведе до «зростання прірви між очікуваннями і результатом на всіх рівнях».
Третій сценарій передбачає «Європу різних швидкостей», що працює за принципом «хто хоче більшого, той робить більше». Інтеграційні процеси розвиватимуться в групі країн усередині ЄС, а країни, що не бажають брати в них участь, будуть залишені самі на себе.
Четвертий сценарій передбачає концентрацію зусиль Євросоюзу на кількох напрямах за принципом «менше, але ефективніше». Технологічні інновації, безпека, міграція, захист кордонів і оборона залишаться пріоритетними напрямами, тоді як підтримка регіонів, ринок праці, медицина і соціальна політика повернуться в компетенцію держав.
І, нарешті, п’ятий сценарій виходить із передумови, що країни ЄС «розділятимуть повноваження, ресурси і відповідальність за рішення», тобто нарощуватимуть спільну активність. Основний напрям — посилення єврозони під гаслом «що добре для країн єврозони, то добре для всіх». Відповідно розширюватимуться юрисдикція і повноваження Євросоюзу.