Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Напередодні другого туру

«Центральній владі тепер доведеться не диктувати умови, а пристосовуватися й укладати ситуативні союзи», — експерт
11 листопада, 2020 - 08:57

У Дніпропетровській області, на батьківщині Президента, підбивають підсумки місцевих виборів. На сьогодні це найбільший регіон в Україні з найбільшою кількістю адміністративно-територіальних одиниць і з найбільшою кількістю виборців. Можливо, тому область знаходиться в п’ятірці тих регіонів, де все ще підбивають результати. Як за кількістю депутатських місць, так і щодо імен переможців у перегонах за посади керівників місцевих громад. І все ж загальна картина зрозуміла.

У цілому в Дніпропетровській області другий тур виборів мерів точно проходитиме у двох найбільших містах — Дніпрі та Кривому Розі, а також у Нікополі. В обласному центрі однозначно лідирує нинішній міський голова Борис Філатов, який набрав приблизно втричі більше голосів, ніж його найближчий конкурент. «Близько 45,5% виборців проголосували за нинішнього мера міста Бориса Філатова. Наразі Загід Краснов є найімовірнішим претендентом на проходження у другий тур», — повідомив на прес-конференції голова правління «Комітету виборців України» Станіслав Жолудєв.

Бізнесмен Загід Краснов, який очолює регіональну партію «Громадська сила», не вперше бере участь у мерських виборах, хоча й без особливого успіху. Тепер його прихильники сподіваються на те, що на користь Краснова в другому турі «складуться» голоси, подані за всіх інших претендентів, а їх було близько десятка. Великою кількістю «технічних кандидатів» нинішній мер Борис Філатов і сам пояснює той факт, що не зміг виграти вибори в один тур. У бесіді з директором Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини Інгібьорг Сольрун Гісладоттір, мер Дніпра поскаржився, що перемогу в нього фактично вкрали. Філатов заявив, що є всі підстави для того, щоб говорити про скупівлю голосів і про зловживання місцевих відділень національних партій щодо квот у виборчих комісіях.

«Нинішні мери не зацікавлені в махінаціях, оскільки мають високі рейтинги. Нечесні вибори потрібні лише технічним кандидатам. Я переконаний, що моя перемога в першому турі була вкрадена», — заявив Філатов голові наглядової місії ОБСЄ за місцевими виборами в Україні. Пояснюючи у «Фейсбуці» ситуацію, що склалася, Борис Філатов написав: «2015 року була трагедія — непрохідні кандидати в сукупності забрали в мене понад 10 відсотків голосів, а влада організувала арешти, спецназ і бронетранспортери. 2020-го вибори перетворилися на фарс. Технічні кандидати топталися по мені на телеканалах Коломойського та Петровського, а бандюки зривали мої зустрічі з людьми, кидаючись зеленкою з нашатирем і вдаючи з себе «націоналістів». У результаті їхніх зусиль я таки не дотягнув до перемоги в першому турі якихось нещасних три відсотки».

Однак, судячи з результатів голосування за політичні партії, ситуація складається однозначно на користь нинішнього міського голови. Його партія «Пропозиція» на виборах до Дніпровської міськради набрала найбільше голосів — 29%. Далі йдуть «Опозиційна платформа — за життя» — 17%, «Слуга народу» — майже 12%, «Громадська сила» — майже 10%, «Європейська солідарність» — 8% і «Блок Вілкула «Українська перспектива» — 6%. Судячи з усього, в міськраді без особливих зусиль складається коаліція, в якій домінуватиме «Пропозиція» та її союзники. У будь-якому випадку пропрезидентська партія «Слуга народу» диктувати свою волю місцевому самоврядуванню не зможе.

Непроста ситуація склалася в Кривому Розі — на батьківщині Президента. За попередніми даними близько 43% виборців проголосували за нинішнього мера Юрія Вілкула. Представник партії «Слуга народу» Дмитро Шевчик, який набрав близько 31%, опинився на другому місці. Таким чином, у другому турі городяни, швидше за все, обиратимуть між цими двома кандидатами — Юрієм Вілкулом та Дмитром Шевчиком, керівником одного з ахметовських ГЗК. Ситуація ускладнюється тим, що в трьох районах Кривого Рогу вирішили перерахувати голоси. У всякому разі, таке рішення суду було ухвалено на користь представників кандидата Дмитра Шевчика. У своїй скарзі вони стверджували, що до деяких районних комісій бюлетені звозили в незапечатаних або ушкоджених боксах. Порушення зафіксували в Саксаганському, Тернівському та Центрально-Міському районах. У міській раді Кривого Рогу перше місце посіла партія «Слуга народу», проте їй на п’яти наступають «Блок Вілкула» і ОПЗЖ. Тому залишається незрозумілим як результат мерських виборів, так і склад правлячої коаліції депутатської більшості.

У деяких містах Дніпропетровської області чинні мери змогли перемогти в один тур. Так, найбільшу підтримку на виборах отримав міський голова Покрова Олександр Шаповал, який набрав рекордні 78,95% голосів виборців. Він балотувався від партії «Слуга народу», хоча ще влітку нинішнього року Асоціація міст України захищала його від переслідувань з боку нинішньої влади. У цілому пропрезидентська партія не вразила успіхами на місцевих виборах, хоча ще рік тому мала тріумфальний успіх. У деяких містах і районах вона здобула перший, але найчастіше другий або навіть третій результат серед політичних партій. Практично скрізь їй доведеться домовлятися зі своїми суперниками.

Найголовнішим успіхом пропрезидентської партії «Слуга народу», на перший погляд, є результат на виборах до Дніпропетровської облради, де вона посіла перше місце — 25%. Слідом за нею йдуть ОПЗЖ — 22,50%, «Пропозиція» — 14,17%, «Блок Вілкула» — 13,33%, «Європейська солідарність — 10,83%, «Громадська сила» — 7,50%, «Батьківщина» — 6,57%. Однак при цьому зовсім не виключено, що переможці опиняться в опозиції. Оскільки іншим партіям, як прогнозують політологи, цілком вдасться домовитися між собою і створити свою більшість. Один з телеграм-каналів навіть стверджує, що під контролем «Пропозиції» в кінцевому рахунку може виявитися не тільки Дніпровська міськрада, а й Дніпропетровська облрада.

Гостросюжетна боротьба за обласну владу майже неминуча. Передбачають навіть швидку відставку молодого губернатора, який «не виправдав довіри». У всякому разі, як повідомляють місцеві ЗМІ, керівництво облради поспішає провести сесію й затвердити бюджет області на 2021 рік, ймовірно передчуваючи швидку зміну влади. «Місцеві вибори зафіксували кінець монополії влади президентської партії «Слуга народу» й ослаблення впливу Президента Володимира Зеленського, — вважає політолог Владислав Волков. — Локальна політична карта перезавантажилася, і центральній владі тепер доведеться не диктувати умови, а пристосовуватися й укладати ситуативні союзи».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: