• Українська
  • Русский
  • English
Where there is no law, but every man does what is right in his own eyes, there is the least of real liberty
Henry M. Robert

Геополітична геометрія Києва

22 May, 2007 - 00:00


Ростислав ХОТИН, міжнародний оглядач, спеціально для "Дня"

Цієї суботи в Познані зберуться на саміт лідери Франції, Німеччини та Польщі - так званий Веймарський трикутник, який є своєрідною віссю євробезпеки та пов'язує Захід, Центр та Схід Європи. Ще донедавна прагнення долучитися до цього трикутника виказувала і Україна. А її дипломати навіть брали участь в консультаціях експертів разом з французами, німцями і поляками. Однак далі експертних нарад українська зацікавленість так і не просунулась.

Як очікується, наступного місяця на свій троїстий саміт в Єкатеринбурзі зберуться лідери Росії, Німеччини та Франції... Таким чином може скластися враження, що для того, аби вирішувати справи з Центром континенту західноєвропейцям варто говорити з поляками. А для вирішення справ Сходу Європи - з росіянами.

Україна тим часом творить геометричну міфологію і мало не поквартально штампує черговий стратегічний трикутник. Спочатку це був трикутник Україна - Туркменистан - Іран, який пішов у небуття з проблемами туркменського газу та іранської нафти... Потім була ідея економічного трикутника Київ - Анкара - Тегеран, однак з огляду на взаємини із Заходом було небезпечним мати справи з іранцями - бодай і в неформальному, але все ж таки угрупованні - і українці відмовилися від нього.

Настала черга економічного трикутника Київ - Кишинів - Бухарест та політичного трикутника Київ - Бухарест - Варшава. Годі говорити, що справи далі зібрань на найвищому рівні не просунулися. Окрім того, є ще й неформальний військовий партнерський трикутник за участю Британії, Польщі та України. В Києві мало про нього говорять, але в Лондоні ним дуже пишаються.

Під час перебування минулого тижня турецького прем'єра в Україні виникла ідея політичного трикутника Варшава- Київ - Анкара та військово-технічного трикутника Україна - Туреччина - Ізраїль. У турків трохи запаморочилося у голові від такої кількості конфігурацій, якщо додати, що паралельно українці висловили ідею енергетичного трикутника Київ - Анкара - Вашингтон - з прицілом на Каспій. Це при тому, що в нафтових справах вже існує "прямокутник" - Баку - Тбілісі - Київ - Кишинів.

Під час візитів до Вашингтона українські офіційні особи не обходяться без того, аби в черговий раз не зініціювати стратегічний трикутник Україна - Ізраїль - США. Невизначеність пріоритетів та бажання за будь-яку ціну зорганізуватися в структуру - через піонерське дитинство - спонукають українців до ще новіших трикутників, які з макропогляду дуже нагадують коло, яким бігають.

Проте українські геометричні ініціативи не є з розряду повних експромтів, якими славиться сусідня Білорусь. Там Олександр Лукашенко чи не кожен свій візит увінчує черговим екзотичним трикутником із вражаючими відстанями. Так перебуваючи в Китаї, він висунув ідею стратегічної вісі Мінськ - Москва - Пекін, а нещодавно побувавши в "залишковій" Югославії, запропонував утворити не менш стратегічний трикутник Москва - Мінськ - Белград. До цього додамо, що слов'янський трикутник Москва - Київ - Мінськ Лукашенку не лише сниться. Наразі ж слов'янський трикутник для України є справою примарною, однак, якби так не сталося, щоб Києву, який заплутався в геометричних фігурах, вже не залишиться з чого вибирати - через явний перебір... І справді важко заблукати у трьох соснах, однак коли є три сосни, а поруч ще три сосни, а там ще три... - то вже ціла хаща.

Варшава