• Українська
  • Русский
  • English
Where there is no law, but every man does what is right in his own eyes, there is the least of real liberty
Henry M. Robert

Полювання на "Артеміду"

22 May, 2007 - 00:00


Сергій ЯРМОЛЮК, "День", Володимир ПАНЧЕНКО

Тільки-но генеральний директор ВО "Артеміда" Ганна Антоньєва погодилася балотуватися в депутати, на трьох її підприємствах співробітники Кіровоградського управління з питань боротьби з організованою злочинністю конфіскували документи. Об'єднання не працює майже місяць...

1996 року Антоньєва, яка розпочала свою кар'єру бізнесмена ще в розпал перебудови в молодіжному центрі при міськвиконкомі, підписала договір із заводом "Артеміда", який випускав лікеро-горілчану продукцію. Власну назву заводу Ганна Антоньєва змінювати не стала, і таким чином постало виробниче об'єднання.

До цього часу об'єднання нараховує більше ніж десять підприємств (три лікеро-горілчаних заводи, одне інвестиційне й торгове, два спиртзаводи, склозаводи і цукрові заводи), які перебувають у прямому підпорядкуванні генеральному директорові і на правах суміжників у загальній кількості понад 10 тисяч чоловік.

За два останніх роки зростання обсягу виробництва становило 330 відсотків. Відрахування до обласного бюджету - 50 мільйонів гривень, що становить 25% від обсягу обласного бюджету. А частка лікеро-горілчаної продукції в підприємствах "Укрпродспілки" і Міністерства агропромислового комплексу перевищила відповідно 50% і 25% усієї випущеної там продукції.

Об'єднання випускає понад 80 найменувань продукції - окрім, звичайно, вітчизняної горілки і лікерів, крем-лікерів, які країни СНД взагалі не виробляють, соків і джемів, освоєно випуск споконвічних "буржуїнівських" напоїв: віскі, рому, джинів і бренді.

Усе це перелічується не тільки для того, щоб в естетів пиття і прибічників "нетверезого способу життя" потекла слинка. Естетів, які полюбляють пити гарне віскі або дегустувати маленькими ковтками бренді, в Україні не так уже й багато, народ переважно п'є гірку. Ідеться скоріше про те, щоб читач уявив розмах підприємства, яке з незрозумілих причин позбавили роботи.

Усі перевірки, котрі мають, до речі, абсолютно законний характер, кіровоградських податківців, убозівців і співробітників контрольно-ревізійного управління протягом 1996 - 1997 років підтверджували строге дотримання всіх законів. Припинилося це 22 січня...

Трохи раніше 150 трудових колективів міста й області висунули Ганну Антоньєву кандидатом у депутати Верховної Ради. 20 січня генеральний директор ВО "Артеміда" Ганна Антоньєва подала документи в окружну виборчу комісію, заявивши про свою згоду. 22 січня три підприємства "Артеміди" одержали під дихало: в них реквізували документи, опечатали цехи. Виробництво зупинилося.

У місті з'явилися листівки зі словами про "політичну розправу", яка відбувається під керівництвом міліції. Біля пам'ятника Тарасові Шевченку відбувся мітинг, на якому люди згадували про "захист вітчизняного виробника". Тема "Артеміди" обговорювалась навіть на засіданні обласної ради: дехто з депутатів ставив питання про правомірність дій міліції.

Оскільки історія із зупинкою заводів "Артеміди" скоро переросла із проблем заводчан у проблему міста, а соціальне напруження в Кіровограді почало зростати, Центр громадських зв'язків УМВС України в області обнародував заяву, в якій повідомлялося, що правоохоронними органами "вивчається інформація щодо продажу "Артемідою" лікеро-горілчаної продукції без акцизних марок і її можливого (!) нелегального перетину кордону".

Міліція вилучила в об'єднання акцизну марку Росії, вважаючи її фальшивою. Марка, між іншим, власність нашого східного сусіда, вартістю близько 20 тисяч доларів. Придбана вона була для того, щоб мати можливість відвантажувати свою продукцію в Росію. Офіс брався штурмом з участю автоматників, хоч опору ніхто і не думав чинити. До речі, 13 лютого, коли один із нас мав зустріч з Антоньєвою в київському готелі "Турист", пролунав дзвінок із Кіровограда. Вилучену акцизну марку міліція попросила... забрати: до неї претензій уже не було. Вона виявилася цілком законною.

Генеральному директорові і співдиректорам об'єднання інкримінували (!) відкриті валютні рахунки в Москві, причому назвали такий банк, який, як підтвердив Центробанк Росії, взагалі вже майже три роки не існує.

Були в міліції претензії і до якості горілки. Співробітники експертно-криміналістичного відділу управління МВД в Кіровоградській області стверджували, що в горілках "Черносмородиновая", "За милых дам", "Старорусской" занижена міцність: від 34,16 до 38,81 градусів. Іще в чотирьох видах горілки нібито завищено вміст альдегідів, у семи видах - більше сивушних масел, аніж потрібно...

І все ж кінці з кінцями в заяві ЦГЗ не дуже сходяться. "Інформація вивчається" і "можливо" далеко не гарантія того, що було порушено закон. Не суперечить законодавству і реалізація продукції державних підприємств, на чому також наголошує міліція, - її можна продавати і через малі підприємства. Ну, а що стосується "незалежної" експертизи, проведеної підвідомчим відділом, то тут можна тільки руками розвести. Правда, в заяві сказано, що "подібну експертизу повного асортименту продукції Кіровоградського сокоекстрактного заводу (підрозділу "Артеміди") провели і на Косарському спиртзаводі. У всіх 30 видах продукції знайшли занижену міцність і шкідливі речовини".

Але тут вийшов конфуз: Косарський спиртзавод виступив у пресі із спростуванням: міліція, стверджує спиртзавод, сфальсифікувала дані аналізу. Головний санітарний лікар Кіровоградської області Юрій Лисенко посіяв ще більше сумнівів щодо достовірності інформації, яка "вивчається" в УМВС області: всі 16 проб, переданих міліцією для аналізу, відповідають медико-біологічним вимогам і санітарним нормам!

Виникає законне питання: що це за мишачу метушню влаштували біля "вітчизняного виробника", якого підтримувати вимагає держава і Президент. І якого чомусь не підтримують обласні структури. Ганна Антоньєва вважає, що ця метушня прямо пов'язана з її рішенням балотуватися до Верховної Ради по 98 виборчому округу, де балотуються і нинішній депутат Верховної Ради Ігор Шаров, який одержав свій мандат у Криму, а також заступник Юлії Тимошенко - Віктор Буток.

Кажуть, що протягом кількох останніх місяців Управління МВС України в Кіровоградській області отримувало "подарунки" від депутата Ігоря Шарова. "Євроремонт" у приміщенні Управління МВС України в Кіровоградській області... 60 відеомагнітофонів туди ж... Транспорт... Концерт майстрів української естради в день шестиріччя вітчизняної міліції... Це вам не шматок сала! Таке не забудеш. Про добродійність Шарова багато писала кіровоградська преса, викликаючи в городян німе запитання: невже депутатська зарплата настільки велика, що дозволяє будівництво з розмахом? І як правоохоронні органи захищатимуть закон, якщо раптом його порушить (мало що...) їхній "спонсор"? І чого міське міліцейське управління переобладнується в Маріїнський палац місцевого масштабу, коли сержанти і майори по три-чотири місяці не одержують зарплату? І якщо убозівці вже два роки порушують умови договору про оренду будівлі обласного центру науково-технічної творчості молоді, маючи загальний борг 68 тисяч гривень, то чи не називається це подвійною мораллю?..

У подвійному становищі опинився і голова обласної держадміністрації Михайло Громовий, який зовсім недавно прославляв успіхи "Артеміди" на Всеукраїнській конференції, присвяченій проблемам вітчизняного виробника, продегустувавши представлену продукцію. Узагалі, не щастить Михайлу Пилиповичу із жінками! То він щосили підтримував Юлію Тимошенко, перекинувши в округ, де вона балотувалася в депутати в листопаді 1996-го кошти з обласного бюджету, а потім виявилося, що перетягнув туди майбутню главу тіньового "громадівського" уряду. Тепер - непорозуміння з "Артемідою". Хтозна, може, даремно він тоді "дегустував" горілку...

До речі, Тимошенко, балотується по 99-му округу. Її суперниця Тетяна Соколенко - ще один кандидат від "Артеміди". Виникає друге питання: чи не домовилися кандидат від НДП Шаров і Юлія Тимошенко (за мовчазної згоди губернатора області) про спільні дії щодо розділу політичної влади в області? Що ж, усюди свій розмах. Президент воює з Лазаренком у Києві, в Кіровограді ж пристрасті менші...

Дивує позиція Михайла Громового. Чи не з його участю Антоньєва перетворилася на противагу Шарову? І чи не спричинить боротьба цих двох кандидатів несподівану перемогу третього - Віктора Бутка? Бо рейтинг Шарова впав із 60 відсотків до десяти, а тиск, який чиниться на Антоньєву, може призвести до того, що вона зніме свою кандидатуру. Тож кому вигідна перемога "Громади"?..

P. S. Цього тижня конфлікт, пов'язаний із зупинкою заводів ВО "Артеміда", почав-таки вирішуватися.