Ярина КОВАЛЬ, "День"
Видатний учений межі XV-XVI століть, творець геліоцентричної системи світу, реформатор астрономії Микола Коперник навряд чи за свого життя міг передбачити, що його особа в міжвоєнний період ХХ століття спричинить навколо себе стільки розмов. Справа в тому, що у цей час між німцями та поляками розгорнулася запекла дискусія, до якого народу належить вчений.
Поляки стверджували, що Коперник - їхній. Німці, навпаки, казали, що вчений усе ж таки німець, хоча й керував фортифікуванням Ольштина під час останньої війни хрестоносців із поляками. Але річ у тому, що в ті часи наймані фахівці з інших народів були звичним явищем, отож це не мало би викликати жодних претензій. Обидві сторони наводили й багато інших аргументів на підтвердження своїх поглядів. Як розповів мені викладач кафедри нової та новітньої історії ЛДУ ім. І. Франка Андрій Козицький, що займався дослідженням міжвоєнного Львова, врешті-решт ця проблема так тоді усім остогидла, що навіть почав широко побутувати фразеологічний зворот: "Маєш в голові Коперника". Загалом це означало, що в когось у голові бракує клепки.
Варте уваги, що Микола Коперник мав опосередковані зв'язки і з українцями. Адже був добре знайомий із видатним українським вченим XV століття, який свого часу був ректором відомого Болонського університету, доктором медицини та філософії Юрієм Котермаком з Дрогобича (на Львівщині), який більш відомий нині як Юрій Дрогобич. Микола Коперник був племінником давнього колеги Котермака - Лукаша Ваценроде. Коли Коперник приїхав 1491 року до Кракова, щоб записатися на факультет мистецтв до університету, він привіз Юрію Дрогобичу листа від ще одного болонського друга літнього вченого - Миколи Водки-Абстеніуса, який кілька місяців навчав Коперника астрономії та за допомогою цього юнака збудував у Вроцлавку сонячний годинник, що показував не тільки години, а й знаки зодіаку та тривалість кожного дня. З огляду на це Юрій Дрогобич пообіцяв молодому Копернику всіляку допомогу й підтримку. А оскільки хлопець найбільше цікавився астрономією та математикою, то він став слухачем лекцій з астрономії доктора Котермака, хоча за улюбленого вчителя мав іншу особистість - колегу Дрогобича Войтіха Брудзевського.
Мине багато часу, поки Микола Коперник зробить переворот в астрономії. Його вчення позбавить Землю центрального положення і прирівняє її до інших планет. Відповідно знівелюється твердження церковників про протилежність "земного" і "небесного". Згідно з вченням, людина відтепер вважатиметься лише одним із мешканців Сонячної системи. Погляди Коперника, вперше опубліковані 1540 року у невеличкій книжечці, укладеній його учнем Ретиком, виграняться в основній його праці "Про обертання небесних сфер", яка буде надрукована, коли Коперник буде вже при смерті - у травні 1543 року. Через завуальовану анонімну передмову церковники тоді не відчули в книжці якоїсь небезпеки. Це випливло пізніше, коли викладені в праці погляди почали поширювати три видатних учених: Йоганн Кеплер у Німеччині та Галілео Галілей і Джордано Бруно в Італії.
І коли Кеплеру більш-менш пощастило, то Галілео Галілей через свої дослідження, пов'язані зі вченням Коперника, опинився у казематах римської інквізиції, а Джордано Бруно був спалений за єресь. І тільки тоді церковники зрозуміли, що система Коперника підриває основи теології. Реакція не забарилася: Декретом інквізиції від 1616 року праця Коперника була внесена в індекс заборонених книжок і там їй судилося пробути понад двісті довгих років.