Недовга, але вже відома в Україні історія цього зібрання розпочалася 21 листопада 2015-го, у День Гідності та Свободи, «Музей на крилах» (Музей Янголів) було відкрито у Кремінній на Луганщині. Надалі янголи «перелетіли» до Рубіжного, і от тепер — Лисичанськ.
Ідея створення такого незвичного музею виникла у луганської волонтерки Олени Стеценко тоді, коли її 10-літня донька Поліна поділилася простою, але мудрою думкою: мовляв, війна на Донбасі розпочалася тому, що цей край залишили янголи! Отже, треба наново зібрати їх тут, причому якомога більше.
Як-то кажуть, «вустами немовляти»... Основою експозиції стала невеличка сімейна колекція, надалі до Кремінної з усієї України почали надсилати янголів, здебільшого створених власноруч — дітьми і дорослими, учнями та військовими, професійними митцями та аматорами. Також організатори музею радо приймають у дарунок... цеглини — символічні камінчики у майбутню власну будівлю музею.
Певне, навіть самі ініціатори проекту наразі не можуть точно сказати, скільки янголів уже «злетілося» на їхній заклик. Та й імена авторів робіт часто невідомі — майбутні експонати надходять цілими посилками, тож до кожного просто додається ярличок: «Я прилетів з Харкова... Києва... Херсонщини... Полтавщини... Буковини... Чернігова... Черкас... Вінниці... Одеси...» А ще фігурують Італія, Чехія, Білорусія — і географія повсякчас розширюється.
Найбільше вражає в експозиції розмаїття технік, деякі з яких взагалі довелося побачити вперше: тут є янголи, намальовані олівцями, олією, гуашшю, аплікації з янголами, янголи із клаптиків тканини, мотузок, тіста, вати, пір’я, гудзиків, паперу, бісеру, мережива, металу, кераміки, дерева, соломи, кукурудзяного листя і навіть фігурних макаронів! На додачу в експозиції представлене серйозне, майже наукове дослідження на аркуші в клітинку, дитячим почерком «Історія виникнення ангелів» та численні «супровідні записки» — від висновку, вочевидь, дорослої людини: «Війна народжується і помирає у головах політиків, яких покинули Ангели», до побажання Олега «із Донеціка»: «Я бажаю вам щастя, здоров’я, хорошо вчіться в школі» (авторську орфографію збережено).
Серед найцінніших експонатів — карта України з квітками та янголятками, викладена учнями 10-А класу ХСШ № 62 та їхніми батьками, книжка Надії Савченко з автографом її сестри Віри — і власноруч зроблений ними колись янгол-мотанка, а також каскад із 22 глиняних янголів — подарунок 22-го батальйону з Харкова.
У музею, незважаючи на його юний вік, уже сформувалася власна традиція: відвідувач має знайти серед експонатів янгола, схожого на себе, та поспілкуватися з ним. Статистики здійснених після цього бажань іще немає, але таке знайомство, безперечно, нікому не зашкодить!
«Музей на крилах» — лише один із багатьох соціальних проектів, якими опікується Луганський підрозділ громадського об’єднання «Громадянський корпус». Але, мабуть, найулюбленіший. Принаймні, в подальших планах — фестиваль і навіть... театр янголів.
Не будемо зупинятися й ми — адже прийом янголів триває, і будь-хто може до нього долучитися. За адресою: Луганська область, місто Кремінна, відділення «Нової Пошти» №1. Олена Стеценко привітно прийме ваше янголятко та залучить його до дружнього янгольського колективу!