Where there is no law, but every man does what is right in his own eyes, there is the least of real liberty
Henry M. Robert

Angels descend upon the east

The “Winged Museum” is presented in Lysychansk
22 February, 2016 - 17:31
Photo by the author

Недовга, але вже відома в Україні історія цього зібрання розпочалася 21 листопада 2015-го, у День Гідності та Свободи, «Музей на крилах» (Музей Янголів) було відкрито у Кремінній на Луганщині. Надалі янголи «перелетіли» до Рубіжного, і от тепер — Лисичанськ.

Ідея створення такого незвичного музею виникла у луганської волонтерки Олени Стеценко тоді, коли її 10-літня донька Поліна поділилася простою, але мудрою думкою: мовляв, війна на Донбасі розпочалася тому, що цей край залишили янголи! Отже, треба наново зібрати їх тут, причому якомога більше.

Як-то кажуть, «вустами немовляти»... Основою експозиції стала невеличка сімейна колекція, надалі до Кремінної з усієї України почали надсилати янголів, здебільшого створених власноруч — дітьми і дорослими, учнями та військовими, професійними митцями та аматорами. Також організатори музею радо приймають у дарунок... цеглини — символічні камінчики у майбутню власну будівлю музею.

Певне, навіть самі ініціатори проекту наразі не можуть точно сказати, скільки янголів уже «злетілося» на їхній заклик. Та й імена авторів робіт часто невідомі — майбутні експонати надходять цілими посилками, тож до кожного просто додається ярличок: «Я прилетів з Харкова... Києва... Херсонщини... Полтавщини... Буковини... Чернігова... Черкас... Вінниці... Одеси...» А ще фігурують Італія, Чехія, Білорусія — і  географія повсякчас розширюється.

Найбільше вражає в експозиції розмаїття технік, деякі з яких взагалі довелося побачити вперше: тут є янголи, намальовані олівцями, олією, гуашшю, аплікації з янголами, янголи із клаптиків тканини, мотузок, тіста, вати, пір’я, гудзиків, паперу, бісеру, мережива, металу, кераміки, дерева, соломи, кукурудзяного листя і навіть фігурних макаронів! На додачу в експозиції представлене серйозне, майже наукове дослідження на аркуші в клітинку, дитячим почерком «Історія виникнення ангелів» та численні «супровідні записки» — від висновку, вочевидь, дорослої людини: «Війна народжується і помирає у головах політиків, яких покинули Ангели», до побажання Олега «із Донеціка»: «Я бажаю вам щастя, здоров’я, хорошо вчіться в школі» (авторську орфографію збережено).

Серед найцінніших експонатів — карта України з квітками та янголятками, викладена учнями 10-А класу ХСШ № 62 та їхніми батьками, книжка Надії Савченко з автографом її сестри Віри — і власноруч зроблений ними колись янгол-мотанка, а також каскад із 22 глиняних янголів — подарунок 22-го батальйону з Харкова.

У музею, незважаючи на його юний вік, уже сформувалася власна традиція: відвідувач має знайти серед експонатів янгола, схожого на себе, та поспілкуватися з ним. Статистики здійснених після цього бажань іще немає, але таке знайомство, безперечно, нікому не зашкодить!

«Музей на крилах» — лише один із багатьох соціальних проектів, якими опікується Луганський підрозділ громадського об’єднання «Громадянський корпус». Але, мабуть, найулюбленіший. Принаймні, в подальших планах — фестиваль і навіть... театр янголів.

Не будемо зупинятися й ми — адже прийом янголів триває, і будь-хто може до нього долучитися. За адресою: Луганська область, місто Кремінна, відділення «Нової Пошти» №1. Олена Стеценко привітно прийме ваше янголятко та залучить його до дружнього янгольського колективу!

By Anna LYPKIVSKA, Kyiv – Lysychansk
Rubric: