Оружие вытаскивают грешники, натягивают лука своего, чтобы перестрелять нищих, заколоть правых сердцем. Оружие их войдет в сердце их, и луки их сломаются.
Владимир Мономах, великий князь киевский (1113-1125), государственный и политический деятель

Андрій Бенедіс: "Я вважаю, що у сьогоднішньої молоді соціал-демократичний менталітет"

24 мая, 2007 - 00:00


Ірина ГАВРИЛОВА

Недавні вибори в сусідніх Росії та Польщі виразно показали реконструкцію шкали вікової активності виборців - вирішальний голос став належати молоді, а не представникам старшого покоління, що вважалося досі традиційним.

В Україні ж, за даними Фонду "Демократичні ініціативи", молодь залишається найбільш аморфною частиною електорату: половина респондентів у віці від 18-ти до 25-ти не збираються реалізувати своє виборче право, а ті 40 відсотків опитаних, що готові прийти на вибори, просто не знають їхньої дати.

З обговорення цієї проблеми ми почали розмову з Андрієм Бенедісом - лідером Спілки "Українська соціал-демократична молодь", обраного на III з'їзді УСДМ головою правління цієї молодіжної організації.

- Андрію, молодь традиційно вважається пасивною частиною електорату. Як Ви збираєтеся стимулювати її активність? На який соціальний шар орієнтований УСДМ?

- Сьогодні найбільш активна частина молоді - це студентство. Робітнича молодь... тут складніше знайти підхід: у них інші орієнтири... Тому ми працюємо з більш інтелектуальною частиною молоді. Практика показує, що її швидше можна залучити до виборів. Наш головний козир - зміцнення інституту студентського самоврядування.

Наші хлопці, працюючи в такому напрямі в місцевих вузах, намагаються зацікавити молодих інтелектуалів можливістю формувати свою долю, кар'єру. Відстоювати власні інтереси через представництво у вченій раді, наприклад.

Ще один вектор роботи - створення молодіжних фан-клубів "Динамо". Будемо розширювати досвід, що вже є, з організації фестивалів під егідою СДПУ(о), на зразок "Планети М". Плануємо також проведення масштабних дискотек, лотерей, організацію клубів за інтересами, спортивних секцій, тобто того, що є популярним в молодіжному середовищі. А враховуючи багатоплановість його інтересів, сподіваємося переконати в такий ненав'язливий спосіб якомога більше молодих людей голосувати за СДПУ(о).

- Так склалося, що молодь, якщо вона реалізовує себе в політиці, вибирає, як правило, радикальні напрямки. Де Ваша організація знаходить свій потенціал?

- Ви не зовсім маєте рацію: епоха барикад і студентських революцій закінчилася. Я вважаю, що у сьогоднішньої молоді соціал-демократичний менталітет. Саме тому так зросла популярність молодіжної організації партії. Популяризації ідей соціал-демократії в молодіжному середовищі сприяло і проведення напередодні виборів низки практичних семінарів, де слухачі не просто знайомляться з передвиборними технологіями, але й знають, як залучити однолітків до своєї організації.

Між іншим, нова виборча система привнесла й нові методи роботи: не є таємницею, що численні партії намагаються вербувати студентів за допомогою грошей.

- А Ви стверджуєте, що "молодіжка" СДПУ(о) не фінансується партією, в списку якої чимало представників бізнес-еліти?

- Свого часу я дійшов висновку, що без грошей не можна створити жодну структуру. Напрям, якому ми приділили ще з часів заснування підвищену увагу, - це залучення молодих підприємців до УСДМ. У нас хоч їх і мало, але вони відчутно допомагають організації. Їх приваблює те, що УСДМ - це міжнародна організація (наша Спілка - єдина в Україні, визнана молодіжним Соцінтерном). Що, звичайно, дає можливість налагодити спільний бізнес, напрацювати контакти...

- 21-го лютого відбувся ІІІ-й з'їзд УСДМ. Ще з комсомольських часів ми звикли, що з'їзд ставить "епохальні" цілі. Чим "завантажили" делегатів напередодні березневих виборів?

- Для чого проводився з'їзд? Щоб всі молодіжні лідери УСДМ (а це дуже перспективні хлопці), змалювали, як вони бачать подальшу роботу з урахуванням специфіки регіонів.

Взагалі ж, ми проводили на з'їзді лінію на розуміння того, що парламентські вибори тільки підготовчий етап до президентських. Тому ми акцентували увагу на роботі місцевих організацій УСДМ. Я вже зараз бачу, що в Криму треба більше уваги приділяти пропаганді "Динамо", в Луганську та інших промислових центрах електорат підтримує Євгена Марчука. Там політику визначають шахтарі, а вони вважають, що для наведення порядку потрібна "сильна рука".

А в Закарпатті, де структури УСДМ трохи слабкіші, вітають Леоніда Кравчука. Там його знаменита фраза "маємо те, що маємо" прямо на листівках друкується. Голова СДПУ(о) Василь Онопенко, як показує досвід, має велику популярність у жіночої половини електорату: молоденькі дівчата, прямо скажу, обожнюють Василя Васильовича. Зрозуміло, ми враховуємо всі ці моменти і використовуємо їх у передвиборній кампанії.

Коли я прийшов сюди півтора роки тому, про УСДМ мало хто знав. А зараз ми стали однією з впливових молодіжних організацій, і прагнемо до того, щоб завоювати такий самий авторитет у регіонах, і примусити прислуховуватися до нашої думки.

- Але цей успіх, певно, прийшов тому, що УСДМ - нібито "філія" такої рейтингової партії, як СДПУ(о)?

- Ні, це виключно заслуга нашої молодіжної організації. І УСДМ завжди робила рейтинг "дорослій" партії. Саме тому В.Онопенко на з'їзді назвав нас рівноправними партнерами. Ви зрозумійте таку річ - молоді легше порозумітися з електоратом. Донесення потрібної інформації до виборця зазвичай робиться через молодих людей. До того ж СДПУ(о) - це партія, яка в своїх рядах вирощує майбутні кадри, а не купує їх, як це роблять сьогодні деякі партії.

- До речі, на з'їзді було заявлено, що УСДМ підтримає кандидатуру Є.Марчука на президентських виборах. Вас не бентежить, що ви задекларували підтримку лідерові, який не є членом Соціал-демократичної партії (об'єднаної)?

- Досвід багатьох партій показує, що головне - не вважатися членом партії, а бути прибічником ідеї. А по-друге, головне - бути в одній команді. Команда може гори зсунути. І навіть якщо Євген Кирилович не є членом СДПУ(о), за своїми переконаннями, за людськими рисами, він - істинний соціал-демократ.

- Андрію, 25-го січня минулого року з ініціативи Вашої Спілки було створено Молодіжний парламент України. Чи не вбачаєте Ви в ньому схожість до тіньового кабінету "Громади", що є штучно створеною під вибори структурою, котра більше нагадує "потішні полки", аніж дійову організацію?

- В Україні досі не було єдиної, а головне - легітимної молодіжної структури. Зараз безліч законопроектів молодіжної спрямованості відхилено Верховною Радою. Наприклад, закон про молодіжні громадські організації, про студентське самоврядування, про адаптацію молоді та ін.

- Виходить, Молодіжний парламент просто дублюватиме ВР?

- Аж ніяк. У молодіжного парламенту вже є досвід роботи: молоді юристи, економісти, політологи за допомогою професіоналів розробляли проекти законів з урахуванням проблем та інтересів молодих, співпрацювали з профільними комітетами ВР. Тобто, на ділі проводили молодіжну політику, а не просто пікетували Кабмін або адміністрацію Президента. Для студента збільшення стипендії якраз не головне: зайві 10 гривень не врятують. Йому потрібна правова і економічна стабільність. І ось цього в законодавчому плані збирається домагатися молодіжний парламент.

- А чи не простіше було б включити до списків партій молодіжних лідерів, щоб вони лобіювали інтереси молоді на рівні Верховної Ради?

- Давайте подивимося на ситуацію реально - лідери молодіжних організацій посідають у списках партій непрохідні місця. І ймовірність їхнього попадання до ВР - нульова. Через це і були численні розколи у "дорослих" партіях, коли молодь, що брала безпосередню участь в створенні партії, потім просто виявлялася "за бортом".

...З 450-ти депутатів молодих лідерів у новому парламенті ледве набереться душ п'ять, і вони нічого не зможуть лобіювати.

Звичайно, інтерес до Молодіжного парламенту підвищений напередодні березневих виборів. Але він є і своєрідним лакмусом - чимало молодих політиків, які багато чого декларували і критикували, після конкретних пропозицій... зникають. З іншого боку - це певна кузня кадрів для людей, котрі роблять політичну кар'єру. Зараз на місцях просто бум створення молодіжного парламенту.

- Андрію, сьогодні ми спостерігаємо тенденцію до об'єднання партій напередодні виборів. А чи в молодіжному середовищі подібні альянси існують?

- Рік тому УСДМ зблокувалася з трьома організаціями соціал-демократичної спрямованості: Київською соціал-демократичною спілкою, організацією Української соціал-демократичної молоді та з об'єднанням соціал-демократичної молоді України. Ми підписали договір про співпрацю на виборах-98.

- Щодо виборів у мажоритарних округах, тобто домовленості з Соціалістичним конгресом молоді, наприклад, та й з іншими. Але частіше за все ці домовленості базуються на особистих контактах лідерів: товаришують лідери, отже - їхні структури не конфліктують.

 

Газета: 
Рубрика: 




НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ