Оружие вытаскивают грешники, натягивают лука своего, чтобы перестрелять нищих, заколоть правых сердцем. Оружие их войдет в сердце их, и луки их сломаются.
Владимир Мономах, великий князь киевский (1113-1125), государственный и политический деятель

«Пухлина не чекатиме, коли закінчиться карантин»

Із 50 обстежених у селах пацієнтів у 2—3 діагностують рак на пізніх стадіях, кожен третій — потрапляє в групу ризику, — невтішні висновки вінницьких онкологів
10 декабря, 2020 - 09:57
ВОЛОДИМИР ШАМРАЙ, ОЛЕКСІЙ БІКТІМІРОВ

Епідемія призвела до того, що люди з онкологією почали рідше звертатися за медичною допомогою, — вони бояться заразитися коронавірусом. Навіть ті пацієнти, в яких уже виявлений рак, вирішують краще сидіти вдома, фактично дають шанс хворобі розвиватися і прогресувати. Страх захворіти на COVID-19 став причиною того, що кількість пацієнтів із злоякісними новоутвореннями на пізніх стадіях почала зростати, констатує головний лікар Подільського регіонального центру онкології, доктор медичних наук Володимир ШАМРАЙ. Уникають візитів до лікарів навіть ті, хто вже реально себе погано почуває, але боїться вирушати в обласний центр, щоб «не підхопити коронавірус».

Якщо пацієнти не йдуть до онкоцентру, то онкоцентр їде до них, — так вирішили вінницькі онкологи і почали проводити профілактичні огляди по сільських амбулаторіях. Роблять це щомісяця, щоби виявляти захворювання на ранніх стадіях. Відповідно до плану, практично щотижня онкологи відвідують нову сільську амбулаторію, де приймають пацієнтів за рекомендаціями сімейних лікарів. Кілька місяців роботи вже засвідчили, що люди, боячись захворіти на коронавірус, забули про інші смертельно небезпечні хвороби: кожен третій пацієнт, якого обстежили онкологи під час виїзних оглядів, має передракові ознаки і потребує вже зараз дообстеження чи хірургічного втручання.

«КІЛЬКІСТЬ ДІАГНОСТОВАНИХ ПУХЛИН УСІХ ЛОКАЛІЗАЦІЙ НА IV СТАДІЇ ЗРОСЛА З 17,1% ДО 24,6%»

«Статистика вже підтверджує наші побоювання, — одразу визнає Володимир Шамрай. — Наприклад, цього року на Вінниччині рівень захворюваності на рак шкіри порівняно з аналогічним періодом минулого року зменшився на 39,3%, рак молочної залози на 35,5%, рак легень — на 22,4%, рак простати — 33,6%. І на перший погляд, це позитивна динаміка. Та, на жаль, це не означає, що вінничани менше почали хворіти. Це свідчення того, що через недостатню діагностику зростає кількість задавнених випадків злоякісних новоутворень. Уже сьогодні ми спостерігаємо більше «пізніх раків». Так, якщо порівнювати 2019 рік і 9 місяців поточного, то кількість діагностованих пухлин усіх локалізацій на четвертій стадії зросла з 17,1% до 24,6%. Задавнені випадки раку шийки матки два роки тому виявляли в 9,8% хворих жінок, за 9 місяців цього року в 21,3%. Ба більше, цьогоріч ми не виявили жодного хворого з раком простати на першій стадії (!), пацієнти зверталися, вже коли хвороба була в задавненій формі. Якщо так триватиме й надалі, то ситуація може призвести до стрімкого зростання кількості задавнених випадків раку всіх локалізацій і відповідно кількість пацієнтів, яким ми не зможемо допомогти, зростатиме. А для лікаря немає нічого гіршого, коли ти не можеш врятувати життя пацієнта, бо вже пізно».

«ТАКІ КОНСУЛЬТАЦІЇ ДАЮТЬ НАМ МОЖЛИВІСТЬ УТРИМАТИ ПОКАЗНИКИ ВИЯВЛЕННЯ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НА РАННІХ СТАДІЯХ»

Усі шанси побороти рак має той пацієнт, у якого хворобу виявлено на ранній стадії, долучається до розмови завідувач відділення пухлин грудної залози Подільського регіонального онкологічного центру Олексій БІКТІМІРОВ. Він каже: досвід та щоденна практика показують, що на 1 стадії рак грудей виліковується в 95% жінок. Однак багато жінок із різних причин зволікають з походом до лікаря, чим зменшують свої шанси на сприятливий результат лікування.

«Страх жінок перед тим, що їм «відріжуть груди», зупиняє їх перед візитом у лікарню. Жінки бояться, а тому похід до кваліфікованого мамолога відкладають, отже, самі «запускають» свою хворобу. І це особливо помітно зараз, у час карантину, коли пацієнти шукають собі виправдання, щоб не звертатися до лікарні, «бо ж карантин», — відзначає Олексій Біктіміров. Він, власне, і є координатором виїздів по сільських амбулаторіях. Розповідає, що запровадили їх ще позаторік. Передусім, щоб підставити плече сімейним лікарям і навчити їх проводити скринінг, працювати з аналізами, надавати кваліфіковану консультацію і правильно спрямовувати хворого за маршрутом пацієнта. Та ситуація з епідемією змусила трансформувати роботу, і тепер лікарі виїжджають у райони щонайменше чотири рази на місяць. За один виїзд обстежують 60—70 пацієнтів, яких запрошують сімейні лікарі на визначений час, без створення черг і з дотриманням карантинних обмежень. Насамперед онкологи оглядають хворих з онкологією, які пройшли лікування або перебувають у ремісії, потім з груп ризику та з підозрами.

«Під час таких виїзних засідань серед оглянутих жінок у середньому виявляється до 20 осіб, які потребують оперативного втручання з доброякісною патологією чи хірургічного оздоровлення, щонайменше в двох діагностуємо рак молочної залози. І це лише по мамології, а є ще злоякісні пухлини інших локалізацій. У середньому, як ми вже помітили, що з 50-ти обстежених у селах пацієнтів у 2—3 діагностують рак на пізніх стадіях, кожен третій — потрапляє в групу ризику, — шокує результатами Олексій Біктіміров. — У виїзній бригаді, крім мамолога, працює отоларинголог, хірург, за потреби дерматолог. Перед кожним виїздом попереджаємо сімейного лікаря, районного онколога про візит. Тому вони відбирають пацієнтів зі скаргами чи обтяженим анамнезом. Якби ми не проводили такі виїзди, динаміка виявлення захворюваності була б на критичному рівні. А так ці консультації дають нам можливість утримати показники виявлення захворюваності на ранніх стадіях — це майже 90% пацієнтів на І і ІІ стадіях, а вчасне виявлення — це можливість її побороти».

«ДУЖЕ ЗРУЧНО, ЩО ЛІКАРІ ПРИЇЗДЯТЬ САМЕ ДО НАС, А НЕ ТРЕБА НАМ ЇХАТИ ДО НИХ»

Останній виїзд онкологів був до сімейної амбулаторії села Багринівці Літинського району. Головний лікар закладу Андрій ЗАВІРЮХА каже, що в їхній амбулаторії працює два сімейні лікарі. Вони обслуговують 2200 людей. Більшість — це пенсіонери, які не те, що в обласний центр, а в районний не можуть чи не хочуть їхати, щоб звернутися по медичну допомогу. А зараз, коли триває епідемія, люди старшого віку сидять по хатах, налякані, що захворіють і помруть.

«У зв’язку з карантином кількість пацієнтів, які звертаються за послугами до амбулаторії, значно зменшилася. Більшість консультуються телефоном із сімейним лікарем або викликають медсестру до себе додому, щоб тиск поміряла, — розповідає Андрій Завірюха. — Та є серед них пацієнти, які перебувають у групі ризику або хворіють на рак — вони потребують постійного нагляду. І, власне, такі консультативні виїзди дають змогу отримати висококваліфіковану допомогу на місці, безпосередньо в селі. Завдяки пересувному мамографу пацієнти отримують безоплатне обстеження молочної залози, УЗД-діагностику, обстеження лікарем-дерматологом, урологом та хірургом. Так, результати не втішні, але такі виїзні консультації дають можливість виявити рак на ранніх стадіях і забезпечити ефективне лікування з шансом на одужання».

Підтверджує той факт, що рак можна подолати, і місцева жителька Антоніна БЕЗНОСЮК. Вона розповідає, що 2005-го в неї виявили пухлину. Тоді перенесла чотири операції. Відтоді, додає, медичний огляд проходить систематично. Коли дізналася про виїзну консультацію, то прийшла до амбулаторії, щоб зробити ультразвукове дослідження.

«Це дуже зручно, що лікарі приїздять саме до нас, а не треба нам їхати до них. Можна всіх спеціалістів пройти за пів години, зробити УЗД, а не стояти в довгих чергах. Тим паче зараз під час пандемії, коли краще уникати скупчень людей, — каже Антоніна Безносюк. — Результати будуть у сімейного лікаря за тиждень, так вона сказала. Якщо помітять зміни, то повідомить. Але я маю надію, що в мене все добре, бо я вже навчилася слідкувати за своїм здоров’ям».

«У ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ ВІДКЛАДАЙТЕ ДІАГНОСТИКУ ПУХЛИН НА ЧАС, КОЛИ БУДЕ ПОДОЛАНИЙ COVID-19»

Організація виїзних консультацій — це абсолютно внутрішня ініціатива Подільського регіонального центру онкології, відзначає головний лікар закладу Володимир Шамрай. Онкологи складають графік візитів до сільських амбулаторій і узгоджують з департаментом охорони здоров’я Вінницької ОДА. Єдине, що може його змінити, — це погіршення епідемситуації в районі, куди планувався візит. Але навіть у цьому разі, виїзна консультація не скасовується, а переноситься на інший період, адже онкохворих не можна залишити без надання медичної допомоги.

«За нинішніх обставин ми робимо все можливе, щоб заклад працював, не зривалися операції, курси опромінення і хіміотерапії. Тому що відкладати лікування не можна. Злоякісна пухлина не чекатиме, коли закінчиться карантин, — резюмує Володимир Шамрай. — Наші лікарі поліклінічного відділення консультують і проводять діагностичні обстеження. До того ж, щоби потрапити на прийом до фахівців, не потрібно здавати тест на коронавірус, він робиться лише в разі госпіталізації хворого. Тому закликаю пацієнтів — за найменшої підозри на пухлину наполягайте, щоб ваш сімейний лікар дав електронне направлення до онколога. За його наявності, послуги надані в медзакладі — безоплатні. В жодному разі не відкладайте діагностику пухлин на час, коли буде подоланий COVID-19. Не давайте шанс раковим клітинам метастазувати, особливо тим, які швидко прогресують. Турбуватися за власне здоров’я — це ваше особисте завдання, і його не виконає ніхто краще за вас».

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниччина. Фото Подільського онкоцентру
Газета: 
Рубрика: 




НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ