Цьому рішенню передувала петиція до Луцької міської ради, яку ініціювала група журналістів і яка передбачає дерусифікацію Волині. У петиції пропонувалося підтримати два питання: «Про ініціювання реконструкції Меморіалу вічної слави з метою декомунізації меморіального комплексу та приведення його у відповідність до реалій часу»; «Про завершення процесу декомунізації з перейменування вулиць міста Луцька та інших населених пунктів міської громади».
Сьогодні, як повідомив луцький міський голова Ігор Поліщук, «…уже розпочали демонтаж комуністичної та іншої антиукраїнської символіки на Меморіалі. За кілька днів наземний демонтаж буде завершений. Замовили вишку зі Львова, щоб вирішити питання із зіркою на стелі. До першого травня підрядник обіцяє замінити цифри початку війни з 1941 на 1939 рік». Демонтовано 17 великих металевих медалей та орденів, а також буквені написи, видалені старі гранітні плити планують замінити. Спеціалісти відділу охорони культурної спадщини готують звернення до Міністерства культури та інформаційної політики з пропозицією перейменування та проведення реконструкції Меморіального комплексу “Вічна Слава” з метою виконання вимог декомунізації та приведення його до реалій часу. Як повідомляє управління інформаційної роботи міської ради, протягом місяця (з моменту ухвалення рішення) за участю представників громадськості та фахівців, у тому числі й архітекторів, виконком має напрацювати пропозиції щодо проєкту реконструкції меморіального комплексу та вивчатиметься можливість надання йому статусу пам’ятки історії місцевого значення. Також на сьогоднішній сесії міської ради вирішено перейменувати 5 вулиць, а загалом перейменування має стосуватися ста вулиць.
Меморіал вічної слави у Луцьку – це меморіальний комплекс, пам'ятка історії та культури національного значення. Його створили на місці давнього польського кладовища, частину могил залишили, а більшість просто зрівняли з землею, надмогильні ж плити використовували для будівництва. Відкрили меморіал у кінці 70-х років минулого століття. Крім братської могили воїнів радянської армії, які загинули при визволенні Луцька взимку 1944 року (до 1800 осіб), тут тепер розташовані і пам’ятні знаки волинянам: останнім призовникам Другої світової війни, воїнам, які загинули в Афганістані, депортованим українцям з етнічних земель у Польщі, ліквідаторам і жертвам аварії на ЧАЕС, тут же і могила загиблого на Майдані Василя Мойсея та пам’ятник волинянам з Небесної сотні.
Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!