Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ВООЗ закликає запобігти спалаху кору через війну в Україні та низький рівень вакцинації

28 квітня, 2022 - 11:04

За останніми даними, 85% дітей, які підпадають під планову вакцинацію, отримали першу дозу вакцини проти кору у 2020 році. Оскільки війна в Україні призводить до серйозних збоїв в українській системі охорони здоров'я, включаючи рутинну імунізацію, ВООЗ дуже стурбована потенційним спалахом кору, який може мати руйнівні наслідки для здоров'я. 

В Україні є прогалини в імунізації серед дітей, підлітків та дорослих. Ці прогалини призвели до спалахів кору в 2012 році, а потім ще із середини 2017 до кінця 2019 року, коли в Україні зафіксували другий за масштабом спалах кору у всьому світі. Завдяки зусиллям органів охорони здоров'я активна імунізація допомогла контролювати спалах у 2019 році та знизити рівень зараження, але загальний імунітет  населення залишається низьким.

«Вакцинація серед дітей шкільного віку, ініційована у 2019 році Міністерством охорони здоров'я за підтримки ВООЗ, була перервана пандемією COVID-19, – сказав д-р Ярно Хабіхт, представник ВООЗ та голова Представництва ВООЗ в Україні. – Війна в Україні значно збільшує ризик спалаху кору, оскільки багато сімей були змушені мігрувати, жити в переповнених тимчасових приміщеннях, а також є багато людей, хто не може отримати доступ до медичних послуг».

ВООЗ також стурбована і уважно стежить за спалахом вакциноспорідненого поліовірусу 2-го типу в Україні. На сьогоднішній день двоє дітей з гострим млявим паралічем (ГВП) отримали позитивний результат тестування на поліомієліт. Крім цього, вірус виявили у 19 дітей, які були контактними і мали безсимптомний перебіг. Загальнонаціональна кампанія з вакцинації проти поліомієліту для забезпечення інактивованою вакциною проти поліомієліту (IPV) 140 000 дітей у віці від 6 місяців до 6 років, які пропустили планове щеплення, була зірвана всього через кілька тижнів після її запуску 1 лютого цього року. З тих пір кампанія відновилася там, де це можливо, і лише 48% (приблизно 69 000) дітей були вакциновані станом на 24 квітня.

«Навіть одна дитина з поліомієлітом є загрозою для кожної невакцинованої або неповністю вакцинованої дитини в Україні. Це високоінфекційне захворювання може назавжди вплинути на життя дитини або навіть забрати його, – зазначив доктор Хабіхт. – Ліків від поліомієліту не існує, тільки профілактика. Вакцинація – єдиний спосіб захистити дитину від цієї виснажливої хвороби. Наразі в Україні достатньо запасів вакцини проти поліомієліту для задоволення потреб рутинної імунізації. Питання не в постачанні, а в доступі. Багато дітей переміщені або в дорозі, система охорони здоров'я серйозно пошкоджена, медичні установи та лікарні продовжують піддаватись атакам, і ми не можемо дізнатися, чи поширюється поліомієліт серед населення в тих районах, що постраждали від війни».

ВООЗ робить все можливе, щоб підтримати українські органи охорони здоров'я в охопленні груп високого ризику, при цьому здійснюючи додаткові поставки вакцин.

«Гуманітарна криза, яка все ще розгортається в Україні, завдала непоправної шкоди здоров'ю та добробуту. Медичні послуги, які й так були на межі через COVID-19, перевантажені. Серед багатьох серйозних і довгострокових наслідків цього став зрив імунізації в країні», - сказав д-р Ганс Анрі П. Клюге,  директор Європейського регіонального Бюро ВООЗ.

«З кожним днем, який проходить без відновлення порушених послуг або без можливостей для дітей-переселенців надолужити вакцинацію, підвищується ризик циркуляції поліомієліту, спалахів інших дитячих захворювань і подальшого поширення COVID-19. Ризик цих спалахів є важливим нагадуванням про нестабільність громад, коли у нас є невакциновані і недостатньо вакциновані верстви населення», – підсумував пан Клюге.

Прогрес, досягнутий Україною за ці роки в захисті дітей і дорослих від небезпечних для життя захворювань, заслуговує відзначення і не повинен сприйматися як належне. Підтримка цього прогресу вимагає колективних зусиль, особливо зараз, коли війна в Україні робить його ще більш складним.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ