Димитрій БАБИЧ, «День»
У Центральній афінській лікарні на 91-му році життя від серцевого нападу помер колишній президент Греції Константин Караманліс.
Для мільйонів греків він назавжди залишиться людиною, яка повернула країні демократію та вивела її з глибокої економічної кризи.
Співвітчизники поважали Караманліса не менше, ніж харизматичного лідера партії ПАСОК Андреаса Папандреу. На думку грецької преси, ці два імені в історії держави асоціюватимуться з розбудовою політичного плюралізму та громадянського суспільства. Караманліс неодноразово зазначав, що мета його діяльності — європеїзація греків. Саме йому має завдячувати Греція європейською моделлю свого розвитку та швидкою інтеграцією до ЄС.
Лідер за покликанням, Караманліс обіймав значні міністерські пости під час II світової війни, а 1955 року став прем’єр-міністром Греції. Маючи конкретні плани перетворення країни на сильну та заможну державу, він завжди робив акцент на принципі багатопартійності й спирався на досвід представників всіх партій та рухів, представлених у парламенті. 1967 року після приходу до влади хунти, Караманліс виїхав до Парижа. Перебуваючи у добровільному засланні, він продовжував активно стежити за подіями на батьківщині. За сім років він повернувся, щоб здійснити плавний перехід від диктатури до демократії. 1974-го Караманліс провів загальний референдум щодо скасування монархії і здобув повну підтримку свого народу.
В офіційній заяві з приводу смерті Караманліса нинішній президент країни Костіс Стефанопулос зазначив, що він був символом цілої епохи демократії.
Уряд Греції оголосив триденний траур. Тіло колишнього керівника держави буде поховано в його рідному місті Філотеях.