Лариса САЄНКО, "День"
Мінський обласний суд засудив на півтора року ув'язнення посиленого режиму молодих активістів опозиційного Білоруського народного фронту (БНФ) Вадима Лабковича та Олексія Шидловського, визнавши їх винними у злісному хуліганстві "з особливим цинізмом".
16-річний Лабкович, якому дано відстрочку вироку на два роки, та 19-річний Шидловський визнані винними у тому, що вони замінили державний прапор на національний біло-червоно-білий у райцентрі Столбці, облили фарбою погруддя Леніна та Дзержинського і писали на стінах будівель гасла - все це відбувалося глибокої ночі. Шість місяців до виголошення вироку обидва провели в ув'язненні.
"Ми оцінили це слухання як насмішку над правосуддям, - говориться у прес-релізі американської правозахисної організації "Гьюман Райтс Вотч", спостерігачі якої були присутні на суді. - Лабкович і Шидловський сиділи в залізній клітці в оточенні восьми озброєних міліціонерів із собакою, а будівлю суду заповнили десятки змопівців... Це пародія на суд з метою залякати молодь, що виражає опозицію існуючому режимові".
Одинадцятикласника Лабковича випустили із клітки відразу після суду - його обняла заплакана мати, а однокласниці з квітами чекали на нього біля виходу. "Я хочу вчитися в школі, - сказав він у своєму останньому слові перед вироком. Шидловського прямо із залу конвой відвіз до місць позбавлення волі.
Десятки людей чекали ухвали суду на вулиці - їх не пропускали до будівлі суду, хоча процес був відкритим. Цього тижня міліція затримала у будівлі суду вісім осіб, один з них перебуває в лікарні - міліціонер перебив йому руку дверцятами автомобіля.
"Таке жорстке покарання тільки за те, що хлопці писали на стінах "Наш дім - Білорусь" - це спроба влади залякати опозицію, закрити рот інакшедуманню в країні. За відсутності свободи преси, молодь може висловити своє ставлення до влади тільки розписуючи огорожі та стіни будинків - сказав "Дневі" один із лідерів БНФ В'ячеслав Сивчик.
Жорстокий вирок очевидно ускладнить переговори Білорусі з ОБСЄ, постійну місію якої буде відкрито в Мінську наступного тижня. Європейські країни та правозахисні організації звинувачують керівництво Білорусі в порушенні навіть власної Конституції, яка віддалилася від європейських канонів після референдуму 1996 року. Сам Олександр Лукашенко рішуче відкидає критику. "Права людини я розумію насамперед як право на працю", - роз'яснював він свої погляди.
Мінськ