Ірина ПОГОРЄЛОВА, спеціально для "Дня"
12-го лютого Верховна Рада вкотре відхилила кандидатури Володимира Ланового та Олега Литвака, запропоновані Президентом на посади голови Фонду держмайна й генпрокурора. Кількість голосів, поданих цього разу за кандидатів, була рекордно низькою: 60 - за Ланового і 80 - за Литвака. Можливо, ставлення до цих осіб із боку депутатів погіршило їхнє перебування у передвиборних відпустках, чим знехтував Президент. А можливо, та обставина, що сам Президент порушив закон про тимчасове виконання обов'язків посадових осіб, котрі призначаються за Конституцією.
ВР знову запропонувала Президентові, згідно саме із цим законом (він діє доти, доки не скасований Конституційним Судом), упродовж двох тижнів представити нові кандидатури. Якщо ж Президент не бажає цього робити, то, очевидно, необхідно, щоб КС в екстреному порядку скасував закон про тимчасове виконання...
Незважаючи на уявну простоту такого варіанту, наразі йдеться вже не про конкретний закон, а тим більше не про конкретні кандидатури. Йдеться про те, що Президент своїми діями спровокував справжній екзамен для Конституційного Суду. Якщо КС, відклавши роботу над всіма позовами, що надійшли раніше, враховуючи й закон про вибори і тлумачення статусу прем'єра, візьметься за закон про тимчасове виконання - це буде останнім свідченням його повної пропрезидентської заангажованості. Чи стане після цього актуальним питання про легітимність самого Конституційного Суду - поки що невідомо. Однак у світової або, як мінімум, європейської громадськості з'явиться абсолютно чітке уявлення про рівень демократії в Україні й про джерела загрози її подальшому існуванню.