Яна МОЙСЕЄНКОВА, "День"
Леонід Кучма додав новизни тривалому конфліктові "уряд - парламент", застосувавши право вето до закону про Фонд держмайна. Причиною названо неврегульованість питання про підлеглість ФДМ.
Л. Кучма наполягає на тому, щоб Фонд перебував у віданні й під керівництвом уряду, а парламентові лише звітував. Однак, згідно із законом про велику приватизацію 1992 року, ФДМ підлеглий, підзвітний і підконтрольний Верховній Раді як структурі законодавчої влади. Щоправда, 1993 року "внаслідок важкого економічного стану", ФДМ був підпорядкований Кабмінові на рік. Сьогодні ж, уважають у Контрольній комісії ВР із питань приватизації, немає юридичних підстав знову перепідпорядковувати Фонд виконавчій владі.
"Суперечки, які розгорнулися навколо того, хто контролюватиме Фонд сьогодні - абсурдні. Сам же закон про ФДМ країні необхідний, як і узаконена програма приватизації. Було б простіше взагалі відмовитися від розгляду цієї колізії, підписати документи й працювати. Хоча, якщо Фонд наполягатиме на "патронажі" Кабміну, останнє слово залишиться за Конституційним Судом", - заявив голова комісії ВР Олександр Рябченко.
Однак деякі експерти стверджують, що спроби керівництва країни "взяти під ковпак" всю українську приватизацію пов'язані не стільки з бажанням проконтролювати, скільки взяти активну участь у цьому процесі. Адже саме нині розпочинається роздержавлення найцікавіших об'єктів - від підприємств зв'язку до нафтопереробних комплексів. Сертифікатна приватизація закінчується й на комерційні конкурси виходять великі пакети акцій, котрі продаються за гроші.
Як зазначають фахівці комісії ВР, сьогодні не є рідкісними фактами заниження ФДМ вартості об'єктів, які приватизуються, що заздалегідь призначені для іноземних і, найчастіше, російських інвесторів. Вустами свого прем'єра Україна активно закликає їх на розпродаж своєї власності. У збережених умовах затемнення процесу купівлі-продажу, це вкотре підтверджує припущення експертів про намір урядовців вищого рангу "під галас" про підлеглість ФДМ прикупити собі перспективні й недорогі підприємства.