Ірина ГАВРИЛОВА, "День"
10 березня Київський міський суд планував розгляд протесту прокурора столиці М. Потебенька проти рішення Київської виборчої комісії про реєстрацію кандидатів на посаду міського голови.
Щоправда, суд не відбувся: представник столичної комісії звинуватив суддю в упередженості й попросив його відведення.
Коментуючи черговий правовий викрутас, кандидати в столичні мери були на рідкість одностайними - показовий випадок для опонентів, який міг би свідчити про формування на столичному рівні серйозної політичної опозиції Президентові. Досягнуто тотожності в оцінці прокурорських дій, висловленій екс-міністром юстиції С. Головатим, про те, "що функції прокурора - реагування, тобто відновлення порушених прав і нагляд за чинним законодавством. У данному випадку ані права киян, що висунули своїх кандидатів, ані права самих кандидатів обмежені не були. У випадку, коли повністю дотримані конституційні норми, а також статті закону про місцеве самоврядування й положення Європейської хартії, незрозуміло, чиї права відстоює столичний прокурор. Або - захищає інтереси певних політичних фігур".
Валерій Бабич вважає, що за зверненням прокуратури Києва простежується чітка диктаторська позиція - "хочемо володарювати, використати столичну бюджетну годівницю..."
Леонід Косаківський сказав кореспондентові "Дня": "Абсолютно ясно, що це виконання політичного замовлення - зірвати вибори. Верховна Рада ухвалила рішення про проведення виборів - це в її компетенції. Виконавча влада просто не впевнена, що главу Київської держадміністрації буде обрано міським головою".
Екс-мер І. Салій побачив у зверненні прокурора не лише політичний тиск на кандидатів, але і злиття незалежного органу нагляду з владними структурами. Поки всі кандидати в мери сходяться на думці, що судові розгляди й вето Президента на закон про столицю - привід для блокування виборів столичного голови. Інша річ, що методи опору ескалації авторитаризму на київському рівні претенденти на "столичний трон" бачать різні. С. Головатий збирається домагатися захисту виборчих прав киян в Європейському суді прав людини. Іван Салій вважає, що кияни "проковтнуть" відмінення виборів (екс-мер припускає такий варіант розвитку подій) і Чечні або Карабаху в нас не буде. Ймовірно, саме розуміння такої роз'єднаності політичних сил і настроїв в столиці дало Президенту можливість продемонструвати твердість намірів у зміцненні виконавчої вертикалі й узурпуванні влади на рівні столиці безбоязно.