У Запорізькій області реалізовується програма вирощування олійних культур
Віктор ПУЖАЙЧЕРЕДА, "День"
Про довгострокове інвестування німецькими фірмами сільськогосподарського виробництва на південному сході України говориться протягом двох років. І тільки нещодавно, під час відвідання України федеральним президентом Німеччини Романом Герцогом, відбулося довгождане підписання рамкового договору між німецьким підприємством "Дебіс-Даймлер-Бенц АГ" й АТ "Корпорація "Хортиця" (Запоріжжя). Договором передбачається інвестування сільськогосподарського виробництва в Запорізькій, Донецькій, Харківській і Херсонській областях в сумі DM350 млн. на період до 2003 року.
"Хортиця" вже понад три роки працює спільно із зарубіжними партнерами над реалізацією програми розвитку агропромислового комплексу Запорізької області. За цей строк у неї було інвестовано майже DM30 млн. Незважаючи на явний інтерес інвесторів до програми, уряд спочатку не хотів видавати під неї свої гарантії. І тоді гарантом кредиту виступив основний партнер "Хортиці" - "Дебіс", а німецька страхова компанія "Гермес" його застрахувала.
Програма передбачає впровадження повного пакету сучасних технологій у сільському господарстві, а також постачання техніки, насіння, добрив, засобів захисту рослин. Для південного сходу України найрентабельнішим є виробництво олійних культур - рапсу, сої та, природно, соняшнику. Якщо соняшник вирощується на одній дільниці раз на сім років, то рапс і соя менш вимогливі до сівозміни. До того ж, їхня олія - в ціні на світовому ринку. Тонна касторової олії, наприклад, коштує $2000. Досі наші підприємства закуповують її в Індонезії та Індії, тепер з'являється можливість самостійно виробляти олію, а виручену валюту використати на відновлення й розвиток підприємств.
Оскільки програма розрахована на повний робочий цикл переробки врожаю олійних культур, це веде до створення нових робочих місць на переробних підприємствах. Фірма "Дебіс" проводить повний пакет не тільки технологічних, а й інформаційних послуг. Ще до початку посівної сільгоспвиробники знатимуть, які ціни склалися на ту чи іншу продукцію, що дозволить їм раціональніше господарювати. Проте головне, звичайно, зарубіжна техніка - грунтообробна, посівна й збиральна, що гарантує високий урожай. У Запорізькій області вже почали складати сівалки із німецьких комплектуючих, а до тракторів ХТЗ постачатимуться німецькі двигуни.
Відрадно й те, що фірми концерну "Дебіс", які працюють із "Хортицею", націлені не тільки на отримання прибутку - не менше вони зацікавлені в розвитку соціальної бази в Україні. Передбачено, що частина коштів від укладених контрактів піде на реалізацію соціальних програм. Уже сьогодні у вигляді гуманітарної допомоги в рахунок кредиту корпорації виділено DM1 млн.: на цю суму на початку березня до лікарень шести районів області надійдуть медикаменти, хірургічне та інше медичне обладнання.