За оцінками фахівців, сотні квартир столиці потребують термінового ремонту
Віктор ВОРОНЮК, "День"
Вважається, що в своєму помешканні жити добре. Набагато гірше, коли його не маєш і змушений тулитися по чужих кутках. Але... Як виявляється, у найпрестижніших куточках стародавньої столиці Русі сьогодні жити вельми ризиковано й небезпечно для життя.
- Ми не застраховані від того, що завтра з нами не трапиться якесь лихо. Наприклад, на голови не завалиться стеля або на нижній поверх не провалиться підлога, - сказав кореспондентові "Дня" Леонід Грицюк, змушений другий десяток років жити в комунальному помешканні на вулиці Артема, 55.
Дійсно, квартиранти, йдучи до туалету, крізь дірку в підлозі спостерігають своїх сусідів з нижнього поверху. І про всяк випадок їх попереджають, не стояти під ногами...
Більше двох років камікадзе мимоволі безрезультатно намагаються вирішити квартирну проблему шляхом розселення або ремонту. Але престижна комуналка вимагає "баксів". Бажаючих купити її - хоч відбавляй. Проблема в іншому. Коли справа доходить до огляду й, зокрема, розуміння майбутніми господарями, що вкладати треба ще й ще, очі гаснуть. Адже дрібними грошима тут не обійтися.
За словами фахівців з Шевченківської райдержадміністрації Києва, ремонт "артемівської" квартири, як мінімум, забере 500 тисяч гривень. Це буде більше, аніж реальна вартість квартири. За менші гроші кожній із сімей, що мешкають у комуналці, можна купити квартири десь на околиці столиці.
Та справа в тому, що в районних адміністрацій коштів немає. І щонайбільше - доводиться розраховувати на допомогу інвесторів. Бажано зарубіжних, котрі вміють тримати слово.
За словами Павла Романюка, голови Шевченківської райдержадміністрації, біда полягає не тільки у вказаній "артемівській" комуналці. Тільки в Шевченківському районі 200 квартир визнано непридатними для мешкання. На одній з вулиць є й повністю аварійний будинок. Проблеми виникають і з тим, що хтось устиг приватизувати своє житло і на правах господарів не дуже бажає, щоб над його головою робили додаткові перекриття або міняли труби, що прогнили, та сантехніку.
На щастя, сьогодні не зареєстровано трагічних випадків наймачів квартир від обвалів підлог чи стель. Незважаючи на нестатки, все ж заходи, нехай часто і косметичні, вживаються.
В іншому випадкові з усією суворістю букви закону до винних можна було б вжити заходів. До речі, за словами Павла Романюка, якщо лихо й трапиться, то відповідатимуть ті організації, які ці будівлі експлуатують. Житлові будинки центру Києва сьогодні, зокрема, перебувають на балансі управління житлового господарства.