Тамара ТАРНАВСЬКА
Тамара ТАРНАВСЬКА, українська журналістка, акредитована при штаб-квартирі Європейського відділення ООН у Женеві, спеціально для "Дня" взяла інтерв'ю у Єжи Новака - персонального представника голови ОБСЄ Броніслава Геремека. Пан Новак водночас очолює і департамент політики безпеки польського МЗС.
- Чи у зв'язку з тим, що Польща 1998 року виконуватиме функції голови ОБСЄ, слід очікувати якихось змін у політиці цієї організації?
- З перших заяв міністра закордонних справ Польщі Броніслава Геремека, який став діючим головою ОБСЄ, випливає, що в діяльності організації будуть розставлені нові акценти. По-перше, міністр Геремек хотів би поглибити людський вимір діяльності ОБСЄ. Йдеться про пошанування прав людини, будівництво демократії, допомогу народам, які нещодавно стали незалежними, передусім народам на території колишнього Радянського Союзу, колишньої Югославії, та іншим.
По-друге, новий голова ОБСЄ хотів би присвятити більше уваги механізмам раннього попередження конфліктів, які можуть набрати характеру збройного протистояння, як наприклад, на території колишньої Югославії чи у Закавказзі. Геремек намагатиметься робити все для того, щоб головування Польщі в ОБСЄ було прагматичним, акцентувало увагу на скоординованих діях різноманітних міжнародних організацій у реалізації перелічених завдань.
- На нещодавній сесії Ради міністрів ОБСЄ у Копенгагені голова української делегації, посол України в Австрії та її представник в ОБСЄ Микола Макаревич підкреслив, що країни Східної Європи, передусім держави, які стали незалежними після розвалу Радянського Союзу, потребують більшої уваги з боку ОБСЄ. Чи можна сподіватися, що цьому питанню буде присвячено більше уваги під час головування Польщі в ОБСЄ?
- Ми звернули увагу на цей аспект промови посла Макаревича. Демократії, які народилися на руїнах колишнього Радянського Союзу, мають велике значення. Якщо зміцниться незалежність такої держави як Україна та інших держав колишнього СРСР, це означатиме, що в Росії зменшаться неоімперіалістичні тенденції й тільки тоді Росія зможе збудувати справжню демократію. Але якщо розвиток подій піде у зворотньому напрямкові, Росія не зможе стати демократичною державою, що для всіх нас було б величезною проблемою. Тому Геремек, вже як діючий голова ОБСЄ, під час своєї першої подорожі в лютому відвідає Мінськ, щоби підтримати процес демократизації в цій державі. Мова йде про підтримку тих осередків у суспільстві, які виступають за впровадження демократії у державі і за її незалежність, бо сьогодні важко говорити про демократію в Білорусі.
Близька нам і Україна. Для Польщі Україна і захист її незалежності є одним із першочергових завдань. А в рамках ОБСЄ ми матимемо додаткові можливості підтримувати Україну в сферах, у яких вона потребуватиме допомоги, як наприклад, у справах національних меншин. Слід зауважити, що ОБСЄ високо цінить політику України в цій сфері.
У Києві знаходиться місія ОБСЄ, яка, з метою надання допомоги в розв'язанні потенційних конфліктних ситуацій у Криму, відкрила свій відділ в Сімферополі. Ми не хочемо створювати враження, що в Україні існують конфлікти, однак ми усвідомлюємо те, що певні проблеми є. І якщо ОБСЄ може допомогти, наприклад, у підготовці законодавства, створенні демократичних інституцій там, де немає великого досвіду в такого роду праці, ми з радістю допоможемо. Саме тому я думаю, що голова ОБСЄ професор Геремек збереже місію в Україні.
Ми також пильно стежимо за народженням малої групи держав, яку у штаб-квартирі ОБСЄ у Відні називають ГУАМ. Це Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова. У цій групі Україна неформально вважається лідером.
Хочу сказати, що під час головування Польщі в ОБСЄ захистові незалежності і підтримці демократичних процесів у пострадянських державах Середньої Азії надаватиметься особлива увага і сприяння. Другою поїздкою, яку планує в квітні зробити міністр Геремек, буде візит до колишніх п'яти республік СРСР в Середній Азії. Новий діючий голова ОБСЄ хоче запевнити їх у тому, що Європа зацікавлена, щоби незалежність їхніх держав міцніла, що вона пропонує співпрацю і хоче допомогти у розбудові демократичних процесів. Пізніше пан Геремек відвідає три держави Закавказзя.
- Пане Новак, в ОБСЄ тривають дебати щодо нової моделі європейської безпеки. Як Польща під час свого головування має намір поєднати свій внесок в розбудову цієї концепції з її пріоритетом щодо якнайшвидшого інтегрування в НАТО?
- Минулого року в Польщі відбувалися серйозні дискусії щодо того, чи Польща повинна брати на себе обов'язки головування в ОБСЄ, в ситуації, коли вона має шанси вступити до НАТО, коли успішно розпочалися важливі переговори щодо вступу Польщі до Європейського Союзу. В результаті дискусії перемогла думка, що незважаючи на вступ Польщі до НАТО, вона повинна очолити ОБСЄ. Ми дійшли висновку, що польське головування в ОБСЄ допоможе нам будувати архітектуру європейської безпеки на засадах взаємної, рівноправної співпраці таких організацій європейської безпеки як ОБСЄ, НАТО, Європейського Союзу, Ради Європи та інших структур. Ми не бачимо перешкод входження до структури будівництва безпеки Європи, наприклад, і СНД, якщо вона дійсно стане демократичною організацією. Щоправда, поки що ми маємо великі сумніви щодо цього. Ми прагнемо будувати безпеку Європи на підставі співвідповідальності, а не підпорядкованості організацій, як цього хоче Росія. ОБСЄ має бути непідпорядкованою організацією. Вона повинна відігравати істотну роль у забезпеченні безпеки держав. Наприклад, для України чи Молдови, або Болгарії, ОБСЄ є важливим елементом такої безпеки. Ми повинні захищати їхні інтереси, тому що сьогодні ці держави не вступають до НАТО, хоча в майбутньому не можна виключити такої можливості. Однак тут існують деякі нюанси, які треба буде розв'язати. Мова йде про те, що Росія пропонує створення так званої колективної європейської безпеки, щось на зразок Ліги Націй 1920-их років. На нашу думку, це невірний шлях. Ми вважаємо, що треба йти шляхом рівноправної співпраці організацій, повільного розширення системи стабільності та демократії на Схід, з тим, щоб інтегруватися в одну ефективну, гармонійну систему безпеки.
- Що Польща під час головування в ОБСЄ планує досягнути?
- Ми добре розуміємо, що протягом року нам не вдасться урегулювати конфлікти в Боснії, Хорватії, Молдові, Грузії, Абхазії, Осетії, Таджикистані та інших місцях. Однак будемо раді, якщо через рік, підбиваючи підсумки головування Польщі в ОБСЄ ствердимо: наразі вдалося внести вклад у залагодження цих конфліктів, якщо зможемо в рамках діяльності ОБСЄ допомогти в розбудові демократичних процесів у Білорусі чи в країнах колишньої Югославії, вважатимемо, що Польща чогось досягла, виконуючи функції голови ОБСЄ. І, головне, якщо зможемо з впевненістю сказати, що починаємо будувати демократичну й стабільну Європу, базовану на відмінних від попередніх засадах, які гарантуватимуть усім нам краще життя і захист незалежності таких держав, як Україна.
- Відчувається, пане Новак, що Ви маєте симпатію до України. З чого вона зародилася?
Я народився 1937 року на території Тернопільщини. Мій батько був поляком, а мама - українкою, яка прищепила мені любов до української історії та культури. З великою радістю й ентузіазмом я привітав повернення незалежної України на карту Європи. Мені, так само як і більшості поляків, хотілося б, щоб Україна набирала сили і якнайшвидше стала сильною демократичною державою.
Женева