Віталій ПОРТНИКОВ, "День"
Міністерство внутрішніх справ Росії ще в листопаді минулого року попереджувало МВС Грузії про можливість замаху на президента Едуарда Шеварднадзе - повідомив віце-прем'єр, міністр внутрішніх справ Росії Анатолій Куликов. За словами Куликова, він поділився оперативною інформацією із цього приводу з грузинським міністром внутрішніх справ Кахою Таргамадзе.
Однак дуже цікаво виглядає інтерпретація Куликовим щодо можливих організаторів замаху. Так, міністр стверджує, що в оперативній інформації, переданій у Тбілісі, не фігурувало ім'я колишнього шефа служби національної безпеки Грузії Ігоря Гіоргадзе. Гіоргадзе, який уважався одним із "людей Москви" в грузинському керівництві й був тісно пов'язаний з російськими спецслужбами, залишив батьківщину після попереднього, також невдалого замаху на грузинського президента і з того часу переховується в Росії. Новий замах на Шеварднадзе в Грузії багато хто також пов'язує з Гіоргадзе та його зв'язками в російських спецслужбах. Та й сам президент Грузії не став вдавати, що забув про колишнього співробітника. У програмі "Герой дня" на каналі НТВ Едуард Шеварднадзе підкреслив, що не розуміє, чому Росія переховує терористів - Гіоргадзе та його спільників.
Однак у Москві намагаються акцентувати на іншій - чеченській версії того, що сталося. І саме Куликов нагадав, що вбитий під час змаху терорист - чеченець за походженням, мешканець Хасавюртівського району Дагестану, учасник бойових дій у Чечні. Природно, постає питання навіщо брати з собою на теракт паспорта - і саме на це звертають увагу чеченські джерела. У представництві Ічкерії в Москві інформацію про можливу причетність Грозного до подій у Тбілісі спростовують, наполягаючи на тому, що російські офіційні особи намагаються посварити Чечню з Грузією - як відомо, останнім часом президент Ічкерії Аслан Масхадов намагався активно розвивати стосунки з єдиним закордонним сусідом Чечні.
До цього додам, що слова Едуарда Шеварднадзе про те, що у світі існують впливові сили, не зацікавлені в будівництві нафтопроводу через Грузію, знайшли своє підтвердження в російських ЗМІ. І за день до замаху, і після нього російські телеканали звертали увагу своїх глядачів на інтерв'ю грузинського й азербайджанського президентів американському журналові "Ньюсуїк", у цих інтерв'ю саме й ішлося про грузинський маршрут для азербайджанської нафти як про справу, вже вирішену.