Тіна ЦХОВРЕБАШВІЛІ, "День"
Гарячими слідами, через два дні після замаху на президента Шеварднадзе, грузинсько-російські відносини можна назвати ще більш зіпсованими. Грузинський політичний істеблішмент, хто прямо, хто півнатяками, попри всі виправдання Москви, вказує в бік російської столиці, як у бік головного замовника замаху.
Версії висуваються різноманітні, але домінує така: Москву не влаштовує на чолі Грузії такий впливовий політик, як Шеварднадзе, котрий все більше зміщає проросійські орієнтири в інший бік і котрий готується до транзиту каспійської нафти на західні ринки. На думку спостерігачів, такий збіг симптоматичний. У четвер голова парламенту Грузії Зураб Жванія прямує з візитом до Києва. На тлі грузинсько-російських ускладнень, відносини з Україною розглядаються як приклад справжньої взаємовигідної співпраці. Сам Жванія розповсюдив сьогодні заяву, в якій сказав, що Грузія виступає за нормальні зв'язки з Росією, але не ціною власної незалежності.
Зрозуміле роздратування Тбілісі викликає, зокрема, і та обставина, що Москва продовжує приховувати організаторів першого замаху на Шеварднадзе у серпні 95-го - колишнього шефа безпеки Ігоря Гіоргадзе.
Щодо теракту 9 лютого, спецслужби активно розпочали розшук терористів. Перекрито всі кордони. Чи зможуть МВС, МДБ і Департамент розвідки виправити авторитет, який похитнувся? Адже вони допустили на президентському, багато разів відпрацьованому, маршруті в самому центрі Тбілісі фактично маленький Будьоновськ. Громадськість країни, мас-медіа обурено дивуються: як могла група з 20-ти озброєних до зубів, в тому числі гранатометами, автоматами, мінами, бандитів розміститися на позиціях, а після виконання операції також спокійно й непомітно зникнути. Спікер парламенту прямо сказав, що система безпеки в країні відсутня і парламент повинен дати цьому політичну оцінку. Багато роботи, як і раніше, в лікарів. Вони намагаються поставити на ноги двох серйозно поранених охоронців Шеварднадзе. Як відомо, ще двох врятувати не вдалося. Що стосується загиблого терориста, російського громадянина 28-ми років Вісамудіна Джангалієва, то зараз відстежують всі його зв'язки.
Тим часом парламент Грузії ухвалив рішення блокувати всі російські військові бази в Грузії і перевірити, чи не потягнуться до них зв'язки. У середу командуючого ГРВЗ було поінформовано грузинською стороною, що російський військовий аеродром Вазіані, поблизу Тбілісі відтепер контролюватимуть грузинські митники та прикордонники. Свого часу з цього аеродрому з Грузії утік Гіоргадзе і ним цілком могли скористатися терористи й зараз.
Атмосфера у Тбілісі продовжує залишатися напруженою. Учора на місці пригоди, що тимчасово закрита для доступу, було виявлено чотири протитанкові міни. Сапери прийняли рішення висадити їх в повітря на місці, чим додали ажіотажу місцевим жителям. Найближчі дні, можна не сумніватися, будуть також напруженими. Що цілком зрозуміло - на волі професійні кілери.
Тбілісі