Оружие вытаскивают грешники, натягивают лука своего, чтобы перестрелять нищих, заколоть правых сердцем. Оружие их войдет в сердце их, и луки их сломаются.
Владимир Мономах, великий князь киевский (1113-1125), государственный и политический деятель

100 років із дня народження першого українського патріарха

7 июня, 2007 - 00:00

Великому майстрові - пам'ятна дошка


Клара ГУДЗИК, "День"

Сьогодні виповнюється 100 років із дня народження Мстислава Скрипника, якого Всеукраїнський собор 1990 року обрав патріархом Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). На той час автокефалія українського православ'я була тільки-но відновлена втретє: після драматичних спроб 1918-го та 1941 років. Патріарха Мстислава собор обрав заочно: він жив тоді у Сполучених Штатах.

Усе життя майбутнього патріарха було присвячене українській церкві. Народився він на Полтавщині; перед Другою світовою війною постійно жив у Польщі, де був послом Варшавського сейму і невтомно захищав інтереси православ'я. Повернувся додому під час окупації України третім рейхом і зразу підключився до процесу відновлення Автокефальної церкви, забороненої і зліквідованої радянською владою. 1942 року став єпископом, його було висвячено у Свято-Андріївському соборі. Відверта національна лінія єпископа спричинила те, що він був заарештований і у 1942-1943 роках перебував в ув'язненні гестапо. Після війни емігрував до Канади, де із часом став предстоятелем УАПЦ Канади, а 1971 року його було обрано главою УАПЦ США.

Церковна політика митрополита Мстислава відзначалася відкритістю, екуменічною спрямованістю, що завжди поєднувалося з національною ідеєю. Він послідовно виступав за співпрацю різних церков, зокрема всіх українських церков зарубіжжя, незалежно від конфесії. Як спостерігач, він був присутній на ІІ Ватиканському соборі Римсько-католицької церкви, встановив контакти із Вселенським патріархом.

Заочне обрання патріархом УАПЦ митрополит Мстислав прийняв, хоча йому було тоді вже 92 роки і хоча його позиція у США була поважною, спокійною і комфортабельною. Прийняв навіть попри те, що Константинопольський патріарх Димитрій тоді відмовив Автокефальній церкві в канонічному визнанні. Далі, однак, події набрали небажаного для патріарха повороту.

У той час, як патріарх перебував у США, без його згоди, за ініціативою митрополита Філарета, відбулося об'єднання УАПЦ із частиною УПЦ і було утворено Київський патріархат. Об'єднання патріарх не визнав. Розкол церкви поглибився.

1993 року патріарх Мстислав помер. Поховано його у США, в Бавнд Бруке, в тому українському духовно-культурному центрі, який було створено стараннями патріарха.

Сьогодні Українська автокефальна церква провадить низку урочистих заходів з нагоди 100-ліття від дня народження патріарха Мстислава. Буде випущено пам'ятну медаль, у різних містах пройдуть наукові конференції, присвячені духовній діяльності першого патріарха України. У Львівському оперному театрі відбудеться святковий вечір. На урочистості прибуває з Канади син патріарха.

 

Газета: 
Рубрика: 




НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ