Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

29 липня, 2011 - 00:00

Черкащина готується до паломництва брацлавських хасидів

Як повідомили «Дню» в Черкаській облдержадміністрації, уже створено концепцію Державної програми створення належних умов для періодичного відвідування брацлавськими хасидами міста Умань Черкаської області на 2011 — 2016 роки та положення про Координаційну раду з організації паломництва брацлавських хасидів до України. Ці документи розроблено за дорученням голови облдержадміністрації Сергія Тулуба й направлено на затвердження до Кабінету Міністрів України. Також у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про паломництво». Крім того, вже виділено 15 млн. грн. на капітальний ремонт центральної частини міста Умань, 225 тис. грн. — на встановлення лічильників води, 615 тис. грн. — на придбання транспорту. Уманська міська влада спільно з робочою групою облдержадміністрації послідовно реалізують заходи щодо створення належних умов для періодичного відвідування брацлавськими хасидами Умані. Зокрема, виділено приміщення для розміщення постійного поста МВС в районі історичного центру міста в зоні поховання цадика Нахмана; з метою координації всіх заходів, пов’язаних з паломництвом, створено комунальне підприємство «Комунальник», розроблено заходи з охорони громадського порядку під час проведення святкування Рош-га-Шана, виділено три земельних ділянки для розташування наметових містечок.

Нагадаємо, що масові візити брацлавських хасидів в Умань — до могили цадика Нахмана, засновника релігійної течії іудаїзму — відбуваються у вересні — жовтні під час єврейського Нового року. Восени минулого року Умань відвідало близько 23,5 тис. прочан. Цього року, за різними оцінками, прогнозується, що в святкуваннях візьмуть участь від 30 до 40 тисяч паломників. Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси.

Наталія Вітренко «перелетіла» через кордон, щоб допомогти Путіну

Восени цього року Партія прогресивних соціалістів Наталії Вітренко нагородила лідера Лівії Муаммара Каддафі знаком «за героїчну боротьбу в захисті лівійського народу від агресії військ НАТО». Паразитувати на залишках радянської свідомості українських громадян стало вже практично неможливо — особливо коли партія постійно використовує всілякі провокації або радикальні гасла: «Братство русских, украинцев и беларусов», «НАТО — нет!» тощо. Тим більше, лідерство у цій ніші завжди тримала Комуністична партія України, яка й сама не проти вдатися до поїздок у Львів з приводу якогось радянського свята, щоб поштовхатися з «націоналістами». Тому забута за останні роки і зведена на маргінес ПСПУ вирішила зробити хід, який би зміг нагадати про існування такої партії.

Днями Президія ЦК ПСПУ ухвалила рішення про участь у роботі ініціативи «Інтернаціональна Росія», яка вступає в Загальноросійський Народний Фронт (ОНФ). Нагадаємо, про створення коаліції громадських організацій ОНФ 6 травня цього року заявив прем’єр-міністр Росії Володимир Путін. Тоді він сказав, що перед виборами, які відбудуться у грудні 2011 року, необхідно об’єднати людей з активною політичною позицією й дозволити їм висуватися в Держдуму за списками «Єдиної Росії», не вступаючи при цьому в партію.

На сайті ПСПУ лідер прогресивних соціалістів говорить про якийсь «величезний потенціал» Прогресивної соціалістичної партії, який «буде затребуваний як в «Інтернаціональної Росії», так і ОНФ». А далі читаємо: «Я оцінюю таке одностайне рішення Президії нашої партії як підтвердження професійного, відповідального розуміння необхідності об’єднання зусиль з вирішення найгостріших проблем, які постали перед нашими народами, у зв’язку з наближенням цивілізаційної катастрофи».

Над подібними речами можна сміятися, але все це викликає багато запитань. Зокрема, наскільки це об’єднання вписується в законодавче поле України? «Партії мають право на міжнародну діяльність, наприклад в рамках європейських об’єднань політичних партій, — коментує глава Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. — Але це має обмежуватись, наприклад, інформаційно-консультативною діяльністю. Партії не мають права брати участь у виборчих кампаніях в інших країнах, запрошувати інші політичні партії до участі у виборчій компанії в нашій країні. Втручатися в політичний процес не можна, а обмінюватись інформацією, досвідом, якимись консультаціями, проводити конференції — це нормально. Що стосується окремих громадян України, то вони мають право брати участь у діяльності іноземних громадських організацій».

Мотиви такого кроку з боку ПСПУ зрозумілі, але навіщо це росіянам? «Для Путіна приєднання Вітренко нічого не означає, на нього це ніяк не впливає, — говорить політолог Володимир Лупацій. — Діючий прем’єр-міністр Російської Федерації розвивається за своїми законами політичного життя, характерним для його країни. Тут не стільки юридичне, скільки політичне питання. Наталія Вітренко сьогодні, за великим рахунком, випала з політичного простору України — вона знаходиться в маргінальній зоні української політики. Цей факт свідчить про те, що Вітренко фактично розглядає свою електоральну базу як таку, що орієнтується не стільки на Росію, скільки на авторитарного лідера Росії. Це дуже вузька електоральна частина в Україні. Приєднання до політичної сили в іншій країні означає лише одне — це антиукраїнська політична сила. Вітренко в черговий раз підтвердила свою репутацію». Іван КАПСАМУН, «День», Людмила МОРОЗ, Літня школа журналістики «Дня».

Леоніда Кучму нагородили орденом «За заслуги перед Отечеством». Чужим

Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв нагородив колишнього президента України Леоніда Кучму орденом «За заслуги перед Отечеством» I ступеня. Як повідомляє УНІАН з посиланням на фонд Л. Кучми «Україна», другий президент України прибув до Москви для вручення йому ордена. Церемонія вручення нагороди має відбутися 29 липня в Кремлі. Указом президента РФ Л. Кучму нагороджують орденом за «великий особистий внесок у зміцнення дружби і співробітництва між народами Росії і України».

Прем’єр Косова: операція на півночі краю триватиме

Прем’єр-міністр Косова Хашим Тачі заявив вчора на терміново скликаній прес-конференції, що операція з встановлення законності на півночі краю буде продовжена без будь-яких компромісів. Заява Тачі пролунала після нового загострення ситуації на адміністративному кордоні Сербії і Косова, де в середу ввечері група молодих людей у масках підпалила й зруйнувала КПП Ярине. Косовський прем’єр поклав відповідальність за насильство на Белград. Тачі закликав громадян зберігати спокій, повідомивши, що уряд продовжить встановлювати контроль над північчю Косова. «Підтримка миру, безпеки й територіальної цілісності Косова є нашим головним завданням. Щодо цих принципів не буде жодних компромісів», — сказав Тачі. Кажучи про безпорядки, косовський прем’єр зазначив, що «ці акти насильства скоординували і управляють ними вищі політичні структури Сербії, які прагнуть кинути виклик нашій цілісності». Водночас міністр у справах Косова й Метохії в уряді Сербії Горан Богданович відкинув звинувачення Тачі на адресу сербської влади. «Усі наші зусилля направлені на врегулювання ситуації шляхом діалогу», — сказав Богданович.

У Махачкалі вбито прес-секретаря президента Дагестану

Гарун Курбанов, що очолював управління інформаційної політики і прес-службу президента Дагестану, був убитий учора вранці в Махачкалі. Чиновника застрелили поряд з власним будинком на вулиці Манташева близько 8.15 за місцевим часом. Невідомі відкрили вогонь, коли прес-секретар вийшов з будинку і попрямував до службового автомобіля. Разом з Курбановим загинув його водій. Про те, скільки було нападників і якою зброєю вони користувалися, поки не повідомляють. На місці злочину працює слідча група. У Махачкалі введено оперативний план «Вулкан-3». За фактом нападу порушено кримінальну справу. 49-річний Гарун Курбанов керував прес-службою президента Дагестану з березня 2010 року. До цього півтора роки був міністром з національної політики, інформації і зовнішніх зв’язків республіки.

Уряд Кіпру подав у відставку

Міністри уряду Республіки Кіпр подали прохання про відставку президентові країни Дімітрісу Хрістофіасу після широкого громадського невдоволення, що стало реакцією на потужний вибух на складі військово-морської бази. Проте вони виконуватимуть обов’язки, доки не буде ухвалено рішення про нові призначення. Нагадаємо, урядова криза на Кіпрі почалася після 11 липня, коли потужний вибух боєприпасів на військово-морській базі забрав життя 13 чоловік і серйозно пошкодив найбільшу електростанцію острова. Раніше у відставку подали міністр оборони Костас Папакостас і міністр закордонних справ Маркос Кіпріану. За ними пішов і командувач кіпрською армією. Нагадаємо, що обурені кіпріоти влаштували демонстрацію біля президентського палацу, вимагаючи відставки Хрістофіаса і всього уряду. Громадськість уважає саме владу винною у вибухах, що сталися.

Чопські митники до Євро-2012 вивчатимуть іноземні мови

Нещодавно для працівників Чопської митниці відбувся семінар-навчання за програмою «Англійська мова за професійним спрямуванням». Участь у ньому взяли ті митники, які будуть задіяні у пропуску громадян через державний кордон України, зокрема під час проведення футбольної першості. Планується, що навчання продовжать за комбінованою формою, яка передбачає як лекції, так і самостійні й практичні заняття. Навчатимуть інспекторів викладачі Хмельницького центру підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів. За даними прес-служби Чопської митниці, сьогодні серед працівників найбільше осіб вільно володіють угорською мовою — 93, англійською — 21, словацькою — 11, чеською — 3, польською — 2 та по одному митнику — іспанською, німецькою й румунською мовами. До речі, крім англійської мови, працівники Чопської митниці, згідно з наказом Держмитслужби «Про порядок організації мовної підготовки працівників митної служби України та галузевих кваліфікаційних іспитів з іноземної мови», вивчатимуть й інші мови Євросоюзу, зокрема французьку, італійську, повідомляє Вікторія САБО, Ужгород.

Газета: