Учора колишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер презентував в Києві дві програми, які реалізовуватимуться за підтримки Фонду Віктора Пінчука, а також прочитав лекцію перед студентами провідних вищих навчальних закладів України на тему релігійної толерантності під назвою «Глобалізація та Віра».
Декількома годинами раніше Тоні Блер обговорив з українським Президентом Віктором Януковичем тему релігійної толерантності як в Україні, так і у світі. «Я вважаю, що та місія, з якою ви приїхали, для України дуже важлива. Тема релігійної толерантності — те, що потребує зараз не тільки сучасна ситуація в Україні, а й у світі», — сказав Янукович. За повідомленням прес-служби Президента, глава української держави також наголосив, що йому приємно, що саме Блер — «людина, яка користується великою повагою в Європі і в усьому світі, займається цим питанням».
Зі свого боку, Блер також наголосив на важливості цієї теми. «Можу сказати, що питання релігій у світі зараз сприймається як одне з найважливіших», — наголосив він.
Нагадаємо, в 2008-му році Тоні Блер заснував у Нью-Йорку релігійний фонд, який ставить перед собою завдання: поліпшення міжрелігійних відносин та боротьбу з бідністю і військовими конфліктами.
«Фонд має університетську програму, яка зараз вивчається в дев’яти країнах і яка створена, щоб вивести релігію з царини виключно богословських шкіл і почати аналіз її ролі в нинішньому світі. У нас є ще одна програма (запроваджена в 15 країнах, а інші збираються приєднатися), яка за допомогою інтерактивних технологій дозволяє спілкуватися студентам університетів з усього світу для того, щоб розповідати іншим про свою віру і що вона для них означає. Ще ми маємо програму дій, у якій молодь працює з однолітками з інших конфесій із метою поширення інформації про Цілі розвитку тисячоліття — програму під егідою ООН, що має на меті подолання бідності в світі», — так пояснив роль цієї організації Блер у статті «Віра в епоху глобалізації» для Проекту Синдикату, що була опублікована в «Дні».
За словами британського екс-прем’єра, «релігійні лідери мусять взяти на себе нову відповідальність: твердо і рішуче виступити за повагу до прав представників інших, відмінних від їхньої релігій. Агресивні секуляристи і екстремісти підживлюють одне одного. Разом вони кидають серйозний виклик справді віруючим людям. Ми повинні показати, що в основі істинної віри лежить любов; в іншому випадку, релігія зводитиметься до війни, в якій екстремісти захоплять владу над громадами вірних, а секуляристи заявлятимуть, що це лежить в основі релігії».
Багато років Україні вдавалося зберегти релігійну толерантність. Але останнім часом релігійні відносини в Україні переживають випробування. Деякі політичні сили під маскою релігії намагаються проштовхнути ідеї « русского мира», нетерпимості до інших релігійних конфесій, загалом домінування однієї Російської православної церкви в нашій країні. Зрозуміло, що таких деталей Блер не знає. Але заслуговує на увагу його побажання, щоб Україна зберегла свою унікальність. І хотілось, щоб українська влада прислухалася до цього і слова про терпимість, чи то політичну, чи то релігійну, реалізовувала на ділі.