Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загроза закриття як стимул

У бліц-інтерв’ю «Дню» генеральний директор ТВі Микола КНЯЖИЦЬКИЙ розповів про те, як в Україні «чоловічі» канали перетворюються на просвітницькі
2 червня, 2011 - 00:00

Микола Княжицький належить до тих імен, які з’явилися в українській тележурналістиці ще в 90-х, але які, втім, і сьогодні зберігають до себе суспільний інтерес. Знаючи, що сьогодні у Миколи Княжицького день народження, ми зателефонували йому, щоб привітати зі святом, і, скориставшись нагодою, поставили кілька запитань.

— Пане Миколо, своєю програмою «Вечір з Миколою Княжицьким» ви до певної міри зламали тенденцію «традиційної говорильні», яку ми спостерігаємо на багатьох каналах. Це, можна сказати, ще тільки «мікропотічок», але він вже відкрив пласт суспільних багатства. А якою ви бачите свою програму, так би мовити, у розливі?

— Із «традиційної говорильні» я зробив у своєму ефірі «нетрадиційну говорильню» (сміється. — Авт.). Якщо серйозно, то мені просто хотілося запрошувати тих людей, які мають силу та мужність говорити розумну правду. На жаль, таких людей у нашому суспільстві поки що не надто багато, оскільки суспільство і політика великою мірою лицемірні. Але все ж думаю, що нам це вдається. Ми намагатимемося розвиватися в цьому напрямі, цінувати нашого глядача, який точно не дурніший, а швидше —розумніший від нас. Гадаю, саме в цьому полягає запорука успіху.

— Ви належите до тих, хто працює в тележурналістиці ще з 1990-х. Яка з ваших програм викликала найбільший резонанс серед глядачів?

— Цикл програм «Вікна» та «Вікна у світ» ми запускали ще на каналі, який називався УТ-2. Хоча тоді рейтинги не вимірювалися шляхом відеометрії, соціологічні дослідження показали, що ця програма мала найвищий рейтинг в країні. Я цю програму не вів, але продюсував. Люди, які створювали «Вікна», зараз працюють на багатьох каналах, це — успішні журналісти. А якщо говорити про те, яка програма для мене особисто найкомфортніша, то я думаю, що це саме «Вечір...». Сьогодні я маю певний життєвий досвід, який допомагає зрозуміти і себе, і свого глядача. З віком стаєш ціліснішим, хоча, разом із тим, вік ще ніби й не дуже поважний...

— У березні ТВі виповнилося три роки. Як надалі ви плануєте розвивати канал? Як би ви оцінили динаміку розвитку каналу?

— За три роки ми дуже змінилися. Ми починали як звичайний чоловічий канал, а зараз стаємо каналом для аудиторії, яка хоче розвиватися, яка цікавиться історією своєї країни, має патріотичні настрої, певні культурні цінності та прагне їх розвивати. Ми хочемо зайняти цю нішу, і поки що нам це вдається. З вересня у новій сітці мовлення буде значно більше історичних, культурологічних програм. Ми кардинально змінюємо програмну сітку. В основі нашого мовлення будуть події та люди, які нас цікавлять. Тому, як на мене, в нас дуже добрі перспективи. Звісно, ми мали певні проблеми, оскільки держава незаконно відібрала у нас частоти, тому в професійному та конкурентному розумінні ми — у гіршій ситуації, ніж багато хто з наших колег, але це, навпаки, стимулює нас до активної роботи. Нехай люди мають меншу технічну змогу нас дивитися, але нам би дуже хотілося, щоб вони шукали можливості в інтернеті, в кабельних мережах. А з нашого боку це велика відповідальність перед глядачем, якому ми повинні запропонувати такі програми, яких вони не побачать на інших каналах, які вони не зможуть купити на дисках.

— Що стало поштовхом до зміни від чоловічого каналу до культурологічного?

— Спершу ми планували конкурувати з іншими ефірними каналами і бути такими, як усі, тільки шукали свою маркетингову нішу. Але з огляду на те, що нас постійно намагаються знищити, нам потрібно краще об’єднати аудиторію і запропонувати їм унікальніший продукт. Тому ми намагаємося бути інтелектуальнішими, глибшими, серйознішими. Щоб стимул глядача дивитися наш канал був таким, що навіть технічні складнощі не зупиняли би глядачів.

— Із ваших слів випливає, що аби змінити український інформаційний простір, простимулювати канали звернути увагу на щось більш достойне, треба, аби ці канали опинилися в критичній ситуації...

— До певної міри це так. Хоча, якби сьогодні ми мали те ефірне програмування, якого нас позбавили, значно більше людей різного віку могло б дивитися якісне телебачення.

— Цієї п’ятниці біля Адміністрації Президента відбудеться акція на підтримку «5 каналу», ТВі, радіо «Мелодія». На що ви сподіваєтеся?

— Це не наша ініціатива, але ми вдячні її ініціаторам, будемо її висвітлювати, можливо, візьмемо участь. Багато людей розуміють, що в Україні відбувається чимало несправедливих речей. Зокрема, відносно медіа. Тому в понеділок 6 червня, до Дня журналіста ГО «Стоп цензура!» спільно з нашим каналом проведе великий телемарафон, присвячений становищу свободи слова в нашій країні. Ми сподіваємося привернути увагу глядачів до цієї проблеми.

Вікторія СКУБА, «День»
Газета: 
Рубрика: