«Час смертохристів. Міражі 2077 року» — перша художня книга Юрія Щербака після 20-річної перерви, зумовленої активною дипломатичною, політичною, громадською та публіцистичною (Юрій Миколайович — постійний автор «Дня»!) діяльністю. Багатий геополітичний досвід автор закладає у свій гостросюжетний політичний трилер. Тому не дивно, що вже перші публікації фрагментів твору в газеті «Літературна Україна», як зазначає у своєму відгуку на роман Іван Дзюба, викликали гучний резонанс.
«Це роман, якого в нашій літературі ще не було. Роман, якого нам дуже не вистачало, — вважає Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ, директор видавництва «Ярославів Вал», де й вийшла друком нова книга Юрія Щербака. — «Час смертохристів. Міражі 2077 року» — не просто політична антиутопія, хрестоматійний трилер. Це концентрація і художня кристалізація небезпечних тенденцій політичного життя України та й усього світу».
Детальніше про роман у коментарі «Дню» розповів його автор Юрій ЩЕРБАК:
— «Час смертохристів. Міражі 2077 року» — це гостросюжетний політичний трилер, дія якого розгортається напередодні Четвертої глобальної війни. Герой роману — генерал військової розвідки України Ігор Гайдук — стає свідком й учасником драматичних подій, які призводять до краху існуючого в Україні диктаторського режиму. Загалом роман — багатоплановий, у ньому співіснують і переплітаються різні пласти — від пригодницько-розвідницької лінії до філософських проблем християнства, якому загрожують так звані смертохристи. Але найболючіше питання, що стоїть перед головним героєм, — це доля України, можливість зникнення української нації та держави у разі перемоги Чорної Орди.
«Час смертохристів. Міражі 2077 року» — це антиутопія, сигнал тривоги, в якому за гротескною формою і фантастичністю ситуації стоїть реальна масштабність можливих геополітичних подій майбутнього. Я широко використовую прийом цитування таємних документів. Це, звичайно, вигадані документи, але вони дуже схожі на реальні, які розкривають цинізм та подвійні стандарти головних акторів світової політичної сцени.
Цей роман я написав через 20 років після того, як вийшла друком моя документальна повість «Чорнобиль». Це свого роду повернення до художнього слова, але з використанням усього досвіду та багажу знань, який я здобув за час дипломатичної та політичної діяльності. Тому роман «Час смертохристів. Міражі 2077 року», будучи художньою прозою, продовжує і публіцистичну лінію.
У творі дуже багато гротескних ситуацій, які є віддзеркаленням того, що сьогодні ми бачимо в нашому житті. Адже ми існуємо в абсурдному та гротескному світі. Тому, маючи розвинену фантазію, можна уявити, до якого абсурду доведуть країну в майбутньому так звані політичні еліти, якщо буде продовжуватися існуюча політична практика. Хоча йдеться про майбутнє, це не науково-фантастичний роман. Головне питання, яке я ставив перед собою, як автор, — чи збережуться в майбутньому нинішні відносини між людьми в суспільстві, у владі. А сьогодні ці відносини абсолютно ненормальні — неправда стає зброєю, аморальність стає позитивною якістю політиків — і я боюся, що надто мало людей це розуміє.
Також у романі йдеться про дуже агресивну, войовничу, жорстоку секту, яка стверджує, що Христос не воскрес, а помер як звичайна людина. Смерть Христа дає членам секти можливість звільнити людей від будь-яких правил та моральних зобов’язань. І в цьому полягає велика небезпека. На мій погляд, у реальному часі кількість смертохристів збільшується, особливо серед людей при владі, незважаючи на те, що вони люблять хреститися на камеру. Прототипи ситуацій і прототипи героїв, зокрема, головного героя теж можна шукати в реальному часі. Я лише виводив відомі мені ситуації на рівень гротеску. І, звичайно, авантюрно-пригодницька лінія дасть можливість читачеві швидко та з великим інтересом прочитати роман.
Презентація книги Юрія Щербака відбудеться 20 квітня о 18.00 в приміщенні книгарні «Є» (вул. Лисенка, 3, ст. м. «Золоті Ворота»).