Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Посилання на демографію — недоречні

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО: Дітей шахтарів ставлять у нерівні умови
24 березня, 2011 - 00:00

Уже три місяці в Донецькій області триває боротьба батьків проти чиновників. Закриття українських шкіл пояснюють «оптимізацією мережі загальноосвітніх навчальних закладів у зв’язку зі зниженням середньої наповнюваності шкіл». Позицію батьків вчора офіційно підтримала «Наша Україна». Валентин Наливайченко і Лілія Григорович якраз повернулися з Донецької області й поділилися з журналістами своїми враженнями.

— Коли ми були в Донецьку, ми відвідували не лише українські школи, але й російські, — розповідає Наливайченко. — Я спілкувався з вчителями. У всіх цих школах не вистачає підручників. Знаєте яких? З української і англійської мови. Тобто діти шахтарів з самого початку поставлені в нерівні умови. І після цього ще закривають школи! Все робиться з точністю до навпаки — замість того, щоб забезпечити підручниками — закривають школи!

Разом із політиками до Києва приїхали представники батьківських комітетів двох макіївських шкіл і донецької школи № 111.

«Наша школа перша в Донецьку, яка перейшла на навчання українською мовою, — розповідає Наталя Мушта. — Заповнюваність у класі — більше двадцяти осіб. Батьки зробили в школі чудовий ремонт... Куди б ми не зверталися — нас скрізь відфутболюють. Поруч є дві школи, але вони російські. Уявіть, як дитині, яка навчалася українською мовою, перейти на російську»?

І ще один примітний момент: у тих районах, де збираються закривати школи, дитячі садки переповнені. Тобто посилання на демографічну ситуацію в даному разі цілковито недоречні.

Координатор батьківської групи Тетяна Садова завила: батьки, що зневірилися, готові йти до кінця — навіть оголосити голодовку. Але, схоже, влада теж готова йти до кінця. Незважаючи на протести батьків і обіцянки народних депутатів підтримати школи, позиція донецьких чиновників досі не пом’якшала. За словами начальниці Петровського відділення освіти Лариси Фофанової, доля шкіл залежить не від волі батьків, а від наявності фінансування. «Якщо фінансування не буде, і все буде так само, то все одно буде питання про закриття школи. Тобто є два варіанти. І це стосується не лише 111-ї школи, це стосується всіх шкіл. Інакше не буде», — заявила чиновниця.

Батьки розповідають, що донеччан, які працюють на державних підприємствах, продовжують залякувати звільненнями в разі нових протестів. І тут, мабуть, залишається лише один вихід — перевести протест із локального рівня на всеукраїнський, до Києва, під Кабмін. Як це днями зробили педагоги. Щоб бути почутими місцевою владою.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: