У Білорусі зібрали на допомогу політв’язням понад 100 тис. дол.
Після президентських виборів 19 грудня, коли було затримано майже 700 осіб, а в кримінальній справі про організацію масових заворушень проходять зараз 42 обвинувачені та 12 підозрюваних, у Білорусі спостерігається сплеск громадської солідарності. Юрист Дарина Катковська, яка не є членом жодної партії або руху, організувала збирання коштів і речей, щоб передати їх в’язням (тоді ще це було близько 700 осіб). Мало того, що люди за кілька днів принесли багато теплих светрів, сирокопчені ковбаси й інші необхідні речі, то ще й за два тижні зібрали колосальну суму грошей. Самі організатори суму не розголошують зі зрозумілих причин, але, за нашими відомостями, це понад 50 тисяч доларів. Зважаючи на те, що були й інші центри збирання коштів, зокрема, й у регіонах, разом, за нашими підрахунками, виходить понад 100 тисяч доларів. Крім того, люди мобілізувалися, поширили через блоги й сайти незалежних ЗМІ заклик — і зібрали гроші, щоб допомогти політв’язням і покрити збитки, завдані Будинку уряду, — 14 млн. рублів (близько 4650 доларів) — під час акцій протесту проти результатів президентських виборів 19 березня минулого року. Потім внесли цю суму на рахунок Головного господарського управління, яке подало позов проти учасників цього мітингу. І вже на другому суді над громадянами Росії Артемом Бреусом та Іваном Гапоновим стався казус: не встиг прокурор сказати про «завданий матеріальний збиток», як у залі встав представник Головного господарського управління й, червоніючи, оголосив, що вони відкликають позов, бо збиток уже компенсували «інші громадяни». Прокурор розгубився. Настільки, що до кінця дня звинувачення перекваліфікували з «організації» на «участь у масових заворушеннях». У зв’язку з цим слухання перенесено на 1 березня, повідомляє Роман ТУМАШИК, спеціально для «Дня», Мінськ.
Польща та Словаччина спрощують консульські збори для українців
Польща та Словаччина зменшують і скасовують консульські збори для громадян України. Про це повідомляє Департамент інформації та зв’язків з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України. Згідно з офіційним повідомленням Міністерства закордонних справ Республіки Польщі, з 1 березня 2011 року польська сторона в однобічному порядку зменшує ставку консульського збору за оформлення національних довгострокових віз громадянам України: з 35 до 20 євро. Крім того, 7 лютого поточного року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про затвердження Угоди між Кабінетом Міністрів України й урядом Словацької Республіки про скасування консульських зборів». Ця угода передбачає взаємне скасування консульських зборів за оформлення національних довгострокових віз для всіх категорій громадян України та Словаччини. Угода набере чинності після завершення сторонами внутрішньодержавних процедур.
Саудівський король обіцяє соціальні виплати
Король Саудівської Аравії Абдалла оголосив про підвищення витрат на соціальну сферу напередодні свого прибуття з-за кордону, де він декілька місяців перебував на лікуванні. Як повідомило державне телебачення країни, будуть істотно підвищені витрати на будівництво житла та заходи для забезпечення суспільної безпеки, а також збільшено фінансування навчання громадян країни за кордоном. Король Абдалла провів за кордоном останні три місяці, протягом яких країнами арабського світу прокотилася хвиля масових протестів, що призвели до зміни влади в Тунісі та Єгипті. У Саудівській Аравії демонстрацій майже не було. До повернення короля вулиці столиці, Ер-Ріяда, були прикрашені національними прапорами та вітальними плакатами.
Східна Лівія під контролем демонстрантів
Лівійські демонстранти після тижня масових виступів за підтримки армійських частин, що перейшли на бік опозиції, взяли під контроль майже всю східну Лівію. Як заявив заступник міністра закордонних справ Халед Хаїм, терористична мережа «Аль-Каїда» захопила місто Дерн і проголосила там ісламський емірат. У той же час, як вважають місцеві жителі, ці «чутки безпідставні» й розмови про ісламський емірат «не відповідають дійсності». На їхню думку, такі відомості поширюються урядом Каддафі протягом останніх декількох днів, «аби налякати Європу». За даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, у результаті зіткнень у Лівії кількість жертв зросла до 640 осіб. Тим часом, президент США Барак Обама засудив дії лівійської влади щодо мирних демонстрантів, назвавши їх «кричущими й неприйнятними».