Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ліки» для медицини

Уряд зараз стоїть перед вибором: або реформувати те, що залишилося від часів розпаду Радянського Союзу, або заново будувати систему охорони здоров’я
24 лютого, 2011 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Нещодавно в Києві відбулися дванадцяті за рахунком публічні дебати у форматі «Оксфордського клубу», які організовують фонд «Ефективне управління» та британська компанія Intelligence Squared. Цього разу темою була одна з найбільш злободенних і при тому хронічно невирішених — реформа медичної галузі України. Дебати називалися «Державна медицина краща за приватну», і таке твердження в учасників та слухачів дебатів уже на самому початку викликало запитання, іронію чи заперечення. Мета ж дебатів, у яких взяли участь провідні експерти нашої країни в галузі медицини та охорони здоров’я, а також британський професор-нейрохірург Генрі Марш — організувати змістовну розмову, яка стосується розвитку медицини та сприяти тому, щоб «майбутні покоління думали по-іншому». Основне твердження, яким керувалися учасники дискусії — що реформа медицини потрібна Україні тому, що та, яка існує, давно не виконує основного завдання — зберігати здоров’я нації.

— Існуюча система охорони здоров’я демонструє нездатність підтримувати здоров’я нації, тому Україні потрібно визначитися, чи повинна система медицини залишатися переважно державною, чи, можливо, приватна медицина дає більше можливостей для забезпечення здоров’я людей, — сказала директор фонду «Ефективне управління» Наталія Ізосимова. — Досвід різних країн, наприклад, США і Канади, говорить про те, що і приватна, і державна моделі можуть бути успішними. Але в Україні склалася парадоксальна ситуація: де-факто медицина — приватна, де-юре — державна. Тому уряд зараз стоїть перед вибором: або реформувати те, що залишилося від часів розпаду Радянського Союзу, або заново будувати систему охорони здоров’я.

ЯКА СИТУАЦІЯ СКЛАЛАСЯ ІЗ ЗДОРОВ’ЯМ НАЦІЇ

На жаль, ситуація в країні така, що держава уже не спроможна впоратися із погіршенням здоров’я українців, із невтішними тенденціями, які стосуються постійного зростання кількості найважчих захворювань (онкологічних, серцево-судинних, на туберкульоз, ВІЛ-СНІД, алкоголізм тощо).

— З 1995 року в Україні триває епідемія туберкульозу, за останнє десятиліття в нас постійно зростає захворюваність дітей на онкологічні недуги. Також із виявлення онкозахворювань серед дорослих (на третіх і четвертих стадіях) ми — одні з перших у Європі. Ще скажу, що з поширеності ВІЛ/СНІДу в країні ми посідаємо лідерські позиції на європейському континенті, — загострила увагу на проблемі народний депутат України, голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва.

 

Закінчення на стор. СУСПIЛЬСТВО
Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: