Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Репортаж із «бочки Діогена»

Віктор МАЛАХОВ: Філософи мають дражнити суспільство
18 лютого, 2011 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1996 р.

Перебування журналістів «Дня» в Інституті філософії ім. Г. С. Сковороди під час вручення премій видатним українським філософам запам’ятається надовго. У цей день, без перебільшення, ми були поряд з найбагатшими людьми України. Атмосфера неймовірна. Хвилі розумних ідей, манери, якщо, звісно, мати на увазі шкалу цінностей, де Розум у пошані, чудова музика (грав ансамбль старовинних інструментів «Silva rerum») — все це створювало неповторну ауру філософської шляхетності.

У цей день, як влучно висловився вчений зі світовим ім’ям — Євген Головаха, який виступив одним із ідейних організаторів вручення премій, присвяченій 90-річчю його матері Марії Злотіної, «професіонали вшановували професіоналів». Лауреатами премії імені Марії Злотіної за кращу філософську монографію останнього десятиріччя стали Степан Кошарний (посмертно) — «Феноменологічна концепція Едмунда Гусерля: критичний аналіз» та Андрій Баумейстер за монографію «Філософія права».

Премію імені Сергія Кримського за найбільш новаторську філософську концепцію, викладену в наукових публікаціях, отримав Віктор Малахов за книжку «Уязвимость любви». До речі, за це Віктор Аронович від головного редактора «Дня» Лариси Івшиної отримав двотомник «Екстракт +200», де зібрані найкращі праці Сергія Борисовича. В газеті «День» виходила рубрика «Лавка філософа», яка стала своєрідною трибуною для інтелектуалів.

У цей день також вшановувалася пам’ять і двох інших видатних українських філософів — Юрія Прилюка та Віталія Табачковського. Премію імені Юрія Прилюка за найкращий редакційно-видавничий проект у галузі філософії отримав

«Європейський словник філософії. Лексикон неперекладностей. Том І». А премію імені Віталія Табачковського за кращу друковану працю молодого дослідника (до 35 років) у галузі філософії здобув Микола Симчич за книжку «Philosophia rationalis у Києво-Могилянській академії: компаративний аналіз могилянських курсів логіки кінця XVII — першої половини XVIII ст.»

Але на цьому «бенкет розуму» не закінчився. Спеціальну відзнаку від Українського філософського фонду за видатне досягнення у царині філософії отримав Олег Хома, автор наукового коментаря до видання «Думок» Б. Паскаля. Цей жанр дещо забутий, але завдяки таким людям, як Олег Хома, він відроджується. За його словами, повернення коментарів — це повернення історико-філософської культури, яка найбільше потрібна нашій спільноті.

Зрештою, нашій спільноті потрібні філософи, без них не розберемось, і такі безпрецедентні події, як вручення премій за видатні досягнення у філософській науці. Як влучно висловилась Лариса Івшина, «тому що це справжній острів розуму у світі високотехнологічного варварства». І те, що сьогодні на Інститут філософії не наведені камери загальнонаціональних каналів, говорить про перекіс у нашому суспільстві, який треба виправляти. 

Продовження теми на стор. «NB!»
Газета: