Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У цирку з’явилося... озеро

В новій шоу-програмі артистам вдалося підкорити три стихії
2 лютого, 2011 - 00:00
ЗДИВУЄ ПУБЛІКУ НОМЕР «ЛЮДИНА-АМФІБІЯ». ЗРОЗУМІТИ, ЯК АХМЕТ СУРХАДТІЛОВ УМІЩАЄТЬСЯ В МАЛЕНЬКОМУ КУБІ ЗІ СКЛА, — ВАЖКО!
ЗА СЛОВАМИ ДРЕСИРУВАЛЬНИКА ІГОРЯ ПОПОВА, ШИМПАНЗЕ МІККІ ОБОЖНЮЄ КАТАТИСЯ НА САМОКАТІ
ВОГОНЬ, ПОВІТРЯ Й ВОДА — ТРИ СТИХІЇ, ЩО ЇХ ПРИБОРКУЮТЬ АРТИСТИ У НОВОМУ ШОУ

У нашій столиці відкрилися гастролі «Цирку на воді». Манеж перетворився на казкове озеро, де мешкають русалки (аквабалет) і людина-амфібія, тут крокодил і пітони абсолютно не страшні, а морські котики — чудові гімнасти й галантні кавалери... У програмі переплелися різні жанри, а виступи відбуваються в декількох площинах: у басейні, на суходолі острівця (манежі) та під куполом цирку. Завдяки спеціальній техніці дзюрчать водограї та шумлять каскади, а серед феєрверків і лазерних голограм виступають гімнасти, акробати, клоуни, дресирувальники разом із екзотичними тваринами.

Дія розгортається біля незвичайного озера, а провідниками для глядачів виступають забавні клоуни. Коли Мім спілкується з русалками, раптом із води з’являється «людина-змія» (Євгена Руденка ще називають «людиною-каучуком»): може згортатися в кільце, закладати ногу за вухо, як еквілібрист, балансуючи на руці чи нозі, створюючи незвичайні фігури. Здається, що його тіло гутаперчеве... Не встигли глядачі дух перевести, як на манеж виходить Ігор Попов разом зі своїм партнером — шимпанзе Міккі (лише чотири роки вони виступають разом, але розуміють один одного без слів). Вогонь, вода і повітря — ось три стихії, які приборкують артисти з хула-хупами (Євгенія Терьохіна, Альміра Сагнаєва і Марія Гімранова). А приборкувач крокодила та пітонів Олександр Чистяков влаштовує показову битву людини та алігатора у воді, вийшовши з неї переможцем. Після виступу Олександр зізнався, що приручити рептилій неможливо і йому доводиться підстроюватися під звички пітонів і крокодилів.

Маленьким глядачам дуже сподобався оригінальний номер із дресированими папугами під керівництвом Наталії Тищенко. Ці яскраві пташки ара дісталися їй у спадок від бабусі, яка теж займалася дресируванням. Наталя розповіла, що працювати з папугами їй доводиться в шкіряних рукавичках, оскільки дзьоб і кігтики її пернатих колег дуже гострі. Папуги не лише вміють робити стійку на голові, а й синхронно розгойдуються під музику на кільцях, обертаються на колесі.

Однією із сенсацій шоу є номер «Канатохідці» у виконанні Катерини Максимової та Валерія Снєжова. Актори виконують складні трюки на триярусному канаті й без страховки! До речі, ці канатохідці є переможцями багатьох престижних конкурсів, а їхні імена занесено до Книги рекордів Гіннесса (вони пройшли аж три кілометри над вируючою річкою без страховки, беручи участь у міжнародному змаганні канатохідців).

Вразить публіку і номер «Людина-амфібія». Зрозуміти, як Ахмет Сурхадтілов вміщується в маленькому кубі зі скла, важко. Актора замуровують у куб і на ланцюгах занурюють у воду, і в цій «коробці» Ахмет проводить п’ять хвилин практично без повітря, під звук метронома... Зацікавлять глядачів морські котики і змішана група тварин: єноти, дикобрази, борсуки, носухи — під керівництвом Сергія Федотова.

— Наш басейн вміщає 150 тонн води, а сама чаша — озеро діаметром 13 метрів. Умонтовується досить швидко — за пару днів, — розповіла «Дневі» представник «Цирку на воді» Оксана КАБАНОВА. — Технологію резервуару спеціально для водного шоу розробили фахівці одного з військових заводів. Конструкція надійна і дуже міцна. У шоу використовуються водопад, каскади, водограї та лазерне устаткування. Ми возимо із собою спеціальні нагрівальні пристрої та очисні фільтри (механічні й біологічні) — так, що техніки безпеки дотримуємося за всіма параметрами. У трупі працюють 56 осіб. Кожен номер вплітається в єдину історію, де майстерність артистів і дивовижні трюки, які вони демонструють, створюють захоплюючу циркову програму.

— Морським котикам близько чотирьох років. Акторами вони стали нещодавно. Це молода група. Їх можна назвати дебютантами, оскільки вони виступають на манежі лише третій місяць, — розповіла газеті «День» дресирувальник Наталя ТИЩЕНКО. — З огляду на те, що інтелект у морських котиків дуже високий, то вони досить легко піддаються дресируванню. Але потрібно пам’ятати й про особливості цих тварин. Морські котики не теплять примусу, і повідця на них не надінеш, та й тілесних покарань не може бути. Вони все розуміють, бо мають тонку нервову організацією. За інтелектом вони схожі з мавпами. Показувати різні трюки котиків можна навчити за один-два дні, але за умови, що у тварин буде бажання освоїти урок. Складність у тому, що часом вони проявляють ініціативу прямо на манежі. Просто встали, сіли, поплескали ластами — таке їх не цікавить. Інколи котикам хочеться затриматися на сцені, показати свою творчу натуру... Якщо морські леви масштабніші тварини, то морські котики — милі й дуже ніжні. Важливо, щоб предмети, з якими котики виступають, були їм знайомі, щоб вони до них звикли. Якщо йде дресирування на обручі, то потрібно показати всі нюанси. Часом на виставі, коли діти голосно кричать, махають лазерними іграшками, — це може відвернути артистів, і тут важливо, щоб вони переключилися на знайомі для них предмети, наприклад кульки. Нашим котикам подобається виступати. Вони знають, що за добре виконаний трюк отримають приз — рибку, і стараються. Утримувати котиків складно, оскільки потрібно створити їм комфортні умови — обов’язково басейн із морською водою. Об’єм нашого басейну — 6,5 кубів, і на нього потрібно близько 200 кг морської солі. Воду ми міняємо кожні три дні. Ми використовуємо вугільний спецфільтр, який очищає водопровідну воду від хлорки. Годуємо своїх підопічних свіжою морською рибою, кальмарами та морепродуктами. Але риба — основна їжа в їхньому раціоні. Є в них улюблені сорти — особливо жирні (мойва, оселедчик), а минтай і хек їм не так уже й смакують. Головне в нашій роботі — знайти з тваринами контакт, щоб вони вам довіряли і тоді можна спільно створювати номер, адже ми партнери. Я почала свою кар’єру дресирувальниці з роботи з мавпами, але коли в нашій трупі з’явилися морські котики, то просто закохалася в них. Поглянула в їхні величезні чорні очі, рухливі вусики, і на душі стало тепліше. Вони таки ласкаві, я їх просто обожнюю. Між собою наші артисти дуже дружні. Два хлопчики — Айсберг і Толик і дівчинка — Ейва. Наприклад, коли вони повертаються з манежу, як справжні джентльмени, пропускають дам уперед. Підійдуть один до одного, понюхають, немов діляться враженнями від роботи. Хлопці навіть дозволяють дівчинці погратись із собою — вона може їх покусати, пропускають першою отримати рибку, а потім і самі їдять...

— Я все життя віддав циркові, тому все, що відбувається в манежі, мене рідко може здивувати, але мушу визнати, що в цьому шоу акторам удалося поєднати в одній програмі три стихії — воду, вогонь і повітря, — сказав «Дневі» генеральний директор Національного цирку України Володимир ШЕВЧЕНКО. — Тут багато цирку: незвичайних та оригінальних номерів, які чудово виконують актори. Вперше задіяно три сцени: басейн, подіум та купол цирку. Чотири роки тому в Києві виступав Московський цирк на воді, і їхнє шоу дуже сподобалося публіці. Нині ми запросили інший російський колектив.

У трупі працюють молоді виконавці, але вони демонструють унікальні за складністю номери. Я хочу відзначити балет синхроністок — кордебалет, акробатів, гімнастів, цікаву групу тварин. Я сам дресирувальник хижаків, але з крокодилом боротись у воді не ризикнув би... До речі, водну частину цієї програми поставила український режисер Зоя Кавац. Заплановано, що гастролери покажуть 70 вистав і виступатимуть до 15 травня. Кияни — досвідчена публіка, і ми спробували представити на їхній суд неординарну програму, а в цей час наші підопічні звірі 11 лютого відкриють гастролі у Великому Санкт-Петербурзькому цирку.

Відомо, що «цирк на воді» як жанр має довгу історію — майже 120 років. Першовідкривачами водної пантоміми стали парижани, які показали свою майстерність глядачам наприкінці XIX століття. Чотири роки тому пересувний цирк на воді киянам презентували москвичі під керівництвом Андрія Шевченка — колишнього харків’янина, професійного гімнаста, а нині відомого дресирувальника морських левів, які показали свою знамениту «Водну феєрію». Тепер увазі публіки пропонується шоу іншої команди російських акторів, програму яких цікаво переглянути глядачам різного віку.

Тетяна ПОЛІЩУК, фото Костянтина ГРИШИНА, «День»
Газета: 
Рубрика: