Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ні» концептуальній русифікації

Міністерство освіти підготувало документ, впровадження якого ставить під загрозу всі напрацювання української освіти останніх десятиліть
26 січня, 2011 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Інтелігенцію України сколихнули запропоновані ініціативи Міністерства освіти і науки, молоді і спорту, висловлені у проекті «Концепції мовної освіти України». На думку ректора Львівського національного університету ім. Івана Франка, Івана Вакарчука, а також проректорів, деканів факультетів цього університету й багатьох інших фахівців, які мають стосунок до формування державної мовної політики в країні, цей проект не можна ухвалювати через його суперечність із нормами чинного Закону про мови та положеннями «Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, згідно з якою будь-які заходи щодо розвитку територіальних мов повинні здійснюватися «без шкоди для викладання офіційної мови (мов) держави». На думку наукової інтелігенції Львівського національного університету, зміст задекларованої концепції мовної освіти України є «спробою реанімувати імперську мовну політику, яку більшовицька система силоміць впроваджувала в Україні». Відтак, провідні науковці цього університету написали свої зауваження та пропозиції до проекту «Концепції мовної освіти України», в яких відзначили, що наразі в такому варіанті, цей проект, «як і законопроект «Про мови в Україні» №1015-3, не передбачає врегулювання мовного питання, а поглиблює поділ у суспільстві та збільшує штучно створену напругу між носіями різних мов».

«Опублікований документ фактично дає підстави для того, щоб у сфері освіти російська мова користувалася невиправданими перевагами, суттєво зменшуючи стимули до вивчення державної української мови не тільки представниками інших національностей, які мешкають в Україні, а й українцями», — йдеться у зверненні відомих українських письменників, що з’явилося вчора на сайті УНІАН. Звернення підписали: Наталка БІЛОЦЕРКІВЕЦЬ, Теодозія ЗАРІВНА, Микола РЯБЧУК, Людмила ТАРАН, Ірен РОЗДОБУДЬКО, Олександр ІЛЬЧЕНКО, Анатолій ДНІСТРОВИЙ, Ірена КАРПА, Лариса ДЕНИСЕНКО та інші.

 

Продовження теми на стор. ТЕМА «Дня»
Газета: