Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Маленьких українців стає все більше

Якщо раніше найбільшою народжуваність була на Волині та Закарпатті, то тепер «підтягується» cхідна Україна та Крим
30 грудня, 2010 - 00:00
«ПЕРШИЙ СНІГ» / ФОТО КОСТЯНТИНА БОБРИЩЕВА

Що стосується тенденцій, які складаються із народжуваністю в Україні, то вони — майже європейські. Так, кількість нових життів, які з’являються в Україні, поступово з кожним роком збільшується, починаючи з 2002 року. У Європі — з 2001 року. Загальний коефіцієнт народжуваності нині склав 1,5% (15 немовлят на 10 жінок), у Європі — близько 1,8. Правда, на думку директора інституту демографії та соціальних досліджень Елли Лібанової, для того, щоб покоління відтворювалися, потрібен коефіцієнт 2,2%. «Потрібно, щоб 10 жінок за все своє життя народжували 21-22 дитини... Україна — не єдина країна, у якій спостерігається депопуляція. Якщо б не було міграційного припливу до країн Західної Європи, то по всій Європі вже була б депопуляція», — зазначила вона.

Тож тим більше, за таких умов кожне народження дитини в Україні — це велика радість. Нагадаємо, що минулий 2009 рік став рекордним роком за кількістю народжень: в Україні торік з’явилося на світ 530 тисяч немовлят (на 20 тисяч більше, ніж у 2008 році). І якщо в минулому році й на початку цього лідерами по кількості новонароджень були Київ та західні області, то, згідно з останніми даними Міністерства юстиції України, із серпня по жовтень показники народжуваності покращилися у всіх регіонах, крім Харківщини та Дніпропетровщини. Лідером є Полтавщина, де народжуваність зросла на 23%. На 16% зросла народжуваність на Запоріжжі, Сумщині, Київщині, майже на стільки ж — на Сумщині та в Чернівецькій області. 17% росту дала Донеччина, а АР Крим — 19%.

І знову — інтрига. З 1 січня в Україні удвічі зросте допомога при народженні дитини: при народженні первістка виплачуватимуть уже 25 тисяч, другої дитини — 50 тисяч, третьої — 100 тисяч. Чи приведе це до сплеску народжуваності — поки що невідомо. Але експерти одностайні в тому, що збільшення соціальних виплат — не найкращий варіант стимулювання народжуваності. Як наголошують фахівці Інституту демографії та соціальних досліджень, найкраще підвищувати народжуваність, і це довела практика європейських країн, допомагаючи молодим сім’ям з дітьми купити собі житло, а мамі — підтримуючи її бажання працювати (звичайно, не за копійки) завдяки широкому функціонуванню дитячих садочків.

Старший науковий співробітник Київського економічного інституту та Київської школи економіки Олена Нізалова в газеті «День» у своїй статті «Як підвищити народжуваність?» (25 листопада 2010 р.) зауважила:

«...Самі люди відповідають, що їм треба, — стабільність економіки, порядок на ринку житла та високоякісні послуги дитячих дошкільних закладів. Останнє, до речі, є, мабуть, найвпливовішим чинником, що пояснює тривалість зростання народжуваності в Франції — країні, на яку в Європі рівняються в успіхах у розв’язанні проблеми низької народжуваності».

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: