Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

23 грудня, 2010 - 00:00

«Термінологія сучасного мистецтва»

Так називається словник, який днями презентовано в київській галереї «Дукат». Автори книжки — відомі мистецтвознавці Гліб Вишеславський та Олег Сидір-Гібелинда — зібрали терміни, неологізми та жаргонізми, поширені в художній практиці сучасного візуального українського мистецтва та дали їм визначення. Це перше видання, яке в тлумаченні термінів сучасного мистецтва спирається переважно на вітчизняні матеріали. До словника увійшли як загально вживані серед мистецтвознавців терміни («постмодернізм», «нонконформізм»), так і авторські терміни, неологізми, жаргонізми, які більш-менш вдало характеризують певний творчий метод художників («світлограми», «кретинічний реалізм», «геліографіті»). Деякі з термінів віднайдені безпосередньо авторами словника в процесі роботи з першоджерелами — пресою, інтерв’ю, каталогами, буклетами виставок, прес-релізами. Автори словника сподіваються, що це видання слугуватиме кращому розумінню сучасного мистецтва серед широкого загалу читачів та стане першою зі сходинок у подальших наукових розвідках професіоналів. Тексти словника створювали впродовж 2007—2009 рр.

Актриса на всі часи

Читачі британської газети про театр The Stage визнали Джуді Денч кращою театральною акторкою всіх часів, пише inopressa.ru, посилаючись на The Guardian. Голосування тривало впродовж десяти тижнів, а серед кандидатів на це звання були такі відомі актори, як Лоуренс Олів’є, Пол Скофілд і Ральф Річардсон. Як зазначає видання, явну перевагу за кількістю голосів мали ті актори, які ще живі. Зокрема, вони посіли місця з другого до четвертого (Мегі Сміт, Марк Райленс та Іен Маккеллен відповідно). На п’ятому місці опинився легендарний актор Лоуренс Олів’є, який помер 1989 року і перебував на сцені майже 60 років. Дев’яте місце в списку посіла Ванесса Редгрейв. Нагадаємо, Джуді Денч почала грати в театрі з 1957 року. Вона є власницею семи премій імені Лоуренса Олів’є, найпрестижнішої британської нагороди в галузі театрального мистецтва. Також Денч відома своїми ролями в кіно, зокрема, вона грала роль М. — начальниці Джеймса Бонда у фільмах цієї серії. Денч багато разів номінувалася на «Оскар», але одержала цю нагороду лише одного разу — за роль у фільмі «Закоханий Шекспір».

Багатоликий Гришковець

Нещодавно популярний російський письменник, драматург і актор Євгеній Гришковець представив чергове творіння свого музичного проекту з Максимом Сергєєвим. Альбом «Радіо для одного» став четвертим спільним диском гурту «Гришковець і Бігуді». Десять пісень із платівки послідовно презентувалися в інтернеті, в тому числі дві з них — «Візьми мене за руку» і «Вірити» — на lenta.ru. Незабаром диск вийде на лейблі «Снігурі». А з 20 січня в прокаті стартує фільм «Сатисфакція», в якому Євгеній Гришковець виступив як співавтор сценарію та зіграв одну з головних ролей.

Гобеленові квіти

Персональна виставка народного художника України Людмили Жоголь, яка експонується в Українському Фонді культури, — це справжнє різноквіття та різнотрав’я серед зими. Квіти і трави — улюблена тема гобеленів майстрині. Людмилу Жоголь надихають елегантні «Іриси» та грубий «Коров’як». Інколи рослина трактується фантастично — і набуває особливого, символічного значення («Квітка весни»). При цьому важливими можуть бути сліпучо-яскраві («Ранок», «Іриси») чи вишукано-стримані, майже монохромні барви («Сухі трави», «Квіти осені»). Дивовижна й сама фактура гобеленів митця — то традиційно-гладка, то доповнена ворсом, бахромою — чи вплетеними до загальної тканини нитками срібного новорічного «дощика» («Травневий дощ»). Інколи квіти й трави Людмили Жоголь створюють цілі галявини та луки, а часом розростаються у величезні старі дерева та непролазну гущавину, яка населена птахами, — весняні, літні, осінньо-золотаві та пізньо-осінні. А ще Жоголь створює казки — «Птахи щастя» і абстрактну мелодію «Музики», повідомляє Оксана ЛАМОНОВА.

Кіносага про ляльки

Перед мультфільмом студії Pixar «Тачки-2», який вийде на екрани в червні наступного, 2011 року, демонструватимуть короткометражку за участю персонажів з «Історії іграшок». Про це повідомляє сайт Collider із посиланням на блоги Walt Disney Рictures. Головними героями короткометражної стрічки стануть ляльки Барбі та Кен. За задумом авторів мультфільму, вони вирішують податися у відпустку на Гаваї. Інших подробиць про сюжет поки немає. Lenta.ru нагадує, що в червні у прокат вийшов повнометражний мультиплікаційний фільм «Історія іграшок: Велика втеча». Ця стрічка стала завершальною частиною трилогії. Картину зацікавлено зустріли критики та глядачі. Третя «Історія іграшок» зібрала у світовому прокаті понад мільярд доларів і стала найбільш фінансово успішним мультфільмом за всю історію кіно. Традиційно всі повнометражні стрічки Pixar супроводжуються короткометражками — винятком є лише оригінальна «Історія іграшок», перший фільм студії, який вийшов 1995 року. Зокрема, перед «Великою втечею» в кінотеатрах демонструвався шестихвилинний мультфільм «День і ніч».

Газета: 
Рубрика: