Видно, це вже в людській природі, глибоко в нашій підкірці — в останніх числах грудня забувати все погане і неприємне. Передсвятковий настрій пробрався й до Верховної Ради. У кулуарах встановили новорічну ялинку, Катерина Лук’янова (фракція НУ-НС) роздавала своїм колегам по парламенту ялинкові прикраси. Більше того, в Раді навіть з’явився зайчик. Журналіст програми «Сніданок з 1+1» Роман Вінтонів прийшов до парламенту в новорічному плюшевому костюмі зайця. Реакція на «зайчика» була різною. Хто посміхнувся, хто сфотографував на мобільний, а хто покрутив пальцем біля скроні. Пильна співробітниця прес-служби ВР Ірина Кармелюк спробувала вивести «зайчика» — мовляв, це парламент, а не карнавал. Але журналісти відстояли колегу.
«Бити людей стільцем по голові можна, а прийти в костюмі зайця — не можна», — втрутилася кореспондентка «Дня». Представниця прес-служби не знайшла що заперечити, і ретирувалася.
Втім, пригоди зайчика меркнуть на тлі метань із пенсійною реформою. Із цим законопроектом дійсно відбуваються дивні речі. Буцімто 13 грудня уряд вніс цей законопроект до Верховної Ради. Зареєстрували текст, присвоїли номер, але в порушення всіх регламентних норм ніхто — ані депутати, ані журналісти, ані люди, яких це стосується, — не змогли з ним ознайомитися. З якоїсь незрозумілої причини його не розмістили на сайті.
В понеділок спікер повідомив, що Кабмін відкликав із парламенту документ на доопрацювання. Вчора вранці з’явилася інформація про те, що його знову внесли.
«Це повне ігнорування всіх норм, — обурився в розмові з «Днем» бютівець Остап Семерак. — Текст було прийнято Кабінетом Міністрів на своєму засіданні. Поміняти в ньому комусь або ще щось можна лише на засіданні Кабінету Міністрів. Чи було в понеділок увечері засідання Кабінету Міністрів? Не було! Що вони могли змінити? На підставі чого?»
На думку депутата, цим метанням є два пояснення. Перше — немає жодного погодженого тексту. Друге — не хочуть шокувати людей перед Новим роком.
Потрібно сказати, що друге пояснення звучить більш правдоподібно. Насправді, той витік, який стався неділю тому, вже трохи шокує. Це, перш за все, підвищення пенсійного віку для жінок. Якщо вірити цьому документу, із 2011 року жінкам таки почнуть поетапно підвищувати пенсійний вік до 60 років (чоловіків у цьому плані поки вирішили поберегти), страховий стаж для призначення пенсій за віком підвищать усім українцям на 10 років. І що найнесподіваніше — військовим та іншим спецкатегоріям громадян, які виходять на пенсію в 35-40 років, доведеться чекати 60-річчя, аби отримати кровно зароблену пенсію... «Це стосуватиметься тих військових пенсіонерів, які зараз масово звільняються з органів внутрішніх справ, безпосередньо з Української армії та СБУ, — пояснив Сергій Соболєв. — Коли говорять, що у нас у 40 років ідуть на пенсію, то треба розбиратися по кожному випадку окремо. Я думаю, якщо зробити інформаційний запит, то ви побачите, що в 40 років іде на пенсію дуже обмежена кількість людей. Це ті, хто має інвалідність, хто пройшов бойові дії — рік за кілька років. Ці люди мали право отримувати таку пенсію. Інші ж отримували цю пенсію в 45 — 50».
Утім, є один пункт, який громадськість, напевно, підтримає обома руками. Серед ключових положень Пенсійної реформи від Кабміну — значне скорочення пенсій депутатів, чиновників, суддів та ін. Хоча й тут є каверза. Верхню межу пенсії для нинішніх елітних пенсіонерів ніхто обмежувати не буде. Тут можновладці пригадали 22 статтю Конституції про соціальні гарантії. Правда, про неї різко забувають, коли потрібно підняти мінімальну пенсію. Для довідки: в країні сім мільйонів осіб отримують мінімальну пенсію, яка складає 750 гривень. Усім зрозуміло, що на ці гроші пенсіонер не проживе.