Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

15 грудня, 2010 - 00:00

Янукович бачить запоруку безпеки України у членстві в ЄС

Членство в Європейському Союзі стане головною, остаточною запорукою безпеки України в умовах позаблоковості, яка є безальтернативним вибором для країни. Про це вчора заявив Президент України Віктор Янукович у своєму виступі на нараді з керівниками закордонних дипломатичних представництв України, що відбулась у Києві. Він вкотре підкреслив, що рішення України про неучасть у військових союзах не є самоусуненням від наявних безпекових проблем у регіоні та світі. «Це, скоріше, створення умов для безперешкодного безпекового співробітництва України з усіма провідними світовими силами», — пояснив В.Янукович. Він також наголосив, що Європейський Союз є оптимальною моделлю суспільного розвитку, економіки, публічних інститутів, і в перспективі Україна буде у складі євроспільноти. Водночас, за його словами, у своїх очікуваннях на європейському напрямку «ми спустилися із захмарних висот на грунт реальності». «Ми налаштовані без зайвого галасу досягати поставлених цілей. Формула успішної зовнішньої політики в сучасній Європі проста: успішні реформи, помножені на здатність говорити зі світом однією мовою — мовою власних національних інтересів», — зазначив Президент. Він також наголосив, що сучасна українська дипломатія є не лише «рупором реформ, але їхнім безпосереднім учасником».

Ходорковського нагородили за правозахисну діяльність

Екс-голові «Юкоса» Михайлу Ходорковському, який перебуває в російській в’язниці, вручили престижну правозахисну винагороду. На вручення почесної премії імені доктора Райнера Хільдербрандта за правозахисну діяльність приїхала мама Ходорковського Марина Пилипівна. Нагородження проходило в Німеччині, в Музеї Берлінської стіни. Нагороду їй вручив уповноважений у справах людини в уряді Німеччини Маркус Льонінг. На церемонії він підкреслив, що справа екс-власників «Юкоса» носить явний політичний відтінок, а Росія продовжує демонструвати, що не зацікавлена у відновленні дружніх відносин з Європою. Раніше федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель запитувала Володимира Путіна відносно цієї справи, але виявила зайву м’якість. Разом з Михайлом Ходорковським нагороду отримав і його адвокат Юрій Шмідт. До цього він не раз пояснював, що звинувачення успішних бізнесменів у розкраданні всієї нафти є абсурдними. Нагороду на згадку про відомого правозахисника Райнере Хільдебрандта заснувала його дружина, директор музею Берлінської стіни, Олександра. Раніше преміями було відзначено відомих борців за права людини в усьому світі.

Помер архітектор Дейтонської угоди

На 70-му році життя помер спецпосланник США в Афганістані та Пакистані Річард Холбрук. У п’ятницю американського дипломата в критичному стані було доставлено в клініку недалеко від Вашингтона. Він переніс операцію на серці. Річард Холбрук найбільш відомий своєю участю в укладанні Дейтонської угоди 1995 року, яка поклала край громадянській війні в Боснії та Герцеговині. За цей успіх політика було номіновано на Нобелівську премію світу. Президент США Барак Обама заявив, що він та його дружина Мішель глибоко засмучені смертю Річарда Холбрука — «справжнього колоса американської зовнішньої політики, який зробив Америку безпечнішою, сильнішою і такою, що викликає повагу». Він повідомив, що зустрівся з сім’єю Холбрука після його смерті. Співчуття висловила і держсекретар Гілларі Клінтон. За вміння переконувати різних військових лідерів сісти за стіл переговорів Холбрук отримав прізвисько Бульдозер. Його дипломатична кар’єра почалася в 1962 році. З того часу він працював при всіх президентах-демократах — від Кеннеді до Обами.

Ахмадінежад звільнив голову іранського МЗС

Президент Ірану звільнив Манучехра Моттакі з посади міністра закордонних справ країни. Хоча конкретний привід для цього рішення Махмуда Ахмадінежада не називається, судячи з усього, причиною відставки стала боротьба за владу в Тегерані, передає Бі-Бі-Сі. Ніщо не провіщало настільки стрімкого звільнення людини, яка довгий час була ключовою фігурою на переговорах із Заходом з приводу ядерної програми Ірану. Тимчасовим виконуючим обов’язки міністра закордонних справ Ахмадінежад призначив свого близького соратника Алі Акбара Салехі, який відповідає за ядерну програму країни. Повідомлення про відставку Моттакі отримав у Сенегалі, де він перебуває з офіційним візитом. У Ірані Моттакі нерідко критикували за те, що його відомство погано протистоїть міжнародному тиску з метою зупинити програму зі збагачення урану. На думку аналітиків, відставка Моттакі може бути частиною силової гри, яка вже довгий час ведеться між іранськими лібералами і консерваторами. Його відхід з МІДу в короткостроковій перспективі позбавить Ахмадінежада критики, проте надалі це може викликати нове незадоволення в парламенті, якому все менше подобається Ахмадінежад у ролі президента, говорять експерти.

Газета: 
Рубрика: