Переглянути повнометражну документальну стрічку про гетьмана по обидва боки Дніпра (виробництво студії «ВІАТЕЛ», ведуча Наталя Сопіт, оператор — Георгій Кривошеєнко) прийшло близько 1000 студентів та викладачів, що неабияк збентежило режисера. «Перед такою великою аудиторією я ще не виступав — у Києві на прем’єру прийшло 700 людей, в Острозькій академії — 500», — зазначив перед переглядом заслужений діяч мистецтв України Василь Вітер і попередив публіку: «Не налаштовуйтеся на батальні сцени. Нам хотілося глянути на гетьмана як на просту людину, яка любила і яку любили, яку зраджували, яка помилялася і яка була натхненником великої нації...».
Майже дві години фільму збігли непомітно. Публіка віддячила авторові оплесками, а потім обступила щільним, у кілька рядів, кільцем — імпровізована прес-конференція тривала понад годину. Питання, що їх ставили Василеві Вітру, стосувалися різних аспектів: Хмельницького-характерника, який володів сильною енергетикою і вмів вести бій без зброї, хтось говорив про військо гетьмана, як про найсильнішу армію Європи, хтось питав, «Чому Сенкевич саме так, а не інакше, зобразив Хмельницького?», хтось наполягав, що вся помилка Хмельницького в тому, що він не дав піти татарам далі, хтось хвалив козаків як перших модників, а дехто наголошував суто на «шерше ля фам...»...
Ганна ІВАНИЦЬКА, член-засновник «Просвіти»:
— Враження від фільму прекрасне. Переглядаючи цей фільм, я, напевно, пережила найкращі хвилини свого життя. Сьогодні збирала всю «Просвіту», Спілку політв’язнів, аби всі прийшли подивитися... Ми не знаємо достеменно своєї історії, а тут дізналися про долю Хмельницького — і на фоні його військових подвигів, і на фоні його особистого життя. Він створив козацьку державу, яка є предтечею нашої соборної України. Нам треба заохотити молодь переглянути цей фільм, бо молодь тепер часом трошки інша, як ми були. Як мені було сімнадцять, то я вже була у молодіжній вітці ОУН. Іншої дороги нам тоді не було — ми мусили десь причинитися до відродження нашої держави. І мені хочеться, щоби діти й сьогодні утверджували нашу державу, а для цього молодь має вчити нашу історію. Тоді молодь знатиме, що треба утвердити, утримати нашу державу. Я десять років була на Сибіру, але за тим не шкодую — не розчарувалася, не зневірилася. І зараз стою на захисті нашої історії, нашої мови, а мені вже вісімдесят п’ять... Тримає мене незборенний дух — одвічної стихії, боротьби за нашу державу. Я хочу, щоби всі тим духом жили.
Богдан ГНІДЕЦЬ, професор кафедри мостів і будівельної механіки Інституту будівництва «Львівської політехніки»:
— Я отримав величезне задоволення від того, що у фільмі зібрана величезна кількість інформації. Звичайно, дещо я знав, читав, але сьогодні дізнався дуже багато нового, і це нове було дуже гарно представлено: цікаво, переконливо. Важливо, що цей фільм заставляє думати. Крім того, показана велич Хмельницького — не така, як часом описано в деяких книжках. Особливо мене зацікавило інформація наприкінці фільму про перезахоронення Хмельницького. Цікаво би було дізнатися, наскільки вона правдива, бо раніше я знав, що і поховання Хмельницького, і церкву знищили — або москвини, або поляки... Вважаю, що фільм не лише цікавий, а й має виховне значення для молоді. Було би добре налагодити випуск дисків.
Фільм «Богдан Хмельницький. Історія життя» представлений у Львові Міжнародним інститутом культури, освіти та зв’язків з діаспорою Національного університету Львівська політехніка. А сама ідея показати стрічку у вишах вже апробована «Днем» і головним редактором Ларисою Івшиною — фактично покази відбуваються слідами зустрічей «Дня». Відтак, за короткий проміжок часу фільм вже подивилися студенти і викладачі Острозької академії і «Львівської політехніки». Зі Львова Василь Вітер поїхав до Чернівецького національного університету. Також найближчим часом знімальна група представить «Богдана Хмельницького» у вишах Івано-Франківська, Чернігова, Черкас, Донецька, Кам’янця-Подільського, Луцька, а на початку грудня — у Перемишльському університеті (Польща).