Українське кіно побачили у Кембриджі
Третій раз в Університеті Кембриджа відбувся Фестиваль українського кіно, який з 2008 року проходить у рамках Програми з вивчення української мови і культури. Глядачі побачили дві стрічки з ранньої творчості Олександра Довженка — політичний детектив «Сумка дипкур’єра» та комедію «Ягідки кохання», а також роботу сучасних українських режисерів «Мудаки. Арабески». Цього року в рамках програми запроваджено курс «Українська література та кіно у ХХ сторіччі». Значна увага у цьому курсі приділяється вивченню творчості Довженка. Зважаючи на це, організатори кінофестивалю запропонують глядачам кінострічки з доробку українського режисера. «Довженко відомий у світі за фільмами «Земля», «Арсенал», «Звенигора». Ми хочемо показати глядачам інший, мало відомий на Заході ранній етап творчості цього видатного українського митця», — пояснив керівник Української програми у Кембриджському університеті професор Рорі Фіннін. Іншою важливою місією кінофестивалю є представлення публіці сучасного українського кіно. «В певному сенсі сучасні українські кіномитці є послами України у світі і заслуговують на нашу увагу та підтримку», — підкреслив Р. Фіннін. Цього року сучасне кіно буде представлене спільною роботою десяти молодих режисерів — циклом новел під назвою «Мудаки. Арабески». «Незважаючи на труднощі, молоді талановиті українські митці продовжують створювати яскраве кіно», — сказав Р. Фіннін. За його словами, через творчість Олександра Довженка організатори фестивалю хочуть показати яскраве минуле українського кіно, а через короткометражні роботи Володимира Тихого, Віри Яковенко, Івана Тимшого та інших — його майбутнє. Картини люб’язно надані кіностудією імені О. Довженка та Клубом українського кіно при Колумбійському університеті.
Натюрморти у темних тонах
У Музеї російського мистецтва демонструється персональна виставка молодої київської художниці Ірини Годунової. При цьому йдеться не просто про «збірку нових робіт», а, скоріше, про реалізацію давнього й цілком визначеного задуму, чим і можна пояснити дивовижну цілісність та гармонійність експозиції. Виставка складається з натюрмортів останніх років, свідомо створених під старих майстрів. Річ тут, звичайно, не в алюзіях на голландське тихе життя, барочні обманки чи Сурбарана, хоч не обійшлось і без цього. Набагато важливіше — якість письма, дуже ретельного й тонкого, композиційні прийоми, саме ставлення до предмета, зрештою, символічна насиченість (на цьому прикладі, втім, суто суб’єктивна, авторська). Роботи Ірини Годунової — натюрморти темних фонів. Такі і «Ніч», і «Весна». Саме це визначає їхню певну суворість, загадковість, але водночас і камерність, інтимність до відчуття майже повної беззахисності. Це воістину тихе життя, яке точиться не те що відлюдно, скоріше — під захистом якихось грандіозних стін та кімнат («Гілочка абрикоси», «Натюрморт зі старим кошиком»). У цьому особливому сутінковому просторі розпускаються квіти, визрівають ягоди, лопаються стиглі плоди; тут живуть равлики, а ось метелики й бабки сюди, скоріше за все, залітають випадково — так само, як і птахи, про які нагадують лише маленькі крапчасті яєчка («Орхідеї та гранат», «Полуниця», «Іриси», «Айва»). Винятки ж справляють враження боязких, хоч і зацікавлених, «виглядань» у навколишній світ, де, хоч би як там було, небо та світло («Сон-трава», «Конвалії»), розповідає Оксана ЛАМОНОВА.
«Дзиѓа» проведе джаз-марафон
Починаючи з 2 до 12 грудня в 13 містах України і Польщі пройде Х Міжнародний фестиваль Jazz Bez. Львів, Харків, Севастополь, Тернопіль, Луцьк, Івано-Франківськ, Рівне, Ужгород, Люблін, Варшава, Перемишль, Санок і Новіца стануть частиною десятиденного джаз-марафону, повідомляють організатори. Jazz Bez цього року відзначить свій десятирічний ювілей. Уже десять років фестивалю вдається не лише не втрачати актуальності, а й щороку розширювати коло шанувальників цього музичного жанру, залучаючи дедалі більше нових міст України до джаз-руху. Мета Jazz Bez — зібрати в строкату, але гармонійну картину всі можливі стилі джазу: swing, fusion, bi-bop, jazz-rock, funk, cool, free jazz і багато інших. Учасниками Jazz Bez стануть: Dzyga Jazz Quartet, Марина Захарова & Agabeyli Brothers (Україна), «Перше сонце» і Second Approach Trio (Росія), Full Blast (Німеччина), LeLa project (Вірменія та Україна), New Trio, Karolak Quartet, Oktawia, Mencel Trio, Old Rzech Jazz Band, (Польща), BrassBastardz і Lt Acidjazz Orchestra (Литва) та українсько-польські колективи Futurethno, Litvinyuk Acoustik Jazz, Portrety та російсько-українські — Юрій Яремчук та Олексій Лапін, Тетяна Балакирська & «Free-SpokenBand», Alex Maksymiv Projekt з музикантами з Канади, Голландії та Португалії. Організатором фестивалю Jazz Bez є львівське творче об’єднання «Дзиѓа».
Шматочок України в Лівані
У Бейруті відбулося офіційне відкриття Українського культурного центру, передає Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу МЗС. Цю громадську неурядову організацію було створено з ініціативи українців, які мешкають у Лівані, за сприяння амбасади України. На акції був присутній Посол України в Лівані Володимир Коваль. При центрі, який очолила Юлія Хемаді, діятимуть курси української мови для ліванців та ліванських дітей українського походження, курси арабської мови, книгозбірня, творчі гуртки, в тому числі любительські танцювальні гуртки для дітей і дорослих, спортивні секції.