Незважаючи на те, що Київ вважають містом культурним, дефіцит мистецьких фестивалів у столиці відчутний вже давно. Проте Владислав Троїцький, відомий як керівник та засновник Центру сучасного мистецтва «Дах», «батько» відомого етно-хаос-гурту «Даха Браха» та загалом помітна персона в мистецькому житті Києва, вже котрий рік вносить свої корективи в art-ситуацію. Створений за ініціативою пана Троїцького ГогольFest пропонує ознайомитися із зразками сучасного мистецтва. У цьому році фестиваль, котрий переважно проходив на території кіностудії імені О. Довженка, можна справедливо вважати масштабною культурною акцією міжнародного рівня.
Отже одночасно в різних павільйонах відбувалися вистави, концерти, перформанси — кожен відвідувач мав можливість обрати найцікавіше для себе.
Своєрідним урочистим відкриттям фесту стало візуальне шоу Multiverse (у перекладі — «множинний Всесвіт») на майдані Незалежності просто неба. Для реалізації цього проекту було запрошено колектив La Fura dels Baus з Барселони, відомий своїми візуальними перформансами. У шоу задіяні близько 100 акторів. Сітка з людськими тілами, манекени, колесо — як символ життя-коловороту, музика гурту «Даха Браха» — все працювало на створення образу Всесвіту й коловороту людського життя...
ГОГОЛЬFEST ТЕАТРАЛЬНИЙ
Доволі значимою для прихильників ГогольFest є театральна складова проекту. Театральні колективи з різних міст України, котрих запросили долучитися до мистецької події, з тих чи інших причин були варті уваги глядача та керівництва фестивалю.
Уже вкотре, а тепер і в рамках ГогольFest у Києві зустріли «Солодку Дарусю» Івано-Франківського музично-драматичного театру в постановці режисера Ростислава Держипільського. Цукрові півники для глядачів, музичне етно, досить виважені акторські роботи, попри деяку складність інсценізації роману Матіос... і знову аншлаг у одному з павільйонів кіностудії.
Очікуваними гостями на фестивалі став колектив Львівського академічного театру імені Леся Курбаса зі своєю прем’єрною виставою «Король Лір». Театр імені Леся Курбаса, як завжди, готовий до експериментів, особливо коли з’являється можливість творити у площині ритуалу, оповідаючи історію про вічні цінності як своєрідну філософську притчу. Напевне, саме задля цього для постановки шекспірівського тексту було запрошено туркменського режисера, добре відомого в Центральній Азії Овлякулі Ходжакулі.
Про стрімкий ритм життя та божевілля людини в цьому ритмі говорили актори театру «Нова сцена» в виставі «Облом off». Постановку здійснив Микола Осипов за п’єсою Михайла Угарова.
Звісно, деякі київські театри мали змогу тепер вже у рамках «Гогольфесту» зустрітися зі своїм глядачем. Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра показав дві вистави. «Куди подме вітер» за п’єсою італійського автора Луїджі Піранделло «Ліола» (постановка Олексій Лісовець) є своєрідною сценічною ілюстрацію філософії режисера, його розуміння етичних понять та проблем моралі через пасажі італійської комедії. Вистава «Граємо Чонкіна», котра була визнана у Києві як кращий режисерський дебют акторів театру Олександра Кобзаря і Андрія Самініна, дозволила в театрально-ігровій формі, з величезною кількістю акторських та режисерських трюків представити відомий роман Войновича.
Представив свої вистави в рамках ГогольFest театр «Вільна сцена» під керівництвом Дмитра Богомазова. У виставі-перформансі «Натомість народжена» за п’єсою Софокла глядачі змогли побачити нову Антігону — виняткову особистість у хворобливому, знівеченому світі.
Вистава «Щастя» — спільний проект Нового драматичного театру на Печерську та Театральної майстерні Андрія Білоуса за повістю Андрія Платонова «Река Потудань» захопив глядачів ГогольFest чистотою почуттів головних героїв, тонкощами образної системи і, звісно, багатою платонівською мовою, яку режисер-постановник Андрій Білоус зберіг у своїй виставі максимально.
ГОГОЛЬFEST МУЗИЧНИЙ
Однією з найпомітніших музичних подій ГогольFest став концерт Jazz in Kiev, у якому взяли участь два різні за звуковою стилістикою колективи. The Outsiders із Білорусі грає лише власну музику, створену Павлом Аркеляном, котрого вважають одним із найцікавіших інструменталістів у своїй країні. Філософія музиканта, його світорозуміння реалізовуються через джазові інтонації, котрі сам він кваліфікує як постімпресіонізм. Це авангардний джаз із величезною кількістю музичних варіацій та особистих емоцій. Павел Аркелян грає на саксофоні, флейті та клавішних. А, окрім нього, The Outsiders представляють Людмила Круковська (бас) та Андрій Маврін (барабани).
Джазова Україна була представлена гуртом Lush Life. Під музику, запропоновану Сергієм Овсянниковим, Богданом Кільчиком, Діаною Овсянниковою, Валентином Корнієнком та Денисом Боєвим слухачі могли навіть танцювати. Це українська адаптація французького джазу, біля витоків якого в 40-і роки ХХ століття був відомий французький гітарист Джанго Рейнхардт. Гурт є унікальним, адже на такі запальні джаз-ритми в Україні спроможні одиниці, а цей напрямок представлений лише Lush Life.
ГОГОЛЬFEST. ІНШЕ
ГогольFest пройшов в Україні вчетверте. Окрім театру й музики, концепція проекту включає літературу, кіно, візуальні проекти — VAP (Visual Art Program). Вагомою особливістю є також інформаційно-освітній контент фесту. Адже його гості, окрім суто мистецьких заходів, могли відвідати численні майстер-класи, презентації та лекції.
Проект відомий не лише в межах України, але й із впевненістю заявив про себе в інших країнах світу, дозволивши іноземним колегам також... Поговорити з Гоголем сьогодні...