Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гроші або морози

Через газові борги комунальників ряд міст ризикує не розпочати опалювальний сезон
1 вересня, 2010 - 00:00

Україна знову ризикує зустріти похолодання та морози разом з газовими конфліктами. Проте цього разу не з «зовнішніми», а «внутрішніми»... Підприємства теплової комунальної енергетики (ТКЕ) станом на минулу п'ятницю розрахувалися за спожитий природний газ лише на 78%. І їх загальна сума заборгованості перед дочірньою компанією НАК «Нафтогаз України» — «Газом України» — за цей період перевищує 2,26 мільярда гривень.

Як констатують у компанії, найбільші борги за газ у підприємств ТКЕ Донецької (473 мільйони гривень), Дніпропетровської (329 мільйонів гривень), Луганської (267 мільйонів гривень), Харківської (223 мільйони гривень) та Одеської (133 мільйони гривень) областей. А столична енергокомпанія АЕК «Київенерго» станом на п'ятницю заборгувала ДК «Газ України» понад 1,93 мільярда гривень при рівні оплати в 2010 році в 56%.

Найнижчий рівень розрахунків за спожитий з жовтня минулого року природний газ у підприємств ТКЕ Луганської (48%), Закарпатської (52%), Житомирської (62%) областей та м. Севастополь (57%). Натомість підприємства ТКЕ Миколаївщини розрахувалися на 100%. Трохи менше — на 97% — підприємства Чернівецької, на 96% — Полтавської, на 91% — Черкаської, на 90% — Львівської областей.

Взяти за приклад колег з Миколаївщини в ДК «Газ України» закликають усі підприємства теплової комунальної енергетики країни. А щоб досвід «переймався швидше», газовики порушили перед державними органами влади питання щодо зміни керівництва низки підприємств ТКЕ-боржників. Терпіння компанії вже вичерпали керівники дев'яти теплопостачальних підприємств. Їх за ініціативою ДК «Газ України» протягом останніх місяців замінили. На черзі голови ще близько двадцяти ТКЕ.

Як зазначається на сайті «Газу України», за наявності у підприємств ТКЕ заборгованості за природний газ, спожитий з 1 жовтня минулого року, компанія не укладатиме з ними договорів на постачання природного газу в опалювальному сезоні 2010—2011 років та не виділятиме їм планові обсяги природного газу.

Тим часом, за послуги теплопостачання, яких, не дай боже, ризикує не отримати чимала частина країни, доведеться платити на 29,7% більше... Про це днями повідомив перший заступник міністра з питань житлово-комунального господарства Григорій Семчук. «Очікуване збільшення тарифів на послуги теплопостачання в середньому по Україні складе 29,7%», — сказав він, виступаючи з інформацією про заходи соціального захисту населення в зв'язку з формуванням тарифів на послуги ЖКГ у Верховній Раді в понеділок.

Семчук наголосив, що це збільшення пов'язане виключно з урахуванням підвищення газової складової в собівартість 1 Гкал тепла — з нинішніх 179 гривень до 232 гривень. І при цьому збільшення вартості тарифів на послуги теплопостачання, за словами заступника міністра, не дозволить повністю компенсувати виробництво тепла та гарячої води, а лише дозволить збільшити його в складовій собівартості до 79%.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: