Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Податкова «чернетка». Спроба друга

Експерти «Дня» про плюси та мінуси оновленого варіанту кодексу
5 серпня, 2010 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Учора в Міністерстві фінансів України відбулася презентація Податкового кодексу, оприлюдненого напередодні для всеукраїнського обговорення. До публічної дискусії «податкову біблію» готували ретельно. Принаймні про це заявляють у Міністерстві фінансів та Державній податковій адміністрації України (ДПАУ). Очевидно, цьому посприяла надто бурхлива реакція бізнес-спільноти на окремі податкові заповіді та критика глави держави варіанту кодексу, підтриманого депутатами в першому читанні.

На всенародне обговорення розробники документа відвели небагато часу. Так, до 5 серпня уряд має узагальнити всі пропозиції та не пізніше 5 вересня 2010 року подати їх до парламенту. Пропозиції та зауваження до проекту приймаються за адресою [email protected], повідомили в ДПАУ.

В оновленому проекті Податкового кодексу можна виділити декілька суттєвих відмінностей від попереднього варіанта. Зокрема, зник пункт про податок на нерухомість та оподаткування доходів громадян, отриманих від розміщення вільних коштів на банківських депозитах. Немає й раніше заявленого урядом пункту про запровадження прогресивної шкали податку на прибуток для фізичних осіб: зберігається єдина ставка податку на рівні 15%. Не передбачає кодекс і звільнення будівельних робіт та операції з продажу житла на первинному ринку від сплати ПДВ, за що раніше ратувало Міністерство регіонального розвитку та будівництва України.

При цьому в кодексі пропонується запровадити туристичний збір, який стягуватиметься з туристів готелями, кемпінгами, санаторіями (що направляють туристів на поселення в будинки або квартири, які перебувають у власності чи оренді) і суб’єктами, уповноваженими місцевими радами стягувати цей збір. Ставку збору пропонується встановити в розмірі 0,5-1% від вартості тимчасового помешкання або нічлігу, не враховуючи витрат на харчування, побутові послуги, телефонні рахунки. Отримані кошти надходитимуть до місцевих бюджетів і будуть використовуватися для розвитку туристичної інфраструктури відповідної територіальної общини.

Серед іншого, проект передбачає зниження ставки податку на додану вартість (ПДВ) з 20% до 17% починаючи з 1 січня 2014 року (з 1 січня 2012 року — 19%, з 1 січня 2013 року — 18%). Крім того, передбачається зниження ставки податку на прибуток підприємств з 25% до 20% з 1 січня 2014 року (з 1 січня 2012 року — 24%, з 1 січня 2013 року — 22%).

На думку Президента України Віктора Януковича, ухвалення Податкового кодексу зробить Україну «державою зі зрозумілою податковою політикою».

 

Закінчення на стор.ЕКОНОМIКА
Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: