Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Український «конструктор атомів і молекул» служитиме медицині

Передові розробки вітчизняних учених у сфері нанотехнологій принесуть свої плоди вже наступного року
21 липня, 2010 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Днями в Міжнародному центрі електронно-променевих технологій Національної академії наук України (НАНУ) відбулася презентація нової компанії «Нанотехнології в медицині» («НаноМедТех»). Створена для промислового впровадження передових розробок українських учених у сфері нанотехнологій, ця компанія унікальна тим, що нарешті об’єднала українських науковців та бізнесменів. Ініціаторами її створення стали президент НАНУ, академік Борис Патон і відомий бізнесмен Сергій Тарута, який виступив інвестором цього масштабного проекту.

«Науковий потенціал нашої країни величезний, розробки вчених унікальні, але вони так і залишаться лише на папері чи просто перетечуть за рубіж, якщо не будуть підживлюватися інвестиціями з боку держави чи приватного капіталу, — зазначив на презентації компанії Сергій Тарута. — Тому так важливо налагодити взаємовигідне партнерство в інноваційній сфері, від якого зрештою виграють усі. Нанотехнології — це, без перебільшення, технології майбутнього, і думати про майбутнє ми просто зобов’язані, а головне — ці розробки безпосередньо покликані служити людям і підвищувати якість їхнього життя. У цьому я бачу особливу соціальну значущість нашого проекту, його гуманітарну цінність».

За словами Тарути, інтерес до співпраці з ученими в новому напрямку пояснюється позитивним досвідом використання нанорозробок на металургійних підприємствах корпорації «Індустріальний Союз Донбасу». Проте в процесі створення «НаноМедТеху» питання прибутку не розглядалося, визнав Сергій Тарута. Що, на щастя вчених, не перешкодило бізнесменові на першому етапі витратити на створення лабораторії та закупівлю спеціальної установки 1 мільйон доларів. «А на розвиток буде потрібно значно більше грошей, це будуть десятки мільйонів доларів», — додав Тарута.

Перший повномасштабний проект, реалізацію якого розпочав «НаноМедТех», — промислове виробництво наночасток металів, оксидів металів та інших матеріалів за унікальним методом електронно-променевого осадження у вакуумі. Зазначена технологія, розроблена в Інституті електрозварювання ім. Є. Патона академіками Борисом Патоном і Борисом Мовчаном, не має аналогів у світі й надає можливість отримувати наночастки різних елементів та їхніх комбінацій, що впливають на життєдіяльність організмів на клітинному рівні, з будь-яких матеріалів.

«Головна перевага цієї технології — в тому, що вона забезпечує можливість отримати дуже чисті наночастки практично всієї Таблиці Менделєєва. А перевага установки з виробництва наноматеріалів — у високій продуктивності, що дуже важливо для промислового використання. Вона, до того ж, захищена патентами», — розповів генеральний директор «НаноМедТех» Ігор Парнета. За його словами, всі патенти за цією технологією в медичному напрямі вже викуплені самою компанією, і за багатьма проектами здійснюються роботи з замовниками.

Застосовувати вітчизняні нанопродукти можна буде не лише в медицині, а й у сільському господарстві чи ветеринарії. Проте медицина — основний напрям нової компанії. Більше того: як заявив Борис Патон, вже 2011 року планується вивести на ринок медичні препарати на основі наночасток. На думку Патона, перші ліки буде створено на базі наночасток срібла, яке, як зазначив учений, може позбавити людство від цілої низки захворювань, у тому числі раку. «Тут можна отримати і мазі, і гелі на основі срібного порошку», — зазначає він.

Розвиватися компанія могла б ще швидше, додає генеральний директор «НаноМедТех» Ігор Парнета. Якби держава взяла на себе функцію інтегратора проектів... Поки ж цю роботу, як констатує Парнета, виконує сама компанія, для чого потрібно чимало часу і сил. І це в той час, коли в розвинутих країнах за нанотехнологіями офіційно визнали майбутнє і виділяють на їхній розвиток рекордні суми. Зокрема, загальні світові інвестиції на розробки нанотехнологій щорік перевищують 15 мільярдів доларів. Найбільше грошей на ці дослідження витрачають США та Японія.

«Інноваційний прорив йде на очах. І Україна має унікальний шанс «ускочити в останній вагон цього інноваційного потягу», — зазначив присутній на презентації голова Державного комітету України з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко.

Проте для того, щоб не лише «вскочити в потяг, а й поїхати в ньому», українським нанотехнологіям, як вважають учені та бізнесмени, потрібен державний координуючий центр. Таким вони пропонують визначити наукову установу Інститут нанотехнологій України. На думку Бориса Патона, новостворена установа у вигляді «координаційної ради вчених» має взяти на себе функцію інтегратора діяльності наукових установ і приватних інвесторів в єдиний процес з розробки конкретного наукоємного продукту з високою інтелектуальною вартістю.

Володимир Семиноженко від імені держави взявся всіляко сприяти вітчизняній наноіндустрії. За його словами, держава з часом від нанотехнологій отримає в мільйони разів більше, ніж витратить на їхній розвиток зараз. Семиноженко також пообіцяв, що в новому Податковому кодексі для наноіндустрії будуть істотні привілеї.

«Розвиток технологій шостого устрою, ядром якого є нанотехнології — це найбільш прямий і найбільш короткий шлях для України до економічного зростання і лідерства, — вважає Володимир Семиноженко. — Сьогодні, коли бізнес і держава сталі єдині в розумінні значення науки для майбутнього, у нас з’явився шанс вивести Україну в лідери світової науки й економіки. Це дуже позитивний сигнал для вчених, у тому числі для майбутніх учених».

Перспективи розвитку світового ринку нанотехнологій величезні. Так, експерти провідної компанії з маркетингових досліджень RNCOS прогнозують його загальне зростання в 2010—2013 роках на 18%. Згідно зі звітом Nanotechnology Market Forecast to 2013 за березень цього року, особливо динамічно розвиватиметься ніша, пов’язана з сільськогосподарським виробництвом, — протягом наступних двох років цей ринок зросте до 50% і в загальному обсязі становитиме 1,6 трильйона доларів.

ЩО МОЖУТЬ НАНОТЕХНОЛОГІЇ

МЕДИЦИНА, БІОЛОГІЯ: Як стверджують учені, нанороботи вже навчилися відрізняти ракові клітини від здорових і в найближчому майбутньому зможуть позбавити пацієнтів від важких і небезпечних процедур опромінення. Вони позбавлять від необхідності хірургічного втручання і забезпечать правильну «дієту», здійснюючи доставку калорій в організм.

Більш того, як переконаний британський футуролог Обрі де Грей, завдяки нанотехнологіям стане можливим регулярно оновлювати клітини організму і таким чином фактично досягти безсмертя.

Завдяки нанотехнологіям стане можливим підвищити біологічну сумісність різних протезів і імплантів з нервовими тканинами людини. Можливо, збудеться мрія письменників-фантастів, які описували нейроінтерфейси, що дозволяли людям майбутнього взаємодіяти з комп’ютерами безпосередньо через нервову систему.

Їхньою великою перевагою є можливість проводити діагностику організму шляхом узяття клітинних проб без хірургічних розрізів.

IT-ТЕХНОЛОГІЇ: Нанотехнології створять надпродуктивні комп’ютери наступного покоління — мікрокомп’ютери. Нанотехнології здійснять таку ж революцію в управлінні матерією, яку комп’ютери створили в маніпулюванні інформацією.

ПРОМИСЛОВІСТЬ: Компанія Battelle, один з найбільших партнерів Міністерства енергетики США, оголосила про створення «розумного» покриття, яке допоможе запобігати корозії металів. Покриття само розпізнає місця, в яких метал розпочав ржавіти, на найбільш ранніх стадіях, коли процес неможливо помітити неозброєним оком. Інтелектуальним це покриття роблять нанотехнології.

Можливість створення конструкцій на нанорівні змінить машинобудівну індустрію. Точніше, поховає її — відпаде потреба в проміжних машинах, які необхідні для створення інших машин. Їх замінять універсальні наноконструктори, здатні створити будь-який пристрій на рівні атомів і молекул.

Нанотехнології можуть забезпечити прорив в освоєнні космосу, зробивши можливим автоматичне будівництво і самоскладання орбітальних станцій і роботів для дослідження інших планет. Енергію нанороботи черпатимуть з сонця, а сировину для роботи братимуть в довкіллі.

ЕНЕРГЕТИКА: Можливість практично безконечного відтворення будь-якої конструкції за наявності сировини і деякої кількості енергії — вельми невеликої, як запевняють учені, — роблять нанотехнології універсальною технологією майбутнього. ККД здобуття електроенергії з сонячного світла, наприклад, у разі застосування нанотехнологій може досягати 90% проти 20% у сонячних панелей, які застосовую сьогодні. Це не лише розв’язує проблему енергозабезпечення самих нанороботів, але і відкриває широкі перспективи для розв’язання енергетичних проблем людства.

ДОВIДКА «Дня»

Нанотехнології — це галузь фундаментальної та прикладної науки і техніки, яка має справу з методами виробництва і застосування продуктів із заданою атомарною структурою, іншими словами — продуктів, створених шляхом маніпулювання окремими атомами і молекулами. Тобто управління молекулами і атомами за заданими людиною характеристиками.

Наночастки — це частки, розміри яких не перевищують 100 нанометрів (1 нанометр — 10—9 метра) і складаються з 106 або меншої кількості атомів. Під наночастками мають на увазі цілком конкретні (і, передусім, штучно створені) молекулярні конструкції.

Багато компаній вже вміють складати атоми і молекули в деякі конструкції. У перспективі, стверджують вчені, будь-які молекули складатимуться подібно до дитячого конструктора, оскільки будь-яку хімічно стабільну структуру, яку можна описати відповідною формулою, можна й побудувати.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: