Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спека трохи спаде

Синоптики українського Гідрометцентру прогнозують у середньому 30 оС до кінця тижня
20 липня, 2010 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Українські синоптики радять запастися терпінням: за прогнозами українського Гідрометцентру, в найближчі два тижні в Україні утримається досить висока температура. Найвищі температурні показники в Україні сягатимуть 35 — 37-градусної відмітки, при цьому температура повітря може коливатися (опускатися) на кілька градусів. На думку начальника українського Гідрометцентру Миколи Кульбіди, такий температурний режим провокує парниковий ефект від людської діяльності та, власне, самі природні фактори.

«Це менше стосуватиметься західних областей, де температура зазвичай на 5 градусів нижча, в Карпатах узагалі буде комфортною, а найвищі температури спостерігатимуться не на півдні, а на сході та північному сході країни», — сказав начальник українського Гідрометцентру. Найбільша спека буде не в Криму, а на сході та південному сході — до 36 — 37 градусів.

Сьогодні буде деяке зниження температури по всій Україні: за прогнозами Гідрометцентру, в Києві сьогодні та в середу вдень буде 27 — 33 градуси. У четвер — на градус вище. Крім того, найближчими днями прогнозуються й дощі — особливо на заході, сході та в Криму. Наразі, за словами метеорологів, рекордної температури повітря, зокрема, в Києві, ще не побито — найвищу синоптики зафіксували в 1936 році (39,3 градуси).

Про високу температуру влітку на планеті ще два місяці тому попереджали фахівці Національної американської космічної асоціації (NASA). За їхніми розрахунками, цього року Тихий океан виділяє значно більше тепла, ніж зазвичай, і це веде до розігріву нижніх шарів атмосфери Землі. Але вітчизняні метеорологи з Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту не погоджувалися з припущеннями американців. Газеті «День» вони сказали, що літо цього року буде в Україні «в межах норми», тобто в середньому 25 — 30 градусів удень. Щоправда, з частими дощами.

Цей прогноз стосувався першої половини літа. Але вже почалася друга, і ось що повідомили «Дню» спеціалісти довгострокового пронозу. «Із 20 числа по Україні ми будемо спостерігати зниження температури на кілька градусів. До кінця тижня похолодає до 30 градусів. Значне ж похолодання буде в останній тиждень липня — по всій Україні, але найбільше — на півночі. Серпень буде таким, як і в минулі роки, — теплим, в окремі дні температура буде вищою за норму. Очевидно, підвищення температури будемо спостерігати в першій декаді серпня», — сказав «Дню» Владислав Тимофієв, науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту.

Основна турбота людей в спеку — як її пережити, як зменшити дискомфорт. «Пити побільше рідини, одягати легкий світлий одяг і перебувати в прохолодних приміщеннях» — це загальні поради Міністерства охорони здоров’я України. Особливо важко переносять високу температуру люди, які перенесли інсульт, інфаркт, які потерпають від гіпертонії, стенокардії чи ішемічної хвороби серця тощо. Головний клінічний імунолог України, професор, доктор медичних наук Валентина ЧОП’ЯК рекомендує якомога менше перебувати в жаркі дні просто неба.

— Найкориснішим є ранішнє сонечко — коли воно сходить і до десятої години ранку, — розповідає Валентина Володимирівна. — Такі сонячні промені м’яко стимулюють шкіру, її захисні механізми. Пізніше активніше діють інфрачервоні промені, які більш агресивно проникають у шкіру і перенапружують імунну систему, що може призвести до формування місцевого імунодефіциту.

— Шкіра — це досить велика поверхня, і така депресія імунологічного нагляду, звісно, відбивається на загальному імунологічному нагляді в організмі. Другий сприятливий період для перебування на свіжому повітрі — після п’ятої години вечора і до заходу сонця. Тривалість перебування на сонці, а особливо — коли тільки починаєте засмагати, — 10—15 хвилин, не більше. Коли організм звикне до сонячних променів, можна перебувати на сонці впродовж півгодини — години.

— Напевно, треба окремо сказати про тих, що мають алергію на сонце?

— Маєте рацію. Такий стан фахівці називають сонячною ідіосинкразією. Основні її прояви — потужне почервоніння шкіри, висипи, свербіж, набряки, затруднене дихання. В мене є два пацієнти, які взагалі не можуть перебувати на сонці в період активного сонячного випромінювання і тільки у захмарену погоду бувають на повітрі. Також протипоказане перебування на сонці людям, які мають пухлинні процеси, аутоімунні захворювання. Різка зміна клімату, підвищена інсоляція (від латинського — виставляти на сонце. — Т.К.) — це ті чинники, що можуть спровокувати загострення чи стрімкий розвиток вищеназваних захворювань. Останніми роками засмагання стало в усьому світі доволі модним. А особливо — у Сполучених Штатах Америки та в Австралії. Втім, неупереджена статистика констатує, що за останні двадцять років значно, у десять (!) разів, у цих країнах зросло число людей, які мають рак шкіри — меланому.

— Яка температура повітря є комфортною для організму?

— Від 20 до 25 градусів — тоді тепловіддача і теплосприйняття є для організму найбільш фізіологічними. При температурі понад 25 градусів посилюються обмінні процеси, що може негативно відбиватися на організмі людини. Тому жінки, які довший час хочуть відчувати себе молодими (саме з огляду на стан шкіри), повинні пам’ятати, що сонце корисне у досить невеликих дозах — півгодини, максимум — година. Цього часу цілком достатньо, і при цьому буде збережено вологість і тургор шкіри.

— У магазинах є доволі великий вибір сонцезахисних кремів. Чи справді ті креми убезпечують шкіру від засмагання, тобто чи треба ними користуватися?

— Якщо до їхнього складу входять натуральні складники, — без сумніву. Особливо тим особам, що мають чутливу до сонця шкіру. Якщо ж крем не допоміг і ви все ж таки обгоріли, можна прийняти для зменшення запальної реакції ібупрофен. Почервоніння можна змастити кефіром чи сметаною. І, зрозуміло, впродовж кількох (а може, й декількох) днів взагалі не перебувати на сонці.

— У спекотну погоду дуже хочеться пити. Що радите вживати саме в спеку?

— Передовсім і однозначно — аж ніяк не спиртне. Не бажано споживати й лікувальні мінеральні води, бо вони активізують сольовий обмін, а це збільшує тепловіддачу і негативно впливає на діяльність серцево-судинної системи, наднирників, функціональну здатність обмінних процесів центральної нервової системи. В спекотну пору дуже корисно пити гарячі чаї. А особливо добрий у спеку зелений чай. Дуже корисними є кваси та узвари, споживання яких поліпшує тонус судин. Втамувати жагу можна й водою з лимонним соком. Не раджу освіжатися холодними напоями і морозивом — споживання таких продуктів знижує температуру на 1 — 2 градуси тільки в ротовій порожнині, жаги не втамовує, одначе призводить до переохолодження ділянки носоглотки. А солодке середовище і переохолодження — сприятливі умови для розвитку респіраторних захворювань. Дуже хочеться морозива? Поєднайте його з гарячими чаєм чи кавою або підігрітим соком.

Свій раціон бажано не навантажувати жирами та білками.

— У спекотні дні більшість городян полюбляє водні (на озерах чи річках) процедури. Чи порадите щось таким відпочивальникам, особливо за умови різкої різниці температури повітря та води?

— За умови високої температури повітря важливо поступово входити у холодну воду. Різкі перепади з гарячого в холодне провокують спазм судин. Ймовірні навіть смертельні випадки від гострої коронарної чи мозкової недостатності, й особливо це стосується людей старшого віку. Також про це треба думати, коли заводимо у воду діточок (малюки мають досить нестійку серцево-судинну систему). Тому входження у воду, звикання до низької, порівняно з температурою повітря, температури води має бути поступовим. Треба зважати й на те, що переохолодження може спровокувати загострення хвороб суглобів, бронхів і нирок. Найбільш комфортною для організму є температура води 21—25 градусів. На загал можу сказати, що купатися таки треба, бо це надзвичайно корисно для здоров’я, але — у чистих озерах і річках, щоб убезпечити себе від гепатиту А та кишкової палички.

ДО РЕЧI

Криворізька мерія віддала фонтан дітям

Жителі Дніпропетровщини страждають від небувалої затяжної спеки. Навіть у глибокій тіні стовпчик термометра піднімається до 37 градусів за Цельсієм. Тим часом синоптики прогнозують подальше підвищення температури. Особливо важко в ці дні людям, які мають серцево-судинні захворювання. Аби допомогти пережити спеку, мер Дніпропетровська Іван Куліченко оголосив режим підвищеної готовності для бригад «швидкої допомоги». Соціальним службам міста і районів рекомендовано особливу увагу приділяти людям літнього віку — провести обхід пенсіонерів і в разі потреби допомогти їм з доставкою води, продуктів та медикаментів. Звертаючись до населення Дніпропетровська, мер закликав людей, які страждають на серцево-судинні захворювання, зайвий раз не виходити з будинку, обмежити поїздки громадським транспортом, а батьків під час прогулянок не залишати дітей без нагляду, аби вберегти їх від теплових та сонячних ударів. Аби уникнути нещасних випадків на вулицях, І. Куліченко звернувся до власників торговельних мереж, ринків і закладів харчування організувати для мешканців міста пункти безкоштовної роздачі питної води в громадських місцях, на зупинках транспорту і на вокзалах. Тим часом влада іншого промислового центру Дніпропетровщини — Кривого Рогу — офіційно дозволила дітям купатися... у фонтані біля будівлі міськради. Точніше кажучи, водойму уподобали самі діти, а керівники мерії вирішили не лише не перешкоджати, а й створили для купання всі умови, адже в місті діє лише два офіційні пляжі, та й ті знаходяться на околицях Кривого Рогу. У фонтані біля мерії, який захопила дітвора, набагато чистіше і безпечніше. За порядком стежить наряд міліції. Замість технічної води у водойму пустили питну воду, крім того, по четвергах у трьох басейнах фонтану проводиться санобробка. До послуг дітей та їхніх батьків — туалет та їдальня міськради. У такому незвичайному режимі фонтан біля мерії працюватиме аж до 1 вересня. Більше того, місцева влада тепер розмірковує над тим, аби надати дітям також інші фонтани Кривого Рогу.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ

Тетяна КОЗИРЄВА, «День» Львів
Газета: 
Рубрика: