На відміну від кампанії «Незгасима свічка» 2008 року (що проводиться до кожних роковин Голодомору), міжнародну акцію «Не дамо згасити свічу пам’яті», головними ініціаторами якої виступили Світовий конгрес українців та Український інститут національної пам’яті, влада не підтримала. Більше того, ця акція, що стартувала 19 червня біля Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні, виникла передусім як реакція на ставлення до трагічної події 1932—1933 років, яке демонструє нинішня влада, що, за словами президента Світового конгресу українців Євгена Чолія, взяла за основу московську інтерпретацію. Свідчень такого ставлення — достатньо, від символічних — як-от вилучення розділу про Голодомор із сайту глави держави, до конкретних та практичних: реєстрації законопроекту із пропозицією вилучити із Закону України «Про Голодомор 1932—1933 років в Україні» твердження про те, що Голодомор є геноцидом, а також заяви міністра освіти та науки Дмитра Табачника про те, що з освітніх програм буде також вилучено відповідне твердження.
— Таким чином, сучасна влада та провладні політичні сили ігнорують не тільки ряд беззаперечних доказів про Голодомор як геноцид українського народу, а й діючий закон про Голодомор, — резюмує Євген Чолій.
Парадоксальна та, по суті, абсурдна ситуація, коли влада вмикає реверс щодо питання, в якому Україну протягом попередніх років підтримало 14 країн світу, викликала потребу нагадати всім українцям та світовій громадськості про справжні причини, наслідки та організаторів геноциду.
Відтак минулої суботи, 19 червня (адже саме на цей місяць, за словами дослідників, припав пік голодних смертей українців), біля Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні зібралися найвищі ієрархи українських церков: УПЦ Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви та Української греко-католицької церкви. Зібралися, аби разом із небайдужими громадянами (таких виявилося близько двох сотень) помолитися за невинно вбитих. А от представників УПЦ Московського патріархату серед духовенства не було.
Свічки пам’яті, освячені під час молебну, проїдуть усіма областями України, резиденціями Європарламенту та ООН, а також 32-ма країнами світу (Велика Британія, Австралія, США, Іспанія, Канада, Аргентина, Бразилія, Греція, Росія, Бельгія, Вірменія, Грузія, Естонія, Італія, Казахстан, Латвія, Литва, Молдова, Німеччина, Норвегія, Польща, Парагвай, Португалія, Румунія, Сербія, Словаччина, Угорщина, Узбекистан, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія), де за жертв геноциду молитимуться представники різних релігій та конфесій, політики, діаспоряни.
— Ми закликаємо всіх українців в Україні та за її межами активно підтримати цю акцію — просвітницьку та політичну, — заявив під час свого виступу біля Меморіалу пам’яті Степан Романів, голова проводу ОУН. — Ми також закликаємо Президента України відмовитися від твердження про те, що Голодомор не був геноцидом.
На відміну від представників влади, які акцію «Не дамо згасити свічу пам’яті» проігнорували, переважна більшість українських телеканалів на неї відреагували.
Інформаційні сюжети вийшли в ефір суботніх вечірніх випусків новин на «Інтері», «5 каналі», ICTV, «24» і навіть на ТРК «Україна», але не на Першому Національному. У вечірніх новинах НТКУ цього дня жодного повідомлення про акцію не з’явилося. Мабуть, забракло ефірного часу. Зате ми, платники податків, з ефіру державного каналу дізналися про щасливий шлюб шведської принцеси Вікторії та її тренера з фітнесу...