Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Четвертий» не продався?

Росія скуповує в Україні все, що «рухається»
10 червня, 2010 - 00:00

«Сбербанк» Росії розглядає можливість придбання контролю в одному з першої десятки українських банків. Про це журналістам у вівторок повідомив директор управління стратегії «Сбербанку» Дмитро Тарасов. «Нам цікаві об’єкти для поглинань з топ-10», — заявив він і конкретизував, вказавши, що «Сбербанк» зацікавився, у тому числі й можливістю придбання Райффайзен Банку Аваль в Україні.

Тарасов підкреслив, що для «Сбербанку» РФ ринки України, Білорусі, Казахстану — пріоритетні. «Наша присутність у цих країнах даватиме нам синергетичний ефект», — пояснив він, а також розповів, що на сьогодні дочірній банк «Сбербанку» займає в Україні 20 місце, тоді як російський банк ставить за свою мету входити до п’ятірки найбільших банків у країнах своєї присутності через три-п’ять років. У зв’язку з цим, додав Д. Тарасов, «Сбербанку» в Україні, зокрема, цікаве придбання крупного гравця.

Банкір відмовився назвати інші фінансові установи в Україні, що можуть бути потенційно цікавими «Сбербанку» як об’єкти для поглинання (окрім Райффайзен Банку Аваль), проте зауважив, що зараз багато європейських банків реструктурують свої активи на ринках, що розвиваються. Банкір також розповів, що для «Сбербанку» важливу роль у розвитку бізнесу в Україні грає пом’якшення політичного клімату. «Зміни в керівництві країни створюють додаткові позитивні відтінки для нашої присутності в Україні», — додав він.

Цікаво, що напередодні аналогічна інформація з’явилася і в Україні. Дочірній банк «Сбербанку» Росії (Київ, група «Сбербанку») проводить due diligence Райффайзен Банку Аваль (Київ) у рамках вивчення можливості повного викупу банку в групи «Райффайзен». Як повідомив Інтерфакс-Україна, посилаючись на джерела на банківському ринку, директор департаменту консалтингу інвесткомпанії «Конкорд Капітал» (Київ) Андрій Герус, об’єм операції, за його оцінкою, може перевищити 2 мільярди дол., або 16 мільярдів гривень (0,55 грн. за акцію), виходячи з того, що вартість банку може скласти до двох балансових капіталів. Сьогодні ринкова капіталізація Райффайзен Банку Аваль оцінюється в 1,1 мільярда дол.

Що ж відбувається насправді? Відповідаючи на це запитання «Дню», начальник служби зв’язків із громадськістю та корпоративних комунікацій Райфайзен Банку Аваль в Україні Леонід Зябрев заявив: «Ця інформація не відповідає дійсності». Коли ж «День» спробував перевірити ще раз це категоричне ствердження безпосередньо в голови правління банку Володимира Лавренчука, Зябрев повідомив: «Це не тема Володимира Миколайовича. Він не може продавати банк, оскільки є, як, наприклад, і я, найнятим робітником, менеджером, а рішення про продаж може ухвалюватися лише акціонерами банку, які перебувають у Відні». Зябрев підтвердив «Дню», що інформація про те, що банк не продається, надійшла від акціонерів. «У нас є офіційне повідомлення від прес-секретаря Групи Райффайзен про те, що всі чутки є безпідставними».

Але чи буває дим без вогню? Можливо, сторони просто не зійшлися в ціні? У будь-якому випадку, ці «чутки» вкотре підтверджують версію про те, що російський бізнес отримав вказівку скуповувати в Україні все, що тільки можна. А київський Банк Райффайзен Аваль в Україні не просто «рухається», він у нас четвертий у рейтингу НБУ.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: