Події останніх днів в інформаційному просторі України відзначилися малоконструктивною динамікою.
Ще в понеділок, 7 червня, «5 канал» звернувся з офіційним листом до Президента України, у якому заявив про тиск з боку голови Служби безпеки України Валерія Хорошковського. У документі йшлося про те, що телеканал намагаються знищити «через можливе скасування судом рішення конкурсу на виділення частот Нацрадою з питань телебачення та радіомовлення від 27 січня 2010 р. з подальшою втратою ліцензій». Зауважимо, що день тому подібний лист, тільки вже безпосередньо до голови СБУ, опублікував на «Українській правді» журналіст телеканалу «ТВі» Роман Скрипін. Серед іншого журналіст попереджав про загрозу для функціонування каналу внаслідок судового позову з боку U.A. InterMedia Group Limited стосовно розподілу частотного ресурсу.
На наступний день після відкритого звернення «5-го» Окружний адмінсуд Києва повністю задовольнив вимоги групи телеканалів «Інтер» та позбавив «5-й канал» та «ТВі» частот на мовлення.
Суперечності між групою каналів «Інтер» з одного боку та «5 каналом» і ТВі з другого виникли після 27 січня 2010 року, коли Національна рада з питань телебачення та радіомовлення прийняла рішення про розподіл радіочастотного ресурсу. За результатами конкурсу найбільшу кількість частот отримали телеканали TBi — 33 частоти і «5 канал» — 26 частот. А U.A. Inter Media Group виграла 20 частот.
У квітні медіа-холдинг U.A. Inter Media Group, який до призначення на нову посаду очолював Валерій Хорошковський, а нині — його дружина Олена Хорошковська, вирішив відмовитися від ліцензій на мовлення, отриманих 27 січня. Своє рішення він пояснив тим, що, на його думку, конкурс відбувся з порушеннями чинного законодавства. Відтак телеканали НТН, Enter Film і Enter Music, що входять до складу холдингу, оскаржили результати конкурсу в судовому порядку.
Згідно із Законом України «Про Національну раду з питань телебачення і радіомовлення», рішення Нацради приймаються на засіданнях її членів шляхом голосування. Для прийняття рішення достатньо п’яти голосів, але засідання вважається таким, що відбулося, за наявності шести членів ради з восьми. При прийнятті рішення про розподіл радіочастотного ресурсу були відсутні три члени Нацради, але рішення було прийняте п’ятьма голосами. Тобто формально привід для того, щоб говорити про ймовірні порушення чинного законодавства, знайти можна. Але тоді виникає запитання: чому U.A. Inter Media Group так довго мовчала, перш ніж заявити про порушення при проведенні конкурсу?
Ситуація навколо «5-го каналу» та «ТВі», є закономірним наслідком загального стану країни, коли бізнес тісно зрісся з владними структурами та відстоює власні інтереси. Змінилася влада в країні — отримали вплив інші бізнесові кола. Тепер вони перелаштовують під себе увесь суспільний механізм.
Це вже не перше звинувачення, яке останнім часом пролунало на адресу СБУ. Нагадаємо, що нещодавно отець-ректор Українського католицького університету Борис Гудзяк оприлюднив меморандум про візит до університету представника Служби безпеки України з метою переконати ректора, що його обов’язком є застерегти студентів відможливих протиправних дій політичного характеру («День» писав про це у №89 від 27 травня 2010 року). Окрім того, ще на початку квітня телеканал «ТВі» звернувся з відкритим листом до Віктора Януковича, заявивши, що канал «став об’єктом грубого тиску з боку Служби безпеки України». Член Нацради Віктор Понеділко також заявляв про тиск на нього як члена регуляторного органу та звинувачував у війні з Нацрадою сімейство Хорошковських («Українська правда», 22 березня 2010 року). Ситуацію із позбавленням частот у Національній раді коментувати відмовилися, зазначивши лише, що невдовзі на сайті з’явиться офіційний коментар. В офіційному зверненні Нацрада зазначила, що яскраво виражений конфлікт медіа-бізнесів може бути вирішено лише в суді, а тому для Нацади обов’язковим буде виконання його рішення. Окрім цього, у зайві йдеться: «Справа не в тому, що хтось із учасників січневого конкурсного процесу був незадоволений або того дня мав поганий настрій. Суть у тому, що є всі підстави говорити про відсутність передбаченого законом кворуму при проведенні конкурсу, крім того, діяла заборона судів на його проведення. У конкурсі брали участь 42 компанії, однак результати задовольнили лише «ТВі» та «5 канал». Частоти на розвиток, які отримали «ТВі», «5 канал» та група «Інтер» на січневому конкурсі, — це додатковий шанс на збільшення як своєї аудиторії, так і своїх прибутків. Тому хотілося б, щоб телеканали та їхні топ-менеджери говорили з громадськістю чесно — отримання або неотримання додаткового шансу на розвиток не означає загроз існуванню або виживанню телеканалу». Виникає запитання: якщо конкурс стосовно розподілу частот взагалі був неправомірним, то чому частот позбавлені лише два канали, адже телеканали групи «Інтер» теж отримали дуже велику у порівнянні з іншими кількість частот.
Хоч би якими були суперечності інтересів різних бізнесових груп, одне зрозуміло точно: у боротьбі за вплив та рейтинги інтереси звичайних українців і держави стають не те що чимось другорядним, а взагалі непотрібним. Телеканал ТВі та «5 канал» здійснювали мовлення українською мовою, їхній формат був відмінним від телеканалів групи «Інтер». Їхня ліквідація спричинить ще більшу монополізацію українського телеефіру, стандартизує його формат.
Про свободу слова, як і боротьбу проти цензури, перед великою загрозою монополізації в цій ситуації говорити вже не буде сенсу. «Інформаційні ями», що утворяться на місці колишніх інформаційних джерел, в результаті призведуть спершу до інформаційного вакууму, а зрештою і до вибухонебезпечної консервації. Небезпечної — передусім для партії влади.
КОМЕНТАРIІ
Володимир МЖЕЛЬСЬКИЙ, шеф-редактор «5 каналу»:
— Під брендом «5 канал» слід розуміти дві телерадіокомпанії «НБМ» та «Експрес-інформ». 26 частот, які оскаржувалися у суді, належать ТРК «НБМ», яку ви знаєте як «5 канал». Ці частоти передбачають ліцензію саме на інформаційне мовлення, яке здійснювалося на каналі. Якщо нам не вдасться повернути частоти, то з осені каналові доведеться перейти на частоти ТРК «Експрес-інформ», але це вже буде ліцензія на просвітницьке мовлення. Тобто канал змінить своє обличчя і випускатиме в ефір документалістику, мультики. З цього всього можна зробити висновок, що «5 канал» заважає комусь саме як інформаційний.
Ще одна проблема в цій ситуації полягає в тому, що більшість людей, які працювали на каналі (а це 500 осіб. — Прим. «Дня»), опиняться на вулиці, тому що просвітницький канал не потребує такого людського ресурсу. Це вражає, адже ми пережили кризовий період, не скоротивши жодного журналіста.
Я думаю, що Президент просто не володіє інформацією стосовно того, що тут відбувається. Але після останніх подій я сподіваюся на його реакцію. Звичайно, Президент не може скасувати чи змінити рішення суду, але розставити крапки над «і» з певними панами у нього є можливість. Адже в країні є особи, які не розмежовують власні інтереси та інтереси держави. Тому дуже хочеться, щоб Президент дізнався про те, що його оточення кидає тінь на його ім’я.
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ, генеральний директор «ТВі»:
— Ми будемо оскаржувати рішення Окружного адмінсуду Києва, оскільки правда на нашому боці. Без цих частот канал зможе працювати тільки у дуже обмеженому режимі. Але це вже не матиме значення, бо якщо пан Хорошковський може у такий посіб відібрати частоти, то не проблема для нього й узагалі закрити решту каналів.
Ми очікуємо, що Президент прийме рішення про заміну людини на посаді голови Служби безпеки, тому що таку відповідальну роботу не може виконувати людина, яка працює на задоволення власних інтересів.
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ уже встиг відреагувати на звинувачення з боку редакційної ради «5 каналу». «Шановні панове журналісти «5 каналу», з подивом для себе ознайомився з опублікованим вчора (7 червня) відкритим листом, в якому ви мене звинувачуєте в тиску на ваш канал. Рішуче спростовую все викладене у цьому листі», — йдеться у заяві глави СБУ, повідомляють «Українські новини». Хорошковський вимагає від представників «5 каналу» привселюдно надати докази обвинувачень, які він вважає неправдивими. «Або пояснити причину і назвати ініціаторів цього потоку неправди», — ще одна вимога голови СБУ. Зі слів Хорошковського, проблема, порушена «5 каналом» у своєму зверненні, перебуває на розгляді в судових органах. «І його (суду) рішення стане критерієм оцінки фактів і обставин оскаржуваних питань», — вважає він.
Єдиною на цей момент реакцією від влади стала заява заступника глави адміністрації Президента Ганни ГЕРМАН у ході чат-конференції на «Кореспондент.net». Герман запевнила, що «5 канал» працював, працює і буде працювати. «5 канал» не закриє жоден із судів». Проте, поки немає жодних конкретних дій, перебування як «5 каналу», так і «ТВі», про який Ганна Герман взагалі не згадувала, в інформаційному просторі країни залишається під загрозою.
ПОКИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
На прес-конференції представників «ТВі» та «5 каналу» головний редактор «ТВі» Віталій Портніков оприлюднив відкритий лист, адресований Президенту. У листі висунуто ряд вимог, серед яких — створення незалежної парламентської комісії по розслідуванню фактів зловживання службовим становищем голови СБУ та члена Вищої ради юстиції Валерія Хорошковського в інтересах власного бізнесу, призупинення виконання ним повноважень на обох посадах на час проведення розслідування, здійснення громадського контролю за формуванням Національної ради, а також припинення використання судової системи з метою знищення незалежного медіа-простору.