Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Під «перехресною» перевіркою

Сьогодні для 400 тисяч абітурієнтів розпочалося тестування
2 червня, 2010 - 00:00

Незважаючи на новації, які впровадило цього року нове керівництво Міністерства освіти та науки України, зовнішнє незалежне оцінювання лишилося незмінним атрибутом випускної кампанії. Змінилося тільки те, що в кінці травня школярі відгуляли останні шкільні дзвоники та випускні, а вже потім взялися за зовнішнє оцінювання. Сьогодні, 2 червня, вони складатимуть перші тести — з української мови та літератури. Далі, аж до 23 червня включно, — з іноземних мов, біології, географії, математики, історії України, хімії та фізики. Всього у тестуванні візьме участь понад 430 тисяч учасників, 72% яких — це цьогорічні випускники.

— Попри всі словесні баталії та дискусії, що тривали впродовж останніх трьох місяців, і попри певні фінансові труднощі, нам вдалося виконати весь комплекс робіт вчасно, — коментує директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор ЛІКАРЧУК. — Вирішено питання про те, як довозити учасників до пунктів тестування. А їх цього року понад тисячу. Багато голів облдержадміністрацій, міських голів видали спеціальні розпорядження, якими доручили підвезення абітурієнтів до місць проведення ЗНО. Потужні кроки у цьому плані зроблено в Харківській та Львівській областях. Так само, як і в попередні роки, проведення ЗНО буде здійснюватися під контролем громадських спостерігачів. Наразі в Центрі їх зареєструвалося майже п’ять тисяч. Дуже багато з них будуть самі складати тести, тобто вони побачать процедуру проведення оцінювання із середини, не оголошуючи про те, що вони є громадськими спостерігачами. За нашими підрахунками, вони будуть у 78% аудиторій. Тож ми матимемо досить достовірну інформацію про те, що відбувається у конкретних аудиторіях. Зараз у нас немає інформації щодо просочення даних про зміст тестових завдань. Ми щодня відстежуємо в інтернеті 10 — 12 сайтів, на яких продаються так звані відповіді, навіть самі пробували їх купувати. Але це не що інше, як елементарне шахрайство, яке повторюється з року в рік.

Тож у Центрі радять абітурієнтам не вестися на провокації шахраїв, а покластися на власні сили. А ще рекомендують не обманювати працівників Центру, використовуючи під час складання тесту різні технічні засоби передачі інформації. Торік таких горе-учнів було майже півтисячі. Покарали їх тим, що не зарахували результати їхніх тестів і не дозволили перескласти їх у додаткових сесіях зовнішнього оцінювання. Як розповів Ігор ЛІКАРЧУК, дехто з цих школярів знову братиме участь у цьогорічних тестах, тому працівники Центру будуть стежити за аудиторіями, де вони перебуватимуть.

Про деякі новації цьогорічних тестів поки що не знають навіть самі працівники регіональних центрів оцінювання якості освіти. Приміром, те, що роботи, написані учнями з Київського регіону, будуть перевірятися працівниками, скажімо, Львівського центру, стане відомо тільки після завершення першого тестування. Таким чином в Українському центрі оцінювання якості освіти хочуть уникнути можливих варіантів втручання у перевірку тестових робіт.

— Хоч це і додаткові витрати, але мета виправдовує засоби, — додає Ігор ЛІКАРЧУК. — Також з’явилися додаткові елементи захисту контейнерів, у яких тести з Центру відправляються до пунктів тестування: вони опечатані новою пломбою, і якщо хтось спробує її порушити, на площині лишиться відбиток, який нічим не зітреш. Усі пломби номерні й зруйнувати їх практично неможливо, на відміну від попередніх паперових. Також змінився колір пакетів, у яких будуть вкладені матеріали з виконаними тестами: вони будуть жовтого кольору, а не білого. Про цю новинку ще теж не знають у пунктах тестування.

Дізнатися результати тестів абітурієнти зможуть через кілька днів після їх написання. Найбільше доведеться чекати на результати з української мови та літератури (10—14 днів), адже кожна робота має творче завдання, яке перевірятиме по три педагоги. Детальніше про загальні результати ЗНО знатимемо трохи згодом, а зараз лишається побажати абітурієнтам успіхів.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: