Відкриваючи прес-конференцію (останню перед стартом кінофоруму), ініціатор і президент КМКФ Богдан Ступка сказав: «Я скажу коротко: II Київський міжнародний кінофестиваль відбудеться!» Відповівши на запитання журналістів, адресовані особисто йому, актор ретирувався до закінчення прес-конференції: того дня він відлітав на Канський кінофестиваль, у якому бере участь фільм Отара Іоселіані «Шантрапа», і в якому знімався Богдан Сильвестрович. До речі, в Київ Богдан Ступка повернеться разом із відомим на весь світ грузинським кінорежисером, який із 1982 року мешкає у Франції.
Згода метра Іоселіані («Жив співочий дрізд», «Пастораль», «Фаворити Місяця») очолити журі основної конкурсної програми II Київського міжнародного кінофестивалю — багато чого варта. Особливо для майбутнього переможця кіноогляду. Тим паче, що колегами Отара Іоселіані за суддівством стануть також: колишній киянин, який нині живе в США, кінорежисер Вадим Перельман («Будинок із піску та туману», «Миті життя»); російський актор Армен Джигарханян, який у нашій країні не потребує спеціального представлення; класик школи польського документального кіно режисер Марцель Лозінський; володар безлічі найвищих світових кінонагород (у тому числі, Великої премії Канського кінофестивалю й «Золотого ведмедя» на МКФ у Західному Берліні) режисер, сценарист, продюсер Марта Месарош із Угорщини. Ім’я сьомого члена журі буде оголошено днями.
А тепер декілька слів про конкурсну програму кінофестивалю, всі фільми якої демонструватимуться в кінотеатрах «Батерфляй Ультрамарин», «Батерфляй DeLuxe» та Республіканському будинку кінематографістів.
У конкурсі беруть участь 16 картин, які було знято в період із другої половини 2009-го й 2010 року, різні за жанром і кінематографічною мовою. Це — родинна драма «Секер» (Казахстан); копродукція Сполучених Штатів Америки та Великої Британії психологічна драма «Бомбардувальник»; бойовик «Кандагарський перевал» (Велика Британія); щемна драматична історія, яка базується на реальних подіях, що відбулися в турецькій глибинці, «Бабай»; драма «Будинок зла» (Польща); вишукана мелодрама «Вино» (Аргентина); естонська чорна комедія «Дерево бажань»; екранізація п’єси Антона Павловича Чехова «Іванов» із однойменною назвою (в цьому російському фільмі, до речі, знімалися українські актори Богдан і Остап Ступки); фантастична стрічка «Покинуті» (Чилі); бельгійсько-німецька картина «Плоскогір’я», яка нагадала мені колишнє українське поетичне кіно; драма «Яр» (Литва), де в головних жіночих ролях зайнято відразу дві українські акторки — Оксана Борбат і Євгенія Варениця; жорстке, чоловіче військове кіно «Чорні» (Хорватія) та історична стрічка «Святий Георгій, який убиває дракона» (Сербія), драми «Марта» (виробництво Мексики та Бельгії) і «Скляна річка» (Болгарія). І, нарешті: український фільм відомого одеського кінорежисера Вілена Новака «Стріляти негайно!», закінчений півтора місяця тому!
Окрім основної конкуруючої програми, нинішнього року з’явиться ще один конкурс, який ми назвали «Дзеркало». Судити його будуть прискіпливі кінознавці та кінокритики: член Асоціації зарубіжної преси Голівуду «Золотий глобус» Сергій Рахлін із Сполучених Штатів Америки, визнаний професіонал у своїй професії росіянка Олена Стишова та Алік Шпилюк, який енциклопедично знає кіно (Україна).
Відмінність «Дзеркала» від основного конкурсу в тому, що при селекції картин для цього змагання обмежень не ставилося: єдиним критерієм для представлення ігрових, документальних, анімаційних картин у конкурс була професійна синтетична майстерність усіх членів творчої групи. Тому в конкурсній програмі II Київського міжнародного кінофестивалю «Дзеркало» змагатимуться за єдиний приз як ігрові, так і документальні картини. Ну, а назва конкурсу, гадаю, прозора — віддзеркалення новаторських кінематографічних тенденцій у «дзеркалі» зразка ХХI століття.
У цій програмі беруть участь 10 фільмів: документальні стрічки «Зупинка потяга п’ять хвилин» (Литва), «Кочовище» та «Імператор, який знав свою долю» (Росія), «Мій батько Євген» (США), «Erectionman» (Нідерланди) та ігрові — «Ближнє світло» (Німеччина-Литва), «Принцеса» (Швеція), «Людина, яка з’їла вишні» (Іран) «Межа сновидінь» (Шотландія), «Крок у пітьму» (Туреччина).
Раджу не упускати з уваги й позаконкурсні блоки: «Нове турецьке кіно», «Нове аргентинське кіно», «Нове російське кіно», «Українські прем’єри», «Персона», «Жіночий погляд», фільми на соціально-екологічну тематику та ретроспективи видатних режисерів — Іштвана Сабо (Угорщина) та Акіри Куросави до 100-річчя з дня народження (Японія).
Ну і який же кінофестиваль без зірок?! Харизматичний французький актор і режисер Робер Оссейн («Грім небесний», «Професіонал», серіал про Анжеліку), зірка голівуду Каспер Ван Дьєн («Зоряний десант», «Інтуїція», «Круті стволи»), улюблениця Акіри Куросави японка Мієко Харада, російські актори Ксенія Раппопорт і Олексій Серебряков, Міхал Жебровський із Польщі, («Вогнем і мечем», «Піаніст», «Пан Тадеуш») відомі кінорежисери Станіслав Говорухін, Тігран Кеосаян — ось далеко не повний список іменитих гостей фестивалю.
Звичайно ж, будуть і сюрпризи, про які глядачі дізнаються під час форуму.